Ciasto ze szpinakiem i galaretką
- Jajko (3 szt.)
- Cukier (150 g)
- Cukier wanilinowy - 1 łyżeczka (5 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (400 g)
- Proszek do pieczenia - 2 płaskie łyżeczki (10 g)
- Olej rzepakowy - pół szklanki (125 ml)
- Szpinak (300 g)
- Galaretka - 2 sztuki (150 g)
- Borówka amerykańska (400 g)
- Śmietanka kremowa 30% (500 g)
- Mascarpone (250 g)
- Cukier puder - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Żelatyna (15 g)
Przepis na ciasto ze szpinakiem i galaretką krok po kroku
Formę wyłóż papierem do pieczenia.
Szpinak zmiksuj z połową oleju na jednolitą masę.
Mąką przesiej z proszkiem do pieczenia do osobnej miseczki.
Jajka zmiksuj z dodatkiem cukru białego oraz cukru wanilinowego na jednolitą masę.
Następnie ubite jajka dodaj do szpinaku i miksuj na niskich obrotach.
Na koniec masę połącz z mąką.
Masę szpinakową przelej do blaszki do pieczenia i całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 35 minut (do suchego patyczka).
Gotowe ciasto ostudź i zetnij jego wierzch.
Galaretkę zalej trzema szklankami wrzącej wody, wymieszaj i pozostaw do delikatnego stężenia.
Do galaretki dodaj borówki, wymieszaj i wylej na ciasto szpinakowe.
Następnie ciasto wstaw do lodówki i przygotuj masę śmietanową.
Żelatynę rozpuść w 75 ml wrzącej wody i pozostaw do wystudzenia.
Śmietanę kremówkę zmiksuj z dodatkiem mascarpone na gęsty krem.
Następnie do masy dodaj cukier puder, powoli dodaj żelatynę, dokładnie wymieszaj.
Gotowy krem wyłóż na ciasto, jego wierzch posyp kawałkami pozostałego ciasta szpinakowego.
Ciasto możesz udekorować świeżymi borówkami.
Gotowe ciasto odstaw do lodówki na minimum 3 godziny.
-
Śmietanowiec
-
Galaretkowiec
-
Malinowa księżniczka
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Boża krówka
-
Ciasto kubuś
-
Sernik mango
-
Biszkopt z galaretką
-
Ciasto popapraniec
-
Sernik bez sera
-
Biszkopt z owocami
-
Ciasto z truskawkami i mascarpone
-
Malinowa chmurka Thermomix
-
Ciasto orchidea
-
Kora orzechowa
-
Ciasto jajko sadzone
-
Ciasta z galaretką
Więcej informacji na temat ciasta ze szpinakiem i galaretką
Ciasto ze szpinakiem i galaretką to doskonały pomysł na smaczny deser. Ciasto na bazie szpinaku doskonale smakuje jako dodatek do kawy oraz herbaty. Szybkie i dobre ciasto świetnie sprawdzi się jako słodka przekąska podana podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Ciasto ze szpinakiem i galaretką jest podobne w wykonaniu do leśnego mchu, jednak dodatkowo występuje w nim galaretka z owocami. Przepis na ciasto ze szpinakiem i galaretką jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jajka, cukier, cukier wanilinowy, mąka pszenna, proszek do pieczenia, olej rzepakowy, szpinak, galaretka, borówka amerykańska, śmietanka 30%, serek mascarpone, cukier puder oraz żelatyna.
Jak zrobić ciasto ze szpinakiem i galaretką? Szpinak zmiksuj z połową oleju na jednolitą masę. Mąką przesiej z proszkiem do pieczenia do osobnej miseczki. Jajka zmiksuj z dodatkiem cukru białego oraz cukru wanilinowego na jednolitą masę. Następnie ubite jajka dodaj do szpinaku i miksuj na niskich obrotach. Na koniec masę połącz z mąką. Masę szpinakową przelej do blaszki do pieczenia i całość piecz w piekarniku. Gotowe ciasto ostudź i zetnij jego wierzch. Galaretkę zalej trzema szklankami wrzącej wody, wymieszaj i pozostaw do delikatnego stężenia. Do galaretki dodaj borówki, wymieszaj i wylej na ciasto szpinakowe. Następnie ciasto wstaw do lodówki i przygotuj masę śmietanową. Śmietanę kremówkę zmiksuj z dodatkiem mascarpone na gęsty krem. Następnie do masy dodaj cukier puder, powoli dodaj żelatynę, dokładnie wymieszaj. Gotowy krem wyłóż na ciasto, jego wierzch posyp kawałkami pozostałego ciasta szpinakowego. Gotowe ciasto odstaw do lodówki na minimum 3 godziny.
Szpinak stanowi doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w nim żelazo, które spożywane w odpowiedniej ilości Wypływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju anemii. Należy pamiętać jednak, że żelazo niehemowe (czyli te pochodzące z produktów roślinnych) jest gorzej wchłaniane, dlatego warto zadbać o jego podaż również z produktów zwierzęcych.
Podsumowując pyszne ciasto ze szpinakiem i galaretką świetnie sprawdzi się jako smaczny deser, który możesz podać jako dodatek do kawy i herbaty podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Przepis jest bardzo prosty i stanowi doskonały pomysł na włączenie do diety większej ilości warzyw.
Alergeny w cieście ze szpinakiem i galaretką
Lista alergenów dla ciasta ze szpinakiem i galaretką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
Wartości odżywcze ciasta ze szpinakiem i galaretką
Ciasto ze szpinakiem i galaretką to doskonała propozycja na pyszny deser. Przepis świetnie sprawdzi się, aby włączyć do diety warzywa.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.