Przegrzebki
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (40 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
- Przegrzebki (200 g)
- Masło - 1 łyżka (20 g)
Przepis na przegrzebki krok po kroku
Każdą muszlę podważ nożem i wyciągnij małże. Opłucz je pod wodą i odłóż na talerzyk.
Na patelni rozgrzej oliwę i włóż małże. Smaż po 1 minucie z każdej strony, następnie ściągnij je na talerzyk i dopraw solą.
Na tłuszczu podsmaż czosnek i drobno posiekaną natkę pietruszki. Dodaj chili i masło.
Wszystko razem wymieszaj i polej sosem małże.
Więcej informacji na temat przegrzebków
Przegrzebki to wciąż nieco egzotyczny produkt, który wydaje się być niezwykle trudny do przygotowania. Wiele osób boi się ryzykować ich zakup ze względu na na brak pomysłu na ich przygotowanie, a także ze względu na obawę o ich smak. Jednak nie ma się co martwić, z tym przepisem przekonasz się, że przygotowanie przegrzebków jest naprawdę niesamowicie łatwe, a ich smak w najprostszym wydaniu jest najlepszy.
Jeżeli zastanawiasz się jak przyrządzić przegrzebki, by były naprawdę smaczne i łatwe w ugotowaniu, to ten przepis będzie idealną inspiracją. Małże ugotowane w sposób pokazany w przepisie są tak dobre, że po prostu rozpływają się w ustach. Ich smak jest niezwykle delikatny, a sos ziołowy wspaniale to podkreśla.
Owoce morza choć niezwykle rzadko goszczą w codziennym menu, są niezwykle zdrowe. Zawierają mnóstwo jodu, selenu czy cynku. Pierwiastków, które wpływają na prawidłową pracę układu hormonalnego, odpornościowego, sercowego i nerwowego. To dlatego tak ważne jest, by częściej pojawiały się w jadłospisie. Są niezwykle cennym składnikiem kulinarnym, który odpowiednio przygotowany świetnie smakuje i nie jest zbyt skomplikowany.
Małże św jakuba odznaczają się bardzo delikatnym mięsem, które nie lubi zbyt długiej obróbki termicznej. Dlatego warto je tylko lekko przysmażyć. To sprawia, że są świetnym pomysłem na naprawdę ekspresową przekąskę czy przystawkę. Świetnie sprawdzą się także dla osób zabieganych.
Najlepiej użyć do wykonania tego dania świeżych małż, jednak można wykorzystać także przegrzebki mrożone, które są znacznie łatwiejsze w obróbce. Świeże małże należy najpierw otworzyć i wydobyć z nich mięso. Nie jest to jednak kłopotliwe, gdyż podważona muszla łatwo się otwiera, a mięso bez problemu odchodzi.
Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić przegrzebki, które będą bardzo proste, a przy tym niebanalne i naprawdę smaczne, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Małże przygotowane z tej receptury są bardzo pyszne, a ich smak jest idealnie podkreślony przez sos z natką pietruszki i masłem. Ten przepis na przegrzebki podpowie ci również
jak smażyć te owoce morza, by były miękkie i delikatne. To wspaniała przystawka, która oczaruje wszystkich gości.
Alergeny w przegrzebkach
Lista alergenów dla przegrzebków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- przegrzebki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze przegrzebków
To świetny pomysł na dostarczenie dużej ilości selenu i witamin z grupy B.
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.