Paszteciki z soczewicą
- Soczewica czerwona - 1 i 1/3 szklanki (240 g)
- Pieczarki - 13 sztuk (260 g)
- Cebula - 3 małe cebule (150 g)
- Olej rzepakowy - 8 łyżek (96 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 i 1/3 szklanki (450 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Żółtko jajka - 3 żółtka (3 szt.)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże świeże - 1/3 kostki (33 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na paszteciki z soczewicą krok po kroku
Drożdże rozkrusz do szklanki z ciepłym mlekiem. Rozmieszaj i dodaj 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżkę mąki. Ponownie wymieszaj. Szklankę przykryj ściereczką i odstaw na ok. 15 min.
W misce umieść przesianą mąkę i połączą ją z 1 łyżeczką soli. Następnie dodaj 6 łyżek oleju, 1 jajko, 1 żółtko i rozczyn. Po wstępnym połączeniu składniki przełóż masę na stolnicę i zagniataj ciasto przez ok. 10-12 min. Po tym czasie umieść je w misce i zakryj. Odstaw na ok. 55-60 min w ciepłe miejsce.
Soczewicę przepłucz na sitku i ugotuj do miękkości (ok. 18-20 min) na niskiej mocy kuchenki z lekko uchyloną pokrywką. Gdy soczewica będzie już na tyle miękka, że będzie się rozwalać, odcedź ją.
Pieczarki oczyść i zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i dodaj cebulę. Gdy się zeszkli, dodaj pieczarki. Po ok. 5 min dodaj sól, pieprz, czosnek granulowany oraz majeranek do smaku. Wymieszaj, duś pod przykryciem ok. 5 min, a później smaż do momentu, aż woda z pieczarek odparuje. Odstaw do wystudzenia.
Pieczarki z cebulą wymieszaj z soczewicą i delikatnie zblenduj.
Wyrośnięte ciasto podziel na mniejsze kawałki. Kolejno każdy z nich rozwałkuj, umieść na nim farsz, zawiń w roladę i pokrój. Paszteciki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstaw na 10-15 min, a potem posmaruj żółtkiem.
Piekarnik nagrzej do 175 stopni. Paszteciki piecz przez ok. 25 min (do momentu przyrumienienia).
-
Zupa z soczewicy zielonej
-
Soczewicowa
-
Pasztet z soczewicy
-
Kotlety z soczewicy
-
Sambar
-
Pierogi z soczewicą
-
Pasta z soczewicy
-
Vege burger
-
Dal z soczewicy
-
Dal
-
Zupa soczewicowa
-
Sałatka z soczewicy
-
Kotlety z soczewicy czerwonej
-
Krem z soczewicy
-
Gulasz z soczewicy
-
Dahl z soczewicy
-
Spaghetti wegetariańskie
-
Gulasz wegetariański
-
Dania z soczewicy
Więcej informacji na temat pasztecików z soczewicą
Jak zrobić paszteciki z soczewicą i warzywami? Warto zacząć od przygotowania ciasta drożdżowego. W czasie, gdy ciasto będzie wyrastało, można przygotować farsz. Świeże drożdże, z których robi się rozczyn, powinny mieć temperaturę pokojową, dlatego należy wcześniej wyjąć je z lodówki. Należy je rozkruszyć do ciepłego mleka. Jeżeli mleko będzie gorące, zabijesz drożdże, a rozczyn będzie trzeba wykonać od nowa. Po dokładnym wymieszaniu drożdży z resztą składników szklankę lub miskę z rozczynem należy odstawić na ok. 10-15 min.
Wyrabianie ciasta drożdżowego nie należy do najprostszych rzeczy. Trzeba je bardzo dobrze wyrobić, a to oznacza, że należy je zagniatać nawet 15 min. Dla kogoś niewprawionego może to być bardzo męczące zajęcie. Ciasto jest gotowe, gdy jest miękkie i elastyczne. Wtedy możesz przełożyć je z powrotem do miski i przykryć ściereczką. Ciasto powinno wyrastać ok. 60 min. Możesz też pokusić się na wykonanie pasztecików w cieście kruchym. Wszystkie składniki na kruche ciasto należy ze sobą szybko zagnieść, a potem schować do lodówki na ok. 30 min.
Farsz z soczewicy do pasztecików nie jest trudny do przygotowania, ale za to jest czasochłonny. Soczewicę czerwoną gotuje się najkrócej, podobnie jest z soczewicą żółtą. Najdłużej trzeba gotować soczewicę brązową (ją należy także moczyć w wodzie ok. 4-5 h przed ugotowaniem). Istnieje jeszcze soczewica zielona, która wyróżnia się odrobinę pikantniejszym smakiem.
Paszteciki z soczewicą należy upiec w piekarniku. Wcześniej warto posmarować je żółtkiem. Możesz wtedy obsypać je np. czarnuszką lub sezamem. Jeżeli wolisz usmażyć paszteciki, należy je ulepić w inny sposób. Farsz powinien znajdować się w środku, a paszteciki powinny być bardzo dobrze zalepione.
Paszteciki drożdżowe z soczewicą i pieczarkami to dobry pomysł na rodzinny obiad, ale można je podać także dla swoich gości. Farsz do tych pasztecików możesz przygotować z różnymi dodatkami. Do zup polecana jest soczewica czerwona, a do pasztecików lub farszu soczewica zielona i czerwona.
Alergeny w pasztecikach z soczewicą
Lista alergenów dla pasztecików z soczewicą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze pasztecików z soczewicą
Energia i białka
(260g)
Węglowodany
(260g)
Tłuszcze
(260g)
Witaminy
(260g)
Składniki mineralne
(260g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.