Strucla bożonarodzeniowa
- Rodzynki (60 g)
- Suszona żurawina (50 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy (70 g)
- Skórka z pomarańczy (50 g)
- Sok pomarańczowy 100% (50 ml)
- Migdały - płatki (50 g)
- Masa marcepanowa (240 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Cukier (25 g)
- Mleko 2% (125 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (325 g)
- Masło (50 g)
- Jajko (1 szt.)
- Rum biały (30 ml)
Przepis na struclę bożonarodzeniową krok po kroku
W misce wymieszaj rodzynki, żurawinę, skórkę z pomarańczy i cytryny.
W rondelku podgrzej sok pomarańczowy z rumem i zalej bakalie. Odstaw, aby nasiąknęły.
Przygotuj zaczyn. W ciepłym, ale nie gorącym, mleku rozpuść pokruszone, świeże drożdże i cukier. Odstaw pod przykryciem na ok. 15 minut.
Stopniowo dodawaj mąkę, przyprawy, jajko i ciepłe masło. Zagnieć ciasto mikserem i odstaw na ok. godzinę przykryte ściereczką.
Dodaj wszystkie bakalie i migdały, wymieszaj.
Przełóż ciasto na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i uformuj prostokąt (o wymiarach kartki A4 lub lekko większych).
Na środku ciasta umieść marcepan uformowany w kształt wałka i zawiń boku ciasta w struclę.
Przykryj ściereczką i odstaw na godzinę.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na ok. 25-30 minut.
-
Rzeszowiak
-
Szarlotka
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Kołacz
-
Seromakowiec
-
Kinder country
-
Szarlotka z kruszonką
-
Porzeczkowiec
-
Domek z piernika
-
Sernikobrownie z malinami
-
Piernik staropolski
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Tort pavlova
-
Ciasto oreo
-
Szarlotka z budyniem
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Chatka baby jagi
-
Ciasta na Boże Narodzenie
Więcej informacji na temat strucli bożonarodzeniowej
Strucla bożonarodzeniowa, znana też jako stollen, to tradycyjny, świąteczny wypiek pochodzący z Drezna, gdzie obchodzone jest nawet jej święto. Jej historia się XV wieku, a wprowadził ją ówczesny król Polski. Świąteczna strucla drożdżowa to pyszny, domowy wypiek wypchany bakaliami i masą marcepanową, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić struclę bożonarodzeniową, aby była naprawdę najlepsza i dobra nie tylko na święta koniecznie poznaj nasz przepis. Będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Zacznijmy od tego, jakie składniki będą potrzebne do jej przygotowania – lista jest długa i na początku może odstraszać, jednak przygotowanie ciasta wcale nie jest skomplikowane. Potrzebujesz świeżych drożdży, mleka, cukru, mąki oraz jajek do przygotowania ciasta drożdżowego, oraz dużej ilości bakali. Najczęściej dodaje się rodzynki, suszoną żurawinę, płatki migdałowe, kandyzowaną skórkę z cytryny i/lub pomarańczy. Tradycyjny przepis na struclę bożonarodzeniową zakłada namoczenie bakalii w mieszaninie rumu i soku pomarańczowego, jednak możesz pominąć ten krok, jeśli przy Twoim stole będą zasiadać również dzieci i kobiety w ciąży. Bez obaw, domowa strucla bożonarodzeniowa będzie równie smaczna. Sercem strucli jest marcepan. Niektórzy rezygnują z jego dodatku, jednak jeśli zależy Ci na zachowaniu tradycji i klasycznego przepisu nie pomijaj jego dodatku. Jeśli nie masz świeżych drożdży możesz wykorzystać te suszone, na pewno oszczędzi to trochę czasu. Do ciasta najlepiej sprawdzi się zwykła, biała, mąka tortowa – co prawda jej wartości odżywcze są niskie, a indeks glikemiczny wysoki, jednak okazjonalnie, jako element zdrowej, dobrze zbilansowanej diety nie zrobi większej szkody. Strucla bożonarodzeniowa to ciasto zaliczane do wysokokalorycznych, jednak odświętnie każdy może sobie na nią pozwolić. Miej na uwadze, że ciasto drożdżowe potrzebuje sporo czasu, aby wyrosnąć, dlatego nie jest to ciasto, który przygotujesz w ostatniej chwili. Jeśli szukasz najlepszego przepisu na struclę bożonarodzeniową koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz przepis, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku.
Alergeny w strucli bożonarodzeniowej
Lista alergenów dla strucli bożonarodzeniowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały - płatki
- masa marcepanowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze strucli bożonarodzeniowej
Strucla bożonarodzeniowa to ciasto wysokokaloryczne, dlatego warto włączać ją do diety jedynie okazjonalnie.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.