Gulasz z soczewicą
- Passata pomidorowa - 3 butelki (2250 g)
- Marchewka (300 g)
- Pietruszka (200 g)
- Cebula - 3 sztuki (300 g)
- Soczewica czerwona - 2 szklanki (400 g)
- Ryż basmati - 2 szklanki (380 g)
- Olej rzepakowy (80 ml)
Przepis na gulasz z soczewicą krok po kroku
Ryż przepłucz na sitku.
Cebulę, marchew i pietruszkę umyj. Cebulę pokrój w kostkę, a warzywa korzeniowe zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
W garnku o grubym dnie podgrzej olej i podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli.
Dodaj marchewki i pietruszki i razem podsmaż.
Wlej passatę i 0,5 l wody. Wsyp ryż i soczewicę.
Dopraw solą i pieprzem oraz dodaj po łyżeczce papryki słodkiej i wędzonej.
Gotuj przez 15-20 minut, aż ryż zmięknie.
Więcej informacji na temat gulaszu z soczewicą
Gulasz z soczewicą to prosty przepis na obiad, który będzie szybki w przygotowaniu i smaczny. Koniecznie sprawdź jak zrobić ten wegetariański, pyszny posiłek.
Przepis na gulasz z soczewicą jest łatwy w przygotowaniu. Najpierw ryż przepłucz na sitku. Cebulę, marchew i pietruszkę umyj. Cebulę pokrój w kostkę, a warzywa korzeniowe zetrzyj na tarce o grubych oczkach. W garnku o grubym dnie podgrzej olej i podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj marchewki i pietruszki i razem podsmaż. Wlej passatę i 0,5 l wody. Wsyp ryż i soczewicę. Dopraw solą i pieprzem oraz dodaj po łyżeczce papryki słodkiej i wędzonej. Gotuj przez 15-20 minut, aż ryż zmięknie. Mam nadzieję, że wiesz, jak zrobić gulasz z soczewicą. Takie danie na obiad bez mięsa to dobry sposób na wzbogacenie diety w produkty roślinne.
Soczewica to roślina strączkowa. Można ją kupić w wersji surowej (suchej) oraz wcześniej przygotowanej (w zalewie w puszce). W sklepach można ją spotkać w różnych odmianach, które odróżnia na pierwszy rzut oka kolor. Występuje soczewica czerwona, zielona, czarna, żółta oraz pomarańczowa. Rozróżnia je smak, a także konsystencja po ugotowaniu. Nasz przepis na pikantną zupę z czerwonej soczewicy wykorzystuje jej czerwoną odmianę. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pyszną zupę z soczewicą, wegetariańską i pełnowartościową to tutaj białko otrzymujemy właśnie z soczewicy czerwonej. 100 g suchych nasion dostarczy aż 25 g białka. Białko roślinne jest niepełnowartościowe, dlatego warto spożyć to pyszne danie w towarzystwie np. kromki żytniego chleba w postaci grzanek. To zapewni odpowiednią ilość aminokwasów, których organizm nie może samodzielnie wytworzyć.
Ryż biały to zboże uprawiane w gorącym klimacie na całym świecie. Sadzi się je na podmokłych terenach, tak by około 5 - 10 cm rośliny znajdowało się w wodzie przez cały czas.
Ryż to jedno z popularniejszych produktów zbożowych na świecie. Nic dziwnego, ponieważ jest ono bardzo bogate w witaminy z grupy B. Znaleźć w nim można również magnez i żelazo. Przede wszystkim jest to dobre źródło węglowodanów. Oprócz standardowego ryżu basmati „na obiad” spożywać go można również w formie kleiku lub popularnego w krajach azjatyckich makaronu ryżowego.
Alergeny w gulaszu z soczewicą
Lista alergenów dla gulaszu z soczewicą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na gulasz z soczewicą
Wartości odżywcze gulaszu z soczewicą
Ryż to jedno z popularniejszych produktów zbożowych na świecie. Nic dziwnego, ponieważ jest ono bardzo bogate w witaminy z grupy B.
Energia i białka
(390g)
Węglowodany
(390g)
Tłuszcze
(390g)
Witaminy
(390g)
Składniki mineralne
(390g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.