Granola
- Płatki owsiane - 2 szklanki i 3 łyżki płatków owsianych (250 g)
- Sezam nasiona - 2 łyżki (20 g)
- Nasiona słonecznika - 2 łyżki nasion łuskanych (20 g)
- Miód - 2 łyżki (50 g)
- Cukier - 1 łyżka (12 g)
- Czekolada gorzka - 4 kostki (24 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (36 ml)
- Orzechy włoskie - 2 garście (60 g)
- Sól - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Rodzynki - 2 garście (60 g)
- Morele - 6 suszonych moreli (60 g)
Przepis na granolę krok po kroku
Orzechy włoskie drobno posiekaj.
Morele pokrój w kostkę.
Kostki czekolady drobno posiekaj.
Do miski wsyp płatki owsiane, sezam, orzechy włoskie, sól, cukier i nasiona słonecznika. Całość wymieszaj i dodaj płynny miód oraz olej. Ponownie wymieszaj.
Granolę wysyp na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie włóż blaszkę do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra-dół). Piecz 25-30 min, co 10 min mieszaj granolę.
Do przestudzonej granoli dodaj rodzynki, czekoladą oraz morele. Całość wymieszaj i przesyp do słoika.
-
Naleśniki
-
Pancakes
-
Gofry
-
Placki z jabłkami
-
Racuchy
-
Naleśniki z serem
-
Parówka w cieście francuskim
-
Racuchy drożdżowe
-
Ryż z jabłkami
-
Drożdżówki
-
Placuszki twarogowe
-
Omlet na słodko
-
Bułki cynamonowe
-
Pudding chia
-
Bułki maślane
-
Chleb w jajku
-
Owsianka na mleku
-
Placuszki z serka wiejskiego
-
Śniadanie dla dzieci
Więcej informacji na temat granoli
Przygotowując domową granolę, możesz sam zdecydować, z czego będzie się składać. Może być z miodem, syropem daktylowym czy syropem klonowym. Granola to świetny dodatek do jogurtu i mleka. Można ją też jeść bez niczego. Gotową granolę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku do 2 tygodni. Ten przepis na domową granolę możesz dowolnie modyfikować, aby stworzyć swoją własną fit granolę.
Jak zrobić granolę z piekarnika? Zrobienie granoli w domu jest bardzo proste, a dzięki temu masz pewność, że jest zdrowa i nie zawiera niepotrzebnych dodatków. Wybrane orzechy trzeba posiekać, a potem wymieszać z innymi suchymi składnikami. Mogą to być m.in. płatki owsiane, sezam, cukier. Potem trzeba dodać olej i miód. Wszystko wystarczy wymieszać i umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ile piec domową granolę? W piekarniku nagrzanym do 170 stopni powinno wystarczyć maksymalnie 30 min. Gdy pieczona granola przestygnie, możesz dodać suszone owoce.
Warto wziąć pod uwagę to, że każdy piekarnik piecze inaczej. Może się okazać, że granolę będzie trzeba piec 30 min i tylko dwa razy wystarczy ją pomieszać (po 10 i 20 minutach licząc od początku pieczenia). W przypadku innego piekarnika może to być kwesta 25 min, a granolę wystarczy pomieszać raz w połowie pieczenia lub konieczne będzie jej mieszanie co 5 min. Przy pieczeniu swojej pierwszej granoli kontroluj czas i sprawdzaj, czy granola na pewno się nie przypiekła. Zbyt mocno spieczona granola będzie gorzka, dlatego warto o tym pamiętać.
Granolę można zrobić z różnych składników. Odpowiednim dodatkiem będą pestki dyni. Możesz też pokusić się na wiórki kokosowe. Orzechy włoskie możesz całkowicie zastąpić lub wymieszać z innymi orzechami (np. laskowymi, pekan). Odpowiednie będą także migdały. Możesz również dodać ekstrakt z wanilii, imbir albo cynamon. Jeżeli chcesz otrzymać w granoli większe kawałki, to dodaj banana (rozgniecionego widelcem) lub jabłko (starte na tarce).
Olej rzepakowy możesz wymienić na inny. Odpowiedni będzie m.in. olej kokosowy (wcześniej warto go rozgrzać, bo inaczej będzie trzeba mieszać granolę w rękach, aby się roztopił). Do granoli możesz dodać różne suszone owoce m.in. ananas, papaja, mango. Częstym dodatkiem do granoli jest suszona żurawina. Możesz spróbować różne wersje, aby sprawdzić, która granola będzie najlepsza.
Alergeny w granoli
Lista alergenów dla granoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze granoli
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.