Zapiekanka ze szpinakiem i kurczakiem
- Makaron pełnoziarnisty (razowy) (250 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Szpinak mrożony (300 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (120 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 2 niepełne szklanki (400 g)
- Suszone pomidory (100 g)
- Ser żółty (100 g)
- Jajko (4 szt.)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
Przepis na zapiekanka ze szpinakiem i kurczakiem krok po kroku
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Pierś z kurczaka pokrój w kostkę.
Do garnka wlej wodę i wsyp łyżkę soli.
Zagotuj i wsyp makaron.
Gotuj przez 9 minut.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj kurczaka i dopraw solą oraz pieprzem i czosnkiem.
Smaż przez 3-4 minuty.
Dodaj na patelnię szpinak i wlej 200 ml śmietany.
Duś przez 4-5 minut.
Dodaj suszone pomidory i wymieszaj.
Do makaronu dodaj kurczaka w sosie i wymieszaj.
Przełóż do naczynia żaroodpornego.
Zetrzyj ser na tarce i wymieszaj z jajkiem i 200 ml śmietany.
Zalej wierzch zapiekanki.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C przez 40 minut.
Podziel na porcje i podawaj na dużym talerzu.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z kalafiora
-
Casserole
-
Zapiekanka gyros z ryżem
-
Zapiekanka z ryżem
-
Zapiekanki z bagietki z boczkiem i serem
-
Zapiekanka ziemniaczana z boczkiem
-
Zapiekanka z brokułami
-
Zapiekanki na imprezę
Więcej informacji na temat zapiekanki ze szpinakiem i kurczakiem
Zapiekanka ze szpinakiem i kurczakiem to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Domowa zapiekanka jest bardzo zdrowa i pozwoli Ci zachować sytość na dłużej. Przepis na zapiekankę ze szpinakiem i kurczakiem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia zapiekanki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: makaron pełnoziarnisty, pierś z kurczaka, szpinak, cebula, śmietana kremówka, pomidory suszone, ser żółty, jajka, olej rzepakowy, sól, pieprz, czosnek.
Jak zrobić zapiekankę ze szpinakiem i kurczakiem? Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Pierś z kurczaka pokrój w kostkę. Do garnka wlej wodę i wsyp łyżkę soli. Zagotuj i wsyp makaron. Gotuj przez 9 minut. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj kurczaka i dopraw solą oraz pieprzem i czosnkiem. Smaż przez 3-4 minuty. Dodaj na patelnię szpinak i wlej śmietanę. Duś przez 4-5 minut. Dodaj suszone pomidory i wymieszaj. Do makaronu dodaj kurczaka w sosie i wymieszaj. Przełóż do naczynia żaroodpornego. Zetrzyj ser na tarce i wymieszaj z jajkiem i śmietaną. Zalej wierzch zapiekanki. Piecz w nagrzanym do 180 stopni przez 40 minut. Podziel na porcje i podawaj na dużym talerzu.
Szpinak jest niskokalorycznym warzywem zawierającym duże ilości nierozpuszczalnej frakcji błonnika, który pomaga regulować perystaltykę naszych jelit, jak również zapobiega zaparciom. Pomaga także w obniżeniu stężenia cholesterolu we krwi. Liście szpinaku są dobrym źródłem witaminy A i witaminy C, żelaza, witaminy B2, wapnia i jodu. Pomidory suszone są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi. Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca.
Podsumowując najlepsza zapiekanka z kurczakiem sprawdzi się na obiad dla całej rodziny. Domowa zapiekanka jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Zapiekanka jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać przez 2-3 dni w lodówce. Zapiekanka sprawdzi się podczas kolacji w gronie znajomych. Można ją zabrać także jako pożywne danie do pracy.
Alergeny w zapiekance ze szpinakiem i kurczakiem
Lista alergenów dla zapiekanki ze szpinakiem i kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron pełnoziarnisty (razowy)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser żółty
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zapiekanki ze szpinakiem i kurczakiem
Zapiekanka ze szpinakiem i kurczakiem to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Zapiekanka jest także idealnym źródłem błonnika pokarmowego. Zawiera średnią ilość kalorii w porcji.
Energia i białka
(315g)
Węglowodany
(315g)
Tłuszcze
(315g)
Witaminy
(315g)
Składniki mineralne
(315g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.