Pierogi wegetariańskie
- Mąka pszenna typ 500 - 3,5 szklanki (700 g)
- Ziemniaki średnie - 5 średnich sztuk (500 g)
- Groszek zielony mrożony (300 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 2 małe pęczki (50 g)
- Olej rzepakowy (120 ml)
Przepis na pierogi wegetariańskie krok po kroku
Obierz ziemniaki i ugotuj w osolonej wodzie.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj z drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, zeszklij cebulę.
Dodaj na patelnię groszek i duś 5-7 minut.
Wystudzone ziemniaki i groszek umieść w malakserze i rozdrobnij, dopraw solą i pieprzem.
Dodaj posiekany drobno koper i wymieszaj.
W misce umieść mąkę pszenną, łyżeczkę soli i wlej 250 ml wody, zagnieć gładkie ciasto i odstaw na 30 minut pod przykryciem.
Rozwałkuj ciasto cienko i szklanką lub rantem cukierniczym wykrawaj koła.
Na każdy kawałek ciasta wyłóż farsz i zlep brzegi.
W dużym garnku zagotuj wodę z łyżką soli.
Na wrzątek wkładaj pierogi i gotuj przez 5 minut.
Pierogi podawaj z roślinną śmietaną.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat pierogów wegetariańskich
Pierogi wegetariańskie to bardzo dobry pomysł na smaczne danie obiadowe dla całej rodziny. Pierogi bez dodatku mięsa możesz podać na piątkowy obiad postny. Pierogi można przygotowywać z dodatkiem różnych warzyw. Przepis na pierogi wegetariańskie jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do przygotowania pierogów potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, ziemniaki, cebula, groszek zielony, koper, sól, pieprz, olej rzepakowy.
Jak zrobić pierogi wegetariańskie? Obierz ziemniaki i ugotuj w osolonej wodzie. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj z drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, zeszklij cebulę. Dodaj na patelnię groszek i duś 5-7 minut. Wystudzone ziemniaki i groszek umieść w malakserze i rozdrobnij, dopraw solą i pieprzem. Dodaj posiekany drobno koper i wymieszaj. W misce umieść mąkę pszenną, łyżeczkę soli i wlej wodę, zagnieć gładkie ciasto i odstaw na 30 minut pod przykryciem. Rozwałkuj ciasto cienko i szklanką lub rantem cukierniczym wykrawaj koła. Na każdy kawałek ciasta wyłóż farsz i zlep brzegi. Możesz zawinąć je w falbankę lub zrobić wzorki widelcem. W dużym garnku zagotuj wodę z łyżką soli. Na wrzątek wkładaj pierogi i gotuj przez 5 minut. Po tym czasie same powinny wypływać. Pierogi podawaj z roślinną śmietaną.
Groszek zielony jest rośliną strączkową zawierającą dużą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik pomaga regulować poziom glukozy we krwi oraz wspomaga usuwanie nadmiaru cholesterolu z naszej krwi. Groszek zielony jest bardzo dobrym źródłem żelaza, wapnia, cynku i potasu. Żelazo zawarte w roślinach nie wchłania się w tak dużym stopniu, jak żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Podsumowując najlepsze pierogi warzywne są dobre do spożycia od razu po ugotowaniu. Pierogi bez mięsa można podać z sosem grzybowym lub smażoną cebulką. Pierogi świetnie sprawdzą się na obiad i kolację. Można je podać także podczas wieczerzy wigilijnej. Pierogi można mrozić i przechowywać przez 3-4 miesiące. Smaczne pierogi z puree ziemniaczanym z zielonym groszkiem zachwycą domowników.
Alergeny w pierogach wegetariańskich
Lista alergenów dla pierogów wegetariańskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze pierogów wegetariańskich
Pierogi wegańskie to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Ciasto na pierogi możesz przygotować także z mąki orkiszowej. Pierogi z mąki pełnoziarnistej mogą spożywać także diabetycy. Pierogi bez mięsa można wzbogacić dodatkiem soczewicy lub fasoli.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.