Drożdżówka z budyniem
- Mąka pszenna typ 500 (340 g)
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Mleko 2% (670 ml)
- Masło (75 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Jajko (2 szt.)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (40 g)
Przepis na drożdżówkę z budyniem krok po kroku
Do dużej miski pokrusz drożdże, dodaj 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę mąki i 3 łyżki ciepłego, ale nie gorącego mleka. Wymieszaj wszystko dokładnie i odstaw na 20 minut.
W dużej misce wymieszaj ze sobą 250g mąki, 1/4 szklanki cukru, 125 ml mleka i powoli wlewaj rozczyn. Dokładnie wymieszaj łyżką. Wbij do środka 1 jajko. Wyrób rękami ciasto. Dodaj posiekane masło. Dokładnie wyrób, by powstało jednorodne ciasto. Przykryj ciasto ściereczką i odczekaj 1 godzinę.
Do rondelka wlej 2 szklanki mleka. Pozwól, by się zagotowało. Dodaj do niego 1 budyń i 2 łyżki cukru. Wszystko dobrze wymieszaj rózgą, by nie powstały żadne grudki.
W osobnej miseczce zmieszaj 25g zimnego masła z 50g mąki. Dodaj 2 łyżki cukru. Wszystko dobrze razem wymieszaj. Zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 30 minut.
Ciasto drożdżowe podziel na 12 równych części.
W każdej bułce zrób wgłębienie i łyżką włóż do niego budyń. Na wierzch bułek zetrzyj kruszonkę.
Bułki umieść na wyłożonej papierem blaszce i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 minut.
-
Orzechowiec
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Jabłecznik z budyniem
-
Sernik bez spodu
-
Szarlotka z budyniem
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Sernik z jogurtów greckich
-
Sernik na kruchym spodzie
-
Babeczki z budyniem
-
Pastel de nata
-
Ciasto królewiec
-
Ciasto z jabłkami i budyniem
-
Ciasto z budyniem
-
Ciasto budyniowe
-
Ciasto michałek
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasta z budyniem
Więcej informacji na temat drożdżówki z budyniem
Drożdżówka z budyniem jest wspaniałym wyborem na drugie śniadanie. Niezwykle miękka i pełna budyniowego nadzienia. W tym przepisie budyniu dodaje się naprawdę sporo, dzięki czemu stanowi miłą odmianę dla kupnych bułek, w którym nadzienia jest zwykle jak na lekarstwo. Dzięki tej recepturze te pyszne bułki można piec w swojej własnej kuchni i zachwycać się wspaniałym smakiem każdego dnia. Bułki posypane są pyszną kruszonką, która miło otula budyń i sprawia, że nie da się koło tej drożdżówki przejść obojętnie. Połączone w niej zostało wszystko to co najlepsze w słodkich wypiekach, dlatego na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości. Sprawdzi się świetnie jako słodkie śniadanie we włoskim stylu czy pyszna przekąska do popołudniowej kawy.
Prosta drożdżówka z budyniem, wcale nie jest banalna. W tej małej bułce zamknięte jest mnóstwo wspaniałego smaku, który jest niemalże uzależniający. Miękki i słodki waniliowy budyń połączony z miękkim ciastem to połączenie wprost idealne, zgodzi się z tym każdy kto choć raz tej bułki spróbuje.
W tym przepisie całość, włącznie z wykonaniem jest niezwykle łatwa. Jednak można pokusić się o artystyczne zawijane, jeżeli chce się stworzyć wyjątkowo efektowny produkt końcowy. Oczywiście w prostej wersji bułeczki wyglądają równie pięknie, dlatego można pozostać przy prostocie, która i tak ujmuje wszystkich, którzy spojrzą na te pieczone bułeczki.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bułki z budyniem, które pomimo łatwości wykonania są naprawdę dobre i zasmakują wszystkim domownikom, nawet tym najmłodszym, to ten przepis będzie wyborem idealnym. Powstaje z niego kruch i miękka w środku bułeczka, która pełna jest niezwykle smacznego nadzienia. Nadzienie przygotowuje się w bardzo łatwy sposób z podstawowych składników, które bez problemu można kupić w każdym sklepie.
Przepis na drożdżówki z budyniem jest tak łatwy, że poradzą z nim sobie nawet początkujący cukiernicy, którzy chcą cieszyć się ich wspaniałym smakiem w swoim własnym domu. Te bułki słodkie można wykonać w kilka chwil, a prezentują się niezwykle pięknie.
Alergeny w drożdżówce z budyniem
Lista alergenów dla drożdżówki z budyniem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze drożdżówki z budyniem
To niezbyt dobry wybór dla osób z cukrzycą i insulinoopornością, w diecie zdrowego człowieka znajduje się na nie miejsce, jednak nie powinny one gościć zbyt często.
Energia i białka
(113g)
Węglowodany
(113g)
Tłuszcze
(113g)
Witaminy
(113g)
Składniki mineralne
(113g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.