Karp w zalewie octowej
- Karp filet (300 g)
- Mąka pszenna typ 550 - 3 łyżki (24 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
Przepis na karpia w zalewie octowej krok po kroku
Karpia oprósz solą i pieprzem i obtocz w mące.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Rybę ułóż na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia, i piecz 30 minut w 180 C.
W tym czasie przygotuj zalewę. Cebulę pokrój w plasterki i zagotuj razem z 2 szklankami wody, 2/3 szklanki octu, 1 łyżeczką soli, 1 łyżką cukru, 2 liśćmi laurowymi i 3 ziarnami ziela angielskiego. Zalewę gotuj około 5 minut.
Upieczoną rybę przełóż do miski i zalej ciepłą zalewą. Zostaw na 2 godziny.
Po tym czasie wyjmij rybę i podawaj bez zalewy.
-
Karp w galarecie
-
Karp smażony
-
Karp wigilijny
-
Karp po żydowsku
-
Zupa rybna z karpia
-
Karp pieczony
-
Ryba z grilla
-
Faworki z karpia
-
Zupa z karpia
-
Karp na wigilię
-
Karp w śmietanie
-
Tradycyjny karp smażony
-
Zupa z głów karpia
-
Węgierska zupa rybna
-
Marynata do karpia
-
Karp smażony w panierce
-
Karp w szarym sosie
-
Karp po grecku
-
Karp
Więcej informacji na temat karpia w zalewie octowej
Karp to ryba, która kojarzy się wszystkim z Bożym Narodzeniem i niestety jest też jedzona prawie wyłącznie w tym świątecznym okresie. To oczywiście zdecydowanie za rzadko, ponieważ karp, tak jak i inne ryby zawiera kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które między innymi pozytywnie wpływają na odporność, którą wiele osób zaczęło się przejmować dopiero w dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają też pracę mózgu, dlatego zalecane jest zwrócenie na nie uwagi u osób starszych, aby zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Kwasami DHA i EPA wzbogacane są także mleka modyfikowane dla dzieci. Pamiętaj, że zalecane spożycie ryb wynosi 2-3 porcje w tygodniu, a niestety mało kto przestrzega w Polsce tego zalecenia. Żeby zwiększyć ich ilość, pokażę Ci mało znany sposób na przyrządzenie tej ryby.
Karp w zalewie octowej to zwykle karp smażony w panierce, a następnie marynowany w zalewie. Ja wolę trochę zmodyfikowaną wersję tego przepisu, czyli zamiast smażonej ryby, karp jest pieczony. Dzięki tej zmianie jest nie tylko mniej kaloryczny, ale także zdrowszy.
Jak zrobić karpia w zalewie octowej?
Marynata octowa do karpia składa się z wody, octu, cebuli i przypraw. Całość gotujemy kilka minut. W międzyczasie karpia kroimy na mniejsze plastry i lekko solimy. Kolejnym krokiem jest zapanierowanie karpia, to jak to zrobisz, zależy głównie od ciebie. Możesz panierować go w mące, jajku i bułce tartej, cieście z mąki, jajka, przypraw i wody lub w samej mące. Moim zdaniem najsmaczniejsza jest wersja z samą mąką, ponieważ jajko i taka gruba panierka zaburza smak ryby, ale jeśli ty wolisz inaczej panierować rybę, to nie ma w tym nic złego. Taką rybę układamy na blasze z papierem do pieczenia i zapiekamy około 30 minut w 180 stopniach Celsjusza. Następnie opiekany karp ląduje w dużej misce i zalewamy go ciepłą zalewą. Karp w occie powinien leżeć co najmniej 2 godziny, żeby dobrze przeszedł jej smakiem. Po tym czasie ryba jest już gotowa i można ją podawać. Jak widzisz, przepis na karpia w zalewie octowej jest bardzo prosty i z pewnością poradzisz sobie z jego wykonaniem.
Alergeny w karpiu w zalewie octowej
Lista alergenów dla karpia w zalewie octowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Karp filet
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze karpia w zalewie octowej
Karpia w zalewie mogą jeść osoby na diecie bez laktozy.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.