Kopiec kreta
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Cukier (100 g)
- Olej rzepakowy (150 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 2% - szklanka (250 ml)
- Kakao 16% (proszek) (45 g)
- Proszek do pieczenia (4 g)
- Śmietanka kremowa 36% (300 ml)
- Mascarpone - opakowanie (200 g)
- Cukier puder (50 g)
- Czekolada deserowa (50 g)
- Banan (360 g)
- Sok z cytryny (5 ml)
Przepis na kopiec kreta krok po kroku
Białka i żółtka oddziel.
Żółtka utrzyj na gładką masę z cukrem.
Dodaj olej i mleko, cały czas ucierając.
Do masy przesiej mąkę, kakao i proszek do pieczenia. Całość wymieszaj.
W osobnej misce białka ubij na sztywną masę. Dodaj je delikatnie do masy z żółtek i wymieszaj łyżką.
Masę wylej do tortownicy o średnicy 24 cm. Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 C i piecz 35-40 minut, aż do suchego patyczka.
Ciasto odstaw do przestudzenia. Ciasto po ostudzeniu wydrąż, zostawiając około 2 cm brzegi i cały spód. Okruszki wydrążonego ciasta zostaw w misce.
Do dużej miski wlej śmietankę i włóż mascarpone. Dodaj cukier. Wszystkie składniki ubij razem, do momentu uzyskania jednolitego kremu. Na koniec dodaj posiekaną drobno czekoladę i wmieszaj.
Banany obierz i pokrój na połówki. Skrop je odrobiną soku z cytryny.
Banany ułóż w wydrążonym cieście, a na nie wyłóż masę śmietanową. Całość przykryj okruszkami czekoladowego ciasta.
Ciasto włóż do lodówki na 3 godziny.
-
Blok czekoladowy
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Tort kinder
-
Ciasto salceson
-
Ciasto z mleka w proszku
-
Tort schachera
-
Tort Sachera
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Mazurek czekoladowy
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto bezglutenowe
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Ciasto z nutellą
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Tarta czekoladowa
-
Fondant czekoladowy
-
Ciasta czekoladowe
Więcej informacji na temat kopca kreta
Kopiec kreta to ciasto o prostym wykonaniu, a niebanalnym wyglądzie i wspaniałym smaku. Sprawdzi się idealnie na wszelkiego rodzaju uroczystości i spotkania. Będzie też dobrym wyborem na niedzielę.
Przepis na kopiec kreta pozwala na przygotowanie niezwykle ciekawego wypieku. Ten placek świetnie nadaje się do kawy. Choć jego nazwa może nie kojarzyć się zbyt pozytywnie, to ciasto jest naprawdę smaczne. Ciasto to od dawna dostępne było w sklepach, jako produkt przetworzony "w proszku". Choć taka jego forma była niezwykle prosta w przygotowaniu, to jednak wszystkie osoby dbające o dietę wiedzą, że znacznie korzystniej jest zmniejszać ilość żywności przetworzonej w swoim menu. Na szczęście wersja domowa, robiona od podstaw, jest równie szybka i prosta. Wystarczy tylko kilka kroków, by powstało to smaczne, ale również dobrze prezentujące się ciasto.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kopiec kreta, by powstało ciasto pyszne, szybkie i łatwe, to ten sprawdzony przepis stanowi dobre rozwiązanie. Wiele osób może zastanawiać się skąd nazwa tego wypieku. Wzięła się od wyglądu ciasta. Przypomina on bowiem kopce przygotowywane przez krety w ogrodzie. Kopczyk usypany jest jednak nie z ziemi, a z pysznego czekoladowego ciasta. Choć w pierwszej chwili można mieć mylne wrażanie, że to prawdziwa ziemia. By pogłębić ten efekt dobrze oprócz kakao dodać do ciasta roztopionej czekolady, jednak nie jest to konieczne. Na kopiec kreta składają się 3 warstwy. Pierwsza to niezwykle proste ciasto czekoladowe, które pięknie wyrasta i dobrze się prezentuje. Drugą warstwę stanowią pokrojone banany. By prezentowały się dobrze i apetycznie dobrze jest pamiętać o skropieniu ich sokiem z cytryny. Taki zabieg hamuje ich czernienie. Jest to ważne, jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie ciasta. Kolejną warstwą jest pyszny i szybki w przygotowaniu krem śmietankowy z dodatkiem posiekanej czekolady. Całość komponuje się doskonale. Każdy chyba wie, że banan i czekolada to jedno z najlepszych połączeń w kuchni, a to ciasto tylko to potwierdza.
Alergeny w kopcu kreta
Lista alergenów dla kopca kreta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Śmietanka kremowa 36%
- mascarpone
- Czekolada deserowa
Wartości odżywcze kopca kreta
To opcja, która zawiera sporo cukru, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(191g)
Węglowodany
(191g)
Tłuszcze
(191g)
Składniki mineralne
(191g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.