Rozdrabniane potrawy

Ilustracja: Rozdrabnianie - sposoby, narzędzia do rozdrabniania, porady

Rozdrabnianie, czyli mechaniczne dzielenie, produktów żywnościowych na mniejsze części, znajduje szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Przed obróbką musimy większość produktów rozdrobnić przez krojenie, szatkowanie, mielenie, siekanie, miksowanie, tarcie i wyciskanie. Rozdrabnianie należy do obróbki wstępnej, która poprzedza mycie, oczyszczanie i obieranie ze skóry. Sposoby rozdrabniania mogą być ręczne lub przy pomocy urządzeń elektrycznych. Wykorzystujemy tu noże, tasaki, tarki, ręczne maszynki do mięsa lub do warzyw, jak również elektryczne krajalnice, maszynki do mięsa, miksery, czy wielofunkcyjne roboty kuchenne.

Rozdrabnianie - sposoby, narzędzia do rozdrabniania, porady

Sztuka kulinarna nie może się obyć bez rozdrabniania, jak krojenie, mielenie, miksowanie, czy tarcie. Dziś większość z tych czynności robią za nas urządzenia elektryczne. Kiedyś natomiast wszystko robiono ręcznie. Przedstawiamy metody rozdrabniania i wyjaśniamy do jakich potraw należy je stosować.

Rozdrabnianie produktów żywnościowych w kuchni

Na czym polega rozdrabnianie produktów w celu przygotowania potraw

Przygotowywanie potraw w kuchni wymaga uprzedniego rozdrobnienia składników. W sztuce kulinarnej niewiele produktów gotujemy w całości. Rozdrabnianie dotyczy przede wszystkim warzyw i owoców, ale także mięsa, jajek i nabiału.

Rozdrabnianie zaliczane jest do obróbki wstępnej, która dzieli się na obróbkę brudną, czyli oczyszczanie i obróbkę czystą, czyli rozdrabnianie. Przed rozdrabnianiem należy wykonać mycie, oczyszczenie i obieranie ze skóry. Produkty rozdrobnione są narażone na wysychanie, utlenianie się, psucie się, a co za tym idzie utratę wartości odżywczych. Dlatego też składniki rozdrabniamy tuż przed gotowaniem potraw, aby czas ewentualnej utraty składników i witamin był jak najkrótszy. Zaleca się także, aby po rozdrobnieniu już nie płukać produktów.

Technika rozdrabniania wyróżnia takie czynności, jak:

  • krojenie,
  • szatkowanie,
  • mielenie,
  • siekanie,
  • miksowanie,
  • blendowanie,
  • tarcie,
  • wyciskanie.

Technika rozdrabniania produktów i urządzenia do rozdrabniania

Krojenie i szatkowanie - najlepszy sposób i wykorzystanie w kuchni

Krojenie i szatkowanie ma za zadanie podzielić produkty na większe kawałki. Ten sposób rozdrobnienia sprawdza się wtedy, gdy chcemy wyraźnie wyczuć smak poszczególnych składników potrawy. Krojąc na większe kawałki jesteśmy w stanie dokładnie odróżnić składniki potraw, które nie mieszają się między sobą.

Kroimy produkty do zup, do sałatek i na kanapki, gdyż w tych daniach chcemy czuć smak każdego składnika. Natomiast szatkowanie oznacza szybkie krojenie na drobno i dotyczy głównie rozdrabniania kapusty do kiszenia lub gotowania.

Krojenie na większe kawałki doczekało się rozróżnienia na różne sposoby i własnych nazw w języku francuskim. Kroimy na plasterki, słupki, zapałki lub w kostkę drobną i większą. Krojenie do zup i sałatek odbywa się zwykle ręcznie przy pomocy noży lub urządzeń ręcznych, jak mandoliny czy tarki z korbą. Krajalnice elektryczne stosuje się do krojenia chleba, wędlin i serów.

Siekanie, tarcie, mielenie, miksowanie, blendowanie i wyciskanie - technika i zastosowanie

Sposoby te służą do rozdrabniania na bardzo drobne kawałki, do potraw, gdzie składniki muszą być dokładnie wymieszane, tak aby ich smaki połączyły się ze sobą tworząc nowy smak całości.

Do niedawna dostępne było tylko siekanie, tarcie i mielenie, które można wykonać ręcznie. Siekanie to sposób drobnego krojenia, który obecnie służy do rozdrabniania ziół i jajek. Przed wynalezieniem maszynki do mięsa, stosowano siekanie mięsa na kotlety. Do dziś tą metodą robi się hamburgery i kotlety pożarskie. Mielenie warzyw na bardzo drobno umożliwiały ręczne tarki.

Wynalezienie w XIX wieku ręcznej maszynki do mięsa zrewolucjonizowało sztukę kulinarną. Za tym poszły urządzenia elektryczne, jak miksery, blendery, elektryczne maszynki do mięsa, czy wyciskarki do soków.

Pozostałe przepisy na rozdrabniane potrawy

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto