Kotlety z kaszy kuskus
- Kasza kuskus (250 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Bułka tarta (120 g)
- Olej rzepakowy (150 ml)
- Jajko (4 szt.)
Przepis na kotlety z kaszy kuskus krok po kroku
Kaszę kuskus wsyp do miski i zalej wrzącą wodę, przykryj i odstaw na 10 minut.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Posiekaj natkę pietruszki.
Kaszę odsącz z nadmiaru wody i umieść w malakserze.
Dodaj jajka, dopraw solą i pieprzem.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Masę przełóż do miski.
Dodaj do niej cebulę, natkę pietruszki, przeciśnięty przez praskę czosnek i bułkę tartą.
Wymieszaj masę, jeśli jest zbyt rzadka, dodaj więcej bułki tartej.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy.
Formuj kotlety i smaż partiami.
-
Pulpety w sosie koperkowym
-
Turbot
-
Falafel
-
Sałatka z kurczakiem
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Pulpety w sosie pomidorowym
-
Makaron z cukinii
-
Schabowe w sosie
-
Kurczak curry
-
Pierś z kaczki
-
Pstrąg pieczony
-
Filet z kurczaka
-
Łosoś z piekarnika
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Pstrąg
-
Makaron z pesto
-
Kapusta wigilijna
-
Dietetyczny obiad
Więcej informacji na temat kotletów z kaszy kuskus
Kotlety z kaszy kuskus to wspaniały pomysł na pyszny posiłek. Wegetariańskie kotlety z kaszy bez dodatku mięsa będą bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych kotletów z mięsa mielonego. Przepis na kotlety z kaszy kuskus jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia kotletów potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kasza kuskus, cebula, jajko, natka pietruszki, bułka tarta, sól, pieprz, czosnek, olej rzepakowy.
Jak zrobić kotlety z kaszy kuskus? Kaszę kuskus wsyp do miski i zalej wrzącą wodę, przykryj i odstaw na 10 minut. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Posiekaj natkę pietruszki. Kaszę odsącz z nadmiaru wody i umieść w malakserze. Dodaj jajka, dopraw solą i pieprzem. Rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Masę przełóż do miski. Dodaj do niej cebulę, natkę pietruszki, przeciśnięty przez praskę czosnek i bułkę tartą. Wymieszaj masę, jeśli jest zbyt rzadka, dodaj więcej bułki tartej. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy. Formuj kotlety i smaż partiami.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach, jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Witamina K odpowiada za wytwarzanie czynnika krzepnięcia w naszej krwi, a co za tym idzie, ma wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Jest także potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia, który buduje nasze kości.
Podsumowując pyszne kotlety świetnie sprawdzą się jako posiłek bez mięsa. Kotlety możesz podać na obiad jako zastępstwo tradycyjnego mielonego. Kotlety są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Kotlety z kaszy kuskus można podać także z sosem warzywnym lub mięsnym, jeśli nie serwujemy dania dla wegetarian.
Alergeny w kotletach z kaszy kuskus
Lista alergenów dla kotletów z kaszy kuskus przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- kasza kuskus
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kotletów z kaszy kuskus
Kotlety z kaszy kuskus to danie zawierające dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów prostych, które gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi. Kasza kuskus zawiera gluten, więc nie powinna być spożywana przez chorujących na celiakię.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.