Ile żelatyny na litr wody?

Ile żelatyny na litr wody
Ile żelatyny na litr wody
ikona podziel się
Opublikowano: 25.05.2023 r., 22:54 | Autor: Patrycja Czerwiak

Żelatyna to niezwykle użyteczny w kuchni dodatek. Pozwala na przygotowanie smacznych galaretek i galaret, ale również na utrwalanie ciasta. Wiele osób zastanawia się, jakie są jednak odpowiednie proporcje. Najczęściej przyjmuje się, że idealna ilość żelatyny, to 20 g na 1 litr płynu, niekoniecznie wody.

Ile żelatyny na litr wody? Co jeszcze warto wiedzieć?

Żelatyna to niezwykle użyteczny w kuchni dodatek. Pozwala na przygotowanie smacznych galaretek i galaret, ale również na utrwalanie ciasta. Wiele osób zastanawia się, jakie są jednak odpowiednie proporcje. Najczęściej przyjmuje się, że idealna ilość żelatyny, to 20 g na 1 litr płynu, niekoniecznie wody.

A więc ile żelatyny na litr wody? 20 g to ilość, którą można łatwo rozrobić, jeśli wykorzystujemy wagę kuchenną. Wtedy można sprawdzić, czy użyta przez nas żelatyna ma odpowiednie proporcje. Czasami jednak nie mamy takiej możliwości. Przyjmuje się, że taka ilość zwykle odpowiada od 6 do 8 łyżeczkom do herbaty. Wiadomo jednak, że nie zawsze mają one takie same wymiary, więc najlepiej korzystać jednak z nieco dokładniejszych metod. Warto też wiedzieć, że zwykle na opakowaniu żelatyny znajduje się dokładna instrukcja jej przygotowania. Warto się z nią zapoznać i postępować zgodnie z tym, co jest w niej zawarte. To istotne ze względu na prawidłowe wykorzystanie produktu. Producent dobrze wie, jaka ilość żelatyny sprawdzi się w roztworze.

Żelatyna spożywcza jest jednym z tych produktów, które doskonale sprawdzają się w kuchni. Jej użycie to doskonały pomysł na stworzenie smacznych galaretek, czy ciast. Warto wiedzieć, że nie nadaje się ona jednak do dań wegańskich, gdyż ma ona pochodzenie zwierzęce.

Jak rozrobić żelatynę do galarety? W podobny sposób jak tę na słodką galaretkę. Wystarczy wsypać żelatynę do rosołu. Ile dodać żelatyny na litr rosołu? Najczęściej również przyjmuje się 20 g. Jednak obserwuj konsystencję galarety. Jeśli wydaje Ci się, że całość jest zbyt wodnista, możesz dodać odrobinę żelatyny więcej. Do galarety czasami niestety potrzeba jej w większych ilościach.

Żelatyna to jeden z produktów, bez którego ciężko wyobrazić sobie gotowanie. Bez jej obecności nie byłoby możliwe przygotowanie galaretek, ciast, deserów, czy mięsnych galaret. A są to dania, które każdy lubi. Warto jednak wiedzieć czym tak naprawdę jest żelatyna. Żelatyna to nic innego jak białko powstałe w wyniku zagotowania kolagenu pochodzenia zwierzęcego. Jest ona wytwarzana z kości, skóry oraz ścięgien zwierzęcych, które najczęściej powstały jako produkt uboczny przy produkcji mięsa. Dla wielu osób jest to dość problematyczne. Jest to produkt białkowy, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami. Dzięki żelatynie substancje płynne mogą przyjmować formę żelu. Stosowana jest jako m.in. emulgator, stabilizator i środek zagęszczający. Jest sprzedawana w postaci granulatu, listków lub proszku. Żelatyna szybko rozpuszczalna pęcznieje w zimnej wodzie. Występuje tylko jako proszek. Hydrolizat żelatyny rozpuszcza się w zimnej wodzie, ale nie wykazuje zdolności żelowania. Również występuje w postaci proszku. Żelatyna dzięki dużej zawartości aminokwasów może cieszyć się właściwościami zdrowotnymi, mówi się również o tym, że żelatyna odchudza. Żelatyna (szczególnie zawarta w niej prolina i glicyna) może łagodzić ból i poprawiać funkcjonowanie stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową oraz u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto