Ciasto chmurka
- Mąka pszenna typ 500 - 32 szklanki (400 g)
- Jajko (2 szt.)
- Cukier - 2 szklanki (400 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Mascarpone (300 g)
- Galaretka (75 g)
- Maliny (400 g)
- Białko jajka (6 szt.)
- Migdały - płatki (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (15 g)
- Masło - 1,5 kostki (300 g)
- Śmietana 18% (100 g)
Przepis na ciasto chmurę krok po kroku
W gorącej wodzie (250 ml) rozpuść galaretkę.
Do wystudzonej galaretki dodaj maliny i schłodź w lodówce.
Pokrój zimne masło na mniejsze kawałki, na stolnicę przesiej mąkę pszenną, dodaj jajko, śmietanę i masło oraz 200 g cukru, zagnieć szybko gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i umieść w zamrażarce na 30 minut.
Ubij białka na sztywną pianę, dodaj cukier i łyżkę mąki ziemniaczanej, zmiksuj krótko.
Pianę z białek rozsmaruj na papierze do pieczenia na kształt blaszki, w której będziesz piec ciasto kruche.
Wierzch bezy posyp płatkami migdałów.
Bezę piecz w piekarniku nagrzanym do 100 stopni C przez 90 minut.
Ciasto kruche rozwałkuj i wyklej nim blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, nakłuj je widelcem.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 30 minut.
Na kruchy spód wylej tężejącą galaretkę, wstaw do lodówki na 3 godziny.
Ubij śmietanę kremówkę z mascarpone i cukrem z prawdziwą wanilią.
Na galaretkę wyłóż masę śmietanową a na nią bezę, schłodź ciasto przez 4-5 godzin.
-
Śmietanowiec
-
Galaretkowiec
-
Malinowa księżniczka
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Boża krówka
-
Ciasto kubuś
-
Sernik mango
-
Biszkopt z galaretką
-
Ciasto popapraniec
-
Sernik bez sera
-
Biszkopt z owocami
-
Ciasto z truskawkami i mascarpone
-
Malinowa chmurka Thermomix
-
Ciasto orchidea
-
Kora orzechowa
-
Ciasto jajko sadzone
-
Ciasta z galaretką
Więcej informacji na temat ciasta chmurki
Ciasto chmurka to świetny pomysł na dobre ciasto z owocami i bezą. Smaczne domowe ciasto jest szybkie do zrobienia. Przepis na ciasto chmurka jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je zrobić. Do upieczenia ciasta potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: mąka pszenna, cukier, jajko, śmietana, masło, maliny, galaretka malinowa, śmietana kremówka, serek mascarpone, cukier w prawdziwą wanilią, białka jaj, płatki migdałów, mąka ziemniaczana.
Jak zrobić ciasto chmurka? W gorącej wodzie rozpuść galaretkę. Do wystudzonej galaretki dodaj maliny i schłodź w lodówce. Pokrój zimne masło na mniejsze kawałki, na stolnicę przesiej mąkę pszenną, dodaj jajko, śmietanę i masło oraz cukier, zagnieć szybko gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i umieść w zamrażarce na 30 minut. Ubij białka na sztywną pianę, dodaj cukier i łyżkę mąki ziemniaczanej, zmiksuj krótko. Pianę z białek rozsmaruj na papierze do pieczenia na kształt blaszki, w której będziesz piec ciasto kruche. Wierzch bezy posyp płatkami migdałów. Bezę piecz w piekarniku nagrzanym do 100 stopni przez 90 minut. Ciasto kruche rozwałkuj i wyklej nim blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, nakłuj je widelcem. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 30 minut. Na kruchy spód wylej tężejącą galaretkę, wstaw do lodówki na 3 godziny. Ubij śmietanę kremówkę z mascarpone i cukrem z prawdziwą wanilią. Na galaretkę wyłóż masę śmietanową a na nią bezę, schłodź ciasto przez 4-5 godzin.
Maliny są owocami jagodowymi, mają niski indeks glikemiczny i zawierają mało cukru. Mogą je spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Maliny są owocami bardzo nietrwałymi. Maliny zawierają kwasy organiczne oraz dużą ilość pektyn. Maliny są źródłem substancji o działaniu przeciwutleniającym.
Podsumowując łatwe do zrobienia ciasto chmurka jest pyszne i bardzo efektowne. Ciasto wymaga schłodzenia w lodówce przed podaniem. Można je przechowywać pod przykryciem przez 3-4 dni. Prosty przepis możesz przygotować z innymi owocami takimi jak truskawki, borówki, wiśnie czy brzoskwinie.
Alergeny w cieście chmurce
Lista alergenów dla ciasta chmurki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
- Masło
- Śmietana 18%
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały - płatki
Wartości odżywcze ciasta chmurki
Ciasto chmurka to słodki wypiek zawierający dużą ilość cukru. Ciasta nie powinny spożywać osoby mające podwyższony poziom trójglicerydów we krwi. Domowe ciasta są przygotowywane z lepszej jakości tłuszczu.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.