Gulasz z szynki z pieczarkami
- Szynka wiejska (200 g)
- Pieczarki (300 g)
- Cebula (210 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Bulion warzywny (100 ml)
- Śmietanka kremowa 30% (150 g)
Przepis na gulasz z szynki z pieczarkami krok po kroku
Cebulę pokrój w kostkę, szynkę w paski, a pieczarki w plasterki.
Na oliwie podsmaż wszystkie składniki.
Do garnka z podsmażonymi składnikami dodaj bulion, śmietankę i sól z pieprzem do smaku.
Gotuj około 10 minut.
-
Zupa pieczarkowa
-
Strogonow
-
Pieczarki faszerowane
-
Kulebiaki
-
Paszteciki z pieczarkami
-
Polędwica w sosie pieczarkowym
-
Makaron z pieczarkami
-
Karkówka po cygańsku
-
Krokiety z pieczarkami i serem
-
Risotto z pieczarkami
-
Pilaw
-
Leczo z kiełbasą pieczarkami papryką
-
Rolady z mięsem mielonym
-
Mielone z pieczarkami
-
Schab w sosie pieczarkowym
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zupa strogonow
-
Pulpety w sosie pieczarkowym
-
Obiad z pieczarkami
Więcej informacji na temat gulaszu z szynki z pieczarkami
Wiele osób rzadko je gulasze, ponieważ ich przygotowanie wiąże się z długim gotowaniem. Żyjemy w czasach, gdzie wszystkim brakuje czasu na długie gotowanie i zawsze szukamy czegoś na szybko. Żeby móc zjeść pyszny gulasz, nie musisz kupować go gotowego w sklepie, wystarczy, że zrobisz gulasz z szynki z pieczarkami. Robi się go w ekspresowym tempie, ale zacznijmy od początku. Gulasz to potrawa pochodząca z Węgier i składająca się najczęściej z mięsa duszonego z warzywami, szczególnie z cebuli i papryki. Można go przyrządzić w formie zupy, jak i sosu. Świetnie sprawdza się w chłodne dni, gdy potrzebujemy czegoś rozgrzewającego i pożywnego. Według Wikipedii gulasz to danie pasterskie i to od węgierskiego słowa gulyas, oznaczającego pasterza, prawdopodobnie pochodzi to słowo. Początkowo było to danie niższych klas społecznych, ale z czasem zyskał on dużą popularność. Aktualnie występuje wiele odmian gulaszu, a także można wprowadzać w tych przepisach własne modyfikacje. Ten gulasz zrobimy z szynki wieprzowej lub drobiowej (zależnie jaką wolisz) oraz warzyw i pieczarek. Całość gotowana jest z bulionem. Jest pyszny zarówno z kaszą, ryżem, komosa ryżową, jak i z makaronem. Gulasz z szynki to bardzo prosty przepis.
Przepis na gulasz z szynki z pieczarkami zaczynamy od pokrojenia szynki i warzyw w kostkę, a pieczarek w plasterki. Najlepiej kupić szynkę w kawałku, niepokrojoną na plasterki, bo wtedy kawałki będą większe. Plasterki pokrojone w kostkę prędzej się rozpadną i nie będą widoczne. W garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek lub inny tłuszcz. Do garnka dodajemy szynkę oraz cebulę i chwilę podsmażamy, aż składniki się zarumienią. Gdy cebula się zarumieni, do garnka dodajemy pieczarki i jeszcze chwilę podsmażamy. Kolejna jest papryka, którą dosłownie chwilę podsmażamy. Na koniec w garnku ląduje bulion, śmietanka, ziarna pieprzu, bazylia i szczypta soli. Całość gotujemy pod przykryciem około 10 minut, na wolnym ogniu. W tym czasie możesz przygotować kaszę i surówkę, którą podasz z gulaszem. Po ugotowaniu możesz zagęścić sos z szynki z pieczarkami. Wystarczy wymieszać mąkę z niedużą ilością wody, dodać do garnka z gulaszem i dobrze wymieszać. Po dosłownie chwili gotowania powstanie bardzo dobry sos. W ten prosty sposób mamy bardzo smaczny, rozgrzewający i sycący obiad dla całej rodziny.
Alergeny w gulaszu z szynki z pieczarkami
Lista alergenów dla Gulaszu z szynki z pieczarkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze gulaszu z szynki z pieczarkami
Gulasz podawaj z kaszą i warzywami.
Energia i białka
(253g)
Węglowodany
(253g)
Tłuszcze
(253g)
Witaminy
(253g)
Składniki mineralne
(253g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.