Krem cebulowy
- Cebula (600 g)
- Ziemniaki średnie (500 g)
- Chleb tostowy (60 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Ser parmezan (30 g)
- Bulion drobiowy (1300 g)
- Wino białe wytrawne (250 ml)
Przepis na krem cebulowy krok po kroku
Cebulę i ziemniaki dowolnie pokrój i ugotuj na bulionie z winem oraz 2 ząbkami czosnku oraz pieprzem.
Chleb tostowy pokrój w kostki, skrop oliwą i piecz 15 minut w 200 C.
Gotową zupę zblenduj i dodaj do niej starty ser.
Zupę podawaj z grzankami.
Więcej informacji na temat kremu cebulowego
Cebula to warzywo, które od lat wykorzystywane było przez nasze babcie w celach leczniczych. Rzeczywiście cebula, a dokładniej substancje w niej zawarte, wpływają pozytywnie na zdrowie. Najważniejszymi składnikami zawartymi w cebuli jest:
- Kwercetynę — jest przeciwutleniaczem i wykazuje wiele pozytywnych efektów, takich jak pomoc w zapobieganiu powstawania i rozwoju nowotworu.
- Związki siarki — są to substancje, które mogą działać bakteriobójczo, przeciwcukrzycowo i zapobiegać oraz pomagać w zwalczaniu nowotworu. Wpływają też pozytywnie na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, obniżając je. Jednym ze związków siarki jest allicyna.
- Witaminę C — jest jedną z witamin o działaniu antyoksydacyjnym.
- Kwas foliowy — bierze udział w produkcji krwi i właściwym działaniu układu odpornościowego. Najczęściej kojarzy się z ciążą i słusznie, ponieważ może on zapobiegać rozwojowi wad wrodzonych układu nerwowego. Dlatego wszystkim kobietom w okresie rozrodczym zalecana jest suplementacja kwasem foliowym.
- Witaminę B6 - także bierze udział w produkcji krwi.
- Antocyjany, które możesz znaleźć w czerwonej cebuli – także działają jako przeciwutleniacze i odpowiadają za kolor czerwonej cebuli.
Cebula ma także działanie wzdymające, ponieważ zawiera dużo fruktanów, które mogą być źle tolerowane, na przykład przez niektóre osoby z zespołem jelita drażliwego. Oczywiście nie każdy z tą jednostką chorobową, będzie źle reagował na cebulę, dlatego, jeżeli tylko dobrze się czujesz po cebuli, to zdecydowanie warto ją jeść. Ten prosty przepis, z którego dowiesz się jak zrobić krem cebulowy, pomoże Ci jeść jej więcej. Krem cebulowy to bardzo prosta i szybka zupa z cebuli z ziemniakami. Najlepiej smakuje podana z serem na wierzchu oraz z grzankami czosnkowymi. Zupa jest kremowa dlatego dobrze dorzucić do niej chrupiące grzanki, które dodadzą ciekawej chrupkości i sprawią, że nasz krem nie będzie nudny. Ta pyszna zupa cebulowa zawiera także białe wino, jak przystało na francuską zupę. Dzięki temu dodatkowi zupa jest niezwykle smaczna.
Alergeny w kremie cebulowym
Lista alergenów dla kremu cebulowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb tostowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze kremu cebulowego
Krem cebulowy bez grzanek jest bezglutenowy.
Energia i białka
(548g)
Węglowodany
(548g)
Tłuszcze
(548g)
Witaminy
(548g)
Składniki mineralne
(548g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.