Dania z brokułem

Potrawy z brokułem - przepisy
Dania z brokułem

Brokuły stały się popularne w Polsce dopiero pod koniec XX wieku. Warzywo to, podobne do zielonego kalafiora, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i jest odmianą kapusty. Ma ono ogromne wartości odżywcze i prozdrowotne. Brokuł ma szerokie zastosowanie w kuchni, przede wszystkim jako danie samodzielne, dodatek do sałatek i do zup. Brokuły można jeść na surowo, gotowane na parze, gotowane tradycyjnie czy zapiekane. Jednak gotowane, szczególnie długo, tracą wartości odżywcze. Najczęściej dodaje się je do dań na ciepło. Stanowią idealny dodatek do zup, farszy, sałatek, pasztetów warzywnych, czy też sosu do makaronu. Brokuł świetnie sprawdza się jako danie dietetyczne i wegetariańskie.

Dania z brokułem - spis dań oraz przepisów na potrawy z brokułem

Brokuł pojawił się w polskiej kuchni całkiem niedawno i bardzo szybko stał się jednym z podstawowych warzyw serwowanych na obiad, na ciepło. Brokuł ma specyficzny smak, a jednak prawie każdemu smakuje. Jest tak uniwersalny, że można dodać go do wielu dań warzywnych i mięsnych. Podajemy go również dzieciom i niemowlakom. Przedstawiamy ciekawe pomysły i przepisy na dania z brokułami.

Co można zrobić z brokułów

Historia i wykorzystanie brokuła

Brokuł jest odmianą kapusty, prawdopodobnie przodkiem kalafiora. Roślina ta pochodzi z okolic Morza Śródziemnego i już w starożytności uprawiana była w Grecji i Rzymie. W północnej Europie znalazłą się późno, bo dopiero w XVI wieku poznano ją we Francji. W Polsce warzywo to stało się popularne dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie Polska jest jednym z największych producentów brokułów.

Roślina ta jest nie tylko smaczna i uniwersalna w kuchni, lecz także zdrowa. Jej właściwości przeciwnowotworowe zostały udowodnione naukowo. Ponadto dania z brokułem powinny jeść osoby z osteoporozą i podwyższonym cholesterolem. Brokuły dobrze działają na oczy. Zawierają też flawonoidy przeciwzapalne, szereg witamin i minerałów. Antyoksydanty zawarte w brokułach zwalczają wolne rodniki. Zaś potas zapobiega skurczom. Brokuł idealnie nadaje się na dania dietetyczne i wegetariańskie.

Co można zrobić z brokułów w kuchni:

  • sałatka z brokułami,
  • zupa z brokuła,
  • kotlety z brokułów,
  • pasztet warzywny,
  • sos do makaronu i ryżu,
  • i inne.

W jaki sposób jeść brokuły

Brokuły można jeść na surowo, blanszowane oraz gotowane. Brokuły gotują się bardzo szybko. Praktycznie miękkie stają się już po 10 minutach gotowania. Natomiast długie gotowanie pozbawia je wartości odżywczych. Mało kto wie, że brokuły można jeść na surowo. Nie tylko nie zaszkodzą, lecz także mają wtedy najwięcej wartości odżywczych.

Najlepszym sposobem obróbki termicznej brokuła jest gotowanie na parze. Wystarczy ustawić parowar na 10 minut, a nawet krócej jeśli lubimy warzywa al dente. Ta metoda gotowania brokuła zalecana jest osobom z wrażliwymi jelitami.

Najciekawsze przepisy na dania z brokułami

Przepisy na dania z brokułem na obiad

Brokuły na obiad pełnią rolę sałatki na drugie danie. Wystarczy brokuła ugotować i polać oliwą z oliwek lub roztopionym masłem. Lecz nie jest to jedyny pomysł na dania z brokułem. Kotlety z brokułów stanowią idealne danie wegetariańskie. Należy zblendować brokuły z płatkami owsianymi, dodać wodę, mąkę ziemniaczaną, przyprawy, następnie ulepić i usmażyć kotlety. Przepis na pesto z brokułów można wykorzystać do dań z makaronem. Pesto z brokułów robimy blendując ugotowanego brokuła z oliwą, sokiem z cytryny, płatkami migdałowymi i przyprawami.

Świetnie danie dietetyczne stanowi zupa z brokułami. Jeśli chcemy, aby było to danie wegetariańskie, nie gotujemy zupy na mięsie ani na kościach. Smażymy cebulę oraz warzywa na oliwie z oliwek, oleju lub maśle. Dodajemy pozostałe warzywa. Brokuły dodajemy na końcu i gotujemy zupę dopóki brokuł się nie ugotuje.

Właściwie każdy przepis na dania warzywne, dietetyczne czy wegetariańskie może zawierać brokuły. Możemy go dodać do sałatki, zupy, dania jednogarnkowego, farszu warzywnego, sosu do makaronu czy ryżu, czy też zapiekanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać brokuła do dań mięsnych.

Sałatka z brokułami

Świetny pomysł na danie zarówno na obiad, jak i na kolację, jest sałatka z kurczaka z brokułem. Dobrym połączeniem jest ugotowany brokuł, kurczak, jajko na twardo i warzywa. Sałatkę z kurczaka polewamy majonezem lub sosem czosnkowym.

Brokuły można dodać praktycznie do każdej sałatki. Ugotowany brokuł pasuje do sałatki wiosennej z sałatą i pomidorami. Jeśli chcemy, aby sałatka była bardziej sycąca możemy zrobić ją z brokułami, różnymi warzywami oraz dodatkiem kurczaka i makaronu czy ryżu. Sałatka z brokułów i kurczaka stanowi również świetny pomysł na danie na zimno do lunch boxu do pracy.

Czy z brokuła można zrobić dania dla dziecka lub dla niemowlaka

Nie od dziś wiadomo, że dzieci nie lubią warzyw i ciężko jest je namówić do ich jedzenia. Można jednak tak urozmaicić przepisy, aby dzieci polubiły dania z brokułem. Dobry pomysł stanowi zupa krem z brokułem, pasta do chleba z brokułów, sos do makaronu z brokułem i kurczakiem, czy też pizza z brokułami.

Brokuły są także świetnym warzywem dla niemowlaka. Można je podawać dzieciom od 6 miesiąca życia. Brokuł jest cennym warzywem dla niemowlaka, gdyż zawiera witaminę A, magnez i fosfor, zaś wapń. Zapewni zdrowe kości, dobry sen i pogodny nastrój.

Brokuły dla dziecka gotujemy na parze i blendujemy. Można je podać w formie zupy krem. Starsze dzieci mogą polubić pasztet warzywny z brokułem lub pizzę z brokułami.

Dania z brokułem - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto