Brokuły z jajkiem
- Brokuły - 1 sztuka (400 g)
- Cebula dymka - 1 sztuka (20 g)
- Czosnek - 2 ząbki (20 g)
- Jajko (6 szt.)
Przepis na brokuły z jajkiem krok po kroku
Brokuły podziel na różyczki i sparz we wrzątku.
Cebulę drobno posiekaj, a czosnek przeciśnij przez praskę.
Jajka rozbij i roztrzep z przyprawami.
Cebulę i czosnek dodaj do masy jajecznej i dokładnie wymieszaj.
Sparzone brokuły przełóż do naczynia żaroodpornego i zalej masą jajeczną.
Upiecz w piecu do momentu, aż jajka się ściągną.
Więcej informacji na temat brokułów z jajkiem
Brokuły z jajkiem to idealny pomysł na przystawkę przed daniem głównym lub jako dodatek do niego.
Przepis na brokuły z jajkiem jest prosty i szybki w wykonaniu. Ja przedstawię Ci dzisiaj pyszne, zapiekane różyczki brokuła w masie jajecznej w piekarniku, które idealnie sprawdzą się na święta.
Wystarczy, że brokuł podzielisz na różyczki i sparzysz go w lekko osolonej wrzącej wodzie przez 6 minut. Jajka rozbij do miski i roztrzep z przyprawami. Cebulę drobno posiekaj, a czosnek przeciśnij przez praskę. Takie rozdrobnione warzywa dodaj do masy jajecznej. Następnie sparzone wcześniej różyczki brokuła przełóż do naczynia żaroodpornego i zalej masą jajeczną.
Zapiecz danie w piekarniku do momentu, aż jajka całkowicie się nie zetną.
Jeśli nie chcesz zapiekać masy jajecznej, możesz postawić na jajka gotowane na twardo. Wystarczy, że ugotujesz jajka na twardo w lekko solonej wodzie, następnie przekrój je na ćwiartki i wymieszaj z wcześniej sparzonymi różyczkami brokuł we wrzącej wodzie. Zaczynaj gotowanie gdy woda będzie wrzeć i gotuj nie dłużej niż 6 minut otrzymasz brokuły al dente, które będą przyjemnie chrupać podczas jedzenia. Dodatkowo tak przygotowane brokuły będą miały niższy indeks glikemicznym niż rozgotowane na miękko warzywa. Co jest bardzo istotne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (insulinooporność, cukrzyca typu 2). Tak przygotowaną sałatkę możesz wymieszać z sosem czosnkowym, który w prosty sposób przygotujesz w domu. Wystarczy wymieszać jogurt naturalny z czosnkiem przeciśniętym przez praskę i odrobiną soku z cytryny.
Obojętnie czy wykonasz przepis na brokuły z jajkiem zapiekane w piecu czy takie bez zapiekania, każda z tych propozycji będzie idealna na imprezę, rodzinne spotkania lub zbliżające się święta.
Każda z nich będzie tak samo wartościowa pod względem wartość odżywczych. Jajka to źródło pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne i zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne czyli takie, których nasz organizm nie umie syntetyzować sami musimy dostarczać je z pożywienia. Brokuły za to są cennym źródłem wielu witamin. Ich połączenie daje nam porządną dawkę energii, witamin i składników mineralnych.
Skoro już wiesz jak zrobić brokuły z jajkiem, wybierz swoją wersję i spróbuj.
Alergeny w brokułach z jajkiem
Lista alergenów dla brokułów z jajkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze brokułów z jajkiem
Zamiast brokuła możesz użyć innego warzywa, pamiętaj aby nie gotować go całkowicie do miękkości.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.