Babeczki marchewkowe
- Marchewka - Jedna średnia marchew (250 g)
- Pomarańcza - Średniej wielkości pomarańcza (240 g)
- Masło - 6,5 łyżki (100 g)
- Jajko - 2 sztuki klasy M (2 szt.)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 niepełne szklanki (250 g)
- Cukier trzcinowy - 1/3 szklanki cukru (66 g)
- Proszek do pieczenia - Łyżeczka (2 g)
- Soda oczyszczona - łyżeczka (4 g)
- Orzechy włoskie - garść (30 g)
- Słonecznik nasiona łuskane - Dwie łyżki (20 g)
Przepis na babeczki marchewkowe krok po kroku
Włącz piekarnik i rozgrzewaj go do temperatury 180 stopni.
Do formy na muffinki włóż papilotki.
Umyj, obierz i zetrzyj marchewkę na małych oczkach.
Pomarańcze sparz wrzątkiem, dokładnie wysusz ręcznikiem papierowym i otrzyj skórkę z całej pomarańczy do małej miseczki.
Do małego garnka wyciśnij sok z całej pomarańczy, dodaj masło i postaw na małym ogniu do momentu aż rozpuści się masło. Odstaw do przestudzenia.
Do miski wbij jajka, dodaj cukier i całość ubij na puszystą, jasną pianę. Pod koniec ubijania dodaj masło z sokiem pomarańczowym.
Dodaj proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną oraz niepełne pół łyżeczki cynamonu. Dokładnie wymieszaj.
Następnie do masy dodaj marchew, mąkę, posiekane orzechy włoskie oraz połowę nasion słonecznika.
Masę wylej do 12 papilotek, posyp pozostałymi nasionami słonecznika i piecz 30 minut.
Więcej informacji na temat babeczek marchewkowych
Babeczki marchewkowe są proste, szybkie i smaczne. Wspaniale sprawdzą się w roli drugiego śniadanie dla dzieci, jako przekąska w pracy, podwieczorek, dodatek do niedzielnej kawy czy słodka przekąska na imprezę. Ciasto z pomarańczą idealnie wkomponuje się w zimowe popołudnia.
Szybkie muffinki z ciasta marchewkowego dają dużą swobodę wyboru dodatków. Przede wszystkim
z powodzeniem wykonasz je z mąki pełnoziarnistej lub płatków owsianych zwiększając ich wartość odżywczą. Dodając różne orzechy, w diecie zwiększysz zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, które są niezbędne w profilaktyce chorób układu krążenia. Oprócz tego posiadają witaminy E i K, które pozytywnie wpływają na wzrok, odporność czy wygląd skóry. Orzechy warto włączyć również ze względu na występowanie w nich przeciwutleniaczy, związków, które mają zdolność wymiatania wolnych rodników a tym samym spowalniają procesy starzenia się. Muffinki marchewkowe możesz wykonać z dodatkiem wiórków kokosowych. Te dobrej jakości będą cennym źródłem witaminy E oraz witamin z grupy B, pozytywnie wpływając na wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Dzięki zawartości magnezu i potasu przyczynią się regulowania pracy układu nerwowego. Oprócz wymienionych związków mineralnych, wiórki kokosowe będą źródłem cynku, wapnia, sodu i fosforu, składników, które są niezbędne w utrzymaniu mocnych kości i zębów. Jednak przejdźmy do samej marchwi, która również jest skarbnicą związków odżywczych. Swój wyjątkowy, pomarańczowy kolor zawdzięcza karotenoidom, które oprócz tego, że są barwnikami, są także silnymi przeciwutleniaczami. W marchwi występują witaminy z grupy B, witamina E i K oraz związki mineralne. Muffinki z marchewką mogą być zdrową i smaczną przekąską.
Przepis na marchewkowe muffiny jest bardzo prosty i z łatwością wykonasz je bez użycia drogiego sprzętu kuchennego. Jedyne co będzie potrzebne to foremki do muffinek, dostaniesz je w każdym supermarkecie. Do wykonania możesz zaangażować dzieci, na pewno będziecie się świetnie bawić kiedy zorganizujesz zawody w tarciu marchewki. Wykonane wspólnie będą lepiej smakowały.
Alergeny w babeczkach marchewkowych
Lista alergenów dla Babeczek marchewkowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze babeczek marchewkowych
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.