Tatar wołowy
- Polędwica wołowa (400 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Ogórek kiszony - 3 sztuki (120 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (120 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
Przepis na tatar wołowy krok po kroku
Mięso schłodź w lodówce, następnie wyjmij i drobno posiekaj. Jeśli wolisz może je zmielić.
Do mięsa dodaj olej, szczyptę soli i pieprzu.
Cebulę i ogórki drobno posiekaj.
Mięso podziel na 4 części, przełóż je na talerz.
Obok połóż ogórki i cebulę a na mięso połóż żółtko.
Więcej informacji na temat tatara wołowego
Tatar wołowy inaczej nazywany befsztykiem tatarskim jest daniem znanym na całym świecie. Przystawka ta składa się z surowego mięsa wołowego z dodatkiem żółtka odrobiny soli i pieprzu. Pyszny tatar wołowy nie potrzebuje wielu dodatków, w tym daniu najważniejszy jest smak najlepszej jakości mięsa. Dlatego wszystkie główne składniki powinny być najlepszej jakości a dodatki najsmaczniejsze. Jakie mięso na tatara wołowego wybrać? Do przygotowania danie potrzebny jest dobry i smaczny kawałek mięsa. Najlepiej sprawdzi się polędwica wołowa, jest ona delikatna, smaczna, z bardzo delikatnym przerostem tłuszczu, który dodaje jej więcej smaku. Można przygotować również z ligawy, udźca lub rostbefu, jednak trzeba uważać aby mięso nie było przerośnięte za bardzo tłuszczem.
Jak przyprawić tatar wołowy? Tradycyjnie do siekanego mięsa dodawana jest sól, pieprz, olej i niekiedy musztarda. Mięso po przełożeniu na talerz podaje się z jajkiem a dokładniej z żółtkiem. Dodatki jakie mogą jeszcze zostać podane to drobno siekana cebula, drobno siekane ogórki konserwowe lub kiszone, mogą zostać dodane także kapary i oliwki. Przepis na tatara wołowego jest naprawdę prosty, cały jego sekret tkwi w najlepszej jakości mięsie. A jak zrobić tatara wołowego dowiesz się z dokładnego przepisu.
Tatar wołowy jest zdrowym daniem. Dzięki podaniu mięsa surowego zachowuje ono wszystkie witaminy oraz związki mineralne. Dlatego warto tą potrawę spożywać regularnie. Powstrzymać się od spożywania powinny kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze ze względu na słabą odporność. Befsztyk jest daniem ciężko strawnym więc spożywać go również nie powinny osoby z chorobami układu pokarmowego.
Klasyczna, mięsna przystawką kojarzona z kuchnią wykwintną i wytrawną jest pysznym daniem, które można przygotować samemu w domu. Sprawdzi się nie tylko jako przystawka ale nawet jako kolacja z dodatkiem pysznego, wiejskiego pieczywa.
Alergeny w tatarze wołowym
Lista alergenów dla tatara wołowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze tatara wołowego
Tatar jest zdrowym daniem, które dostarcza witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Jest potrawą, którą warto spożywać raz na jakiś czas.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.