Parzenie

Pozostałe przepisy na potrawy parzone

Parzenie - co to jest?

Parzenie - opis metody, wykorzystanie, porady praktyczne

Parzenie stanowi metodę kulinarną polegającą na działaniu gorącej wody. Z parzeniem mamy do czynienia prawie codziennie, gdyż parzymy herbatę i kawę. Z parzeniem wiąże się także robienie swojskich, domowych wędlin. Stanowi ono przedostatni etap procesu, zarówno wtedy, gdy przygotowujemy mięso peklowane jak i wędzone. Po zakończonym peklowaniu mięso wkładamy do gorącej wody i parzymy na przykręconym gazie przez czas zależny od wielkości mięsa. Parzymy również mięso po wędzeniu. Proces ten sprawia, że wędzone mięso jest dobrze zakonserwowane, pozbawione drobnoustrojów oraz kruche i soczyste. W przypadku parzenia po wędzeniu bardzo ważna jest temperatura, gdyż mięso nie może się ugotować.

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl

Parzenie - opis metody, wykorzystanie, porady praktyczne

Ubijanie, odparzanie, podsmażanie to metody stosowane w kuchni. O ile jednak przygotowanie aromatycznej herbaty zna każdy, to nie każdy wie na czym polega parzenie szynki wędzonej, czy też odparzanie mięsa peklowanego. Robienie domowych wędlin staje się coraz bardziej popularne. Dlatego też warto poznać metody na przygotowanie pysznych, swojskich wędlin i mięs. Wyjaśniamy jak długo i w jakiej temperaturze należy parzyć mięso peklowane i po wędzeniu. Przedstawiamy jak wygląda przygotowanie domowych wędlin do spożycia.

Do czego służy parzenie w kuchni

Parzenie, ubijanie, wędzenie czy obsmażanie to znane metody obróbki żywności stosowane w kuchni. Niektóre wykonujemy często, jak na przykład ubijanie piany z białek, inne zaś rzadziej. Parzenie należy do tych metod, które wykonujemy różnie, w zależności od tego czego dotyczy. Parzenie herbaty czy kawy wykonujemy prawie codziennie. Natomiast parzenie mięsa lub szynek związane jest z robieniem własnoręcznych, domowych wędlin.

Parzenie stanowi końcowy etap robienia domowych wędlin. Mięso wędzone lub peklowane powinno być poddane obróbce termicznej, przede wszystkim, aby pozbyć się drobnoustrojów.

Parzenie herbaty - jak poprawnie zaparzyć herbatę i kawę

Zalanie herbaty wodą nie wystarczy, aby uzyskać naprawdę smaczny napar. Prawidłowe parzenie herbaty ma na celu uzyskanie prawdziwej głębi aromatu i smaku. Podstawowym kryterium jest jakość suszu herbaty. Warto kupować herbatę dobrej jakości. Zgodnie z podstawową zasadą bierzemy 1g suszu na 100 g wody.

Temperatura parzenia herbaty zależy od jej rodzaju. Najwyższej temperatury wymaga czarna herbata, którą zalewamy niemal wrzącą wodą. Parzenie herbaty czerwonej wymaga temperatury 90 stopni. Natomiast parzenie herbaty zielonej i białej powinno odbywać się w temperaturze około 80 - 70 stopni. Warto pamiętać, że woda musi być ugotowana, a nie podgrzana do danej temperatury. Po zagotowaniu czekamy, aż woda się ostudzi lub przelewamy ją do zimnego naczynia. Co ciekawe, znaczenie ma także temperatura kubka czy filiżanki. Jeśli wlejemy odpowiednio nagrzaną wodę do zimnego kubka, temperatura się zmieni i nie będzie już optymalna.

Bardziej skomplikowane jest, jak długo należy parzyć herbatę. Czas parzenia zależy on od gatunku herbaty, wielkości liści w suszu, właściwości herbaty i naszych upodobań. Według generalnej zasady herbatę czarną, zieloną i czerwoną parzymy 2 - 3 minuty, zaś białą oraz rooibos 5 - 7 minut. Im listki herbaty w suszu są drobniejsze, tym krócej parzymy herbatę. Czas zależy też od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli czarna lub zielona herbata ma pobudzać, parzymy krócej, jeśli zaś relaksować parzymy dłużej. Dłużej parzymy również herbatę zieloną, jeśli chcemy uzyskać określony efekt leczniczy. Dłużej parzona, zielona herbata ma nieco gorzki smak, lecz napar będzie zawierał więcej polifenoli.

Czarna herbata nadaje się do parzenia tylko jeden raz, natomiast zieloną herbatę możemy parzyć nawet 2 lub 3 razy. Niektórzy znawcy twierdzą nawet, że pierwsze parzenie zielonej herbaty należy wylać. Kolejne parzenia zawierają więcej składników zdrowotnych. Nie należy jednak trzymać parzonego suszu dłużej niż 12 godzin, gdyż mogą wytworzyć się grzyby.

Parzenie wędlin - poznaj tajniki tej metody

Parzenie peklowanego mięsa

Robienie domowych wędlin wymaga końcowego etapu jakim jest odparzanie, czyli obróbka termiczna. Parzenie wędlin i szynek ma na celu pozbycie się drobnoustrojów z mięsa. Parzymy mięso po peklowaniu i po wędzeniu. Parzenie wędlin i szynek odbywa się w wodzie.

Peklowane mięso wyjmujemy z zalewy i obwiązujemy sznurkiem. Następnie wkładamy do dużego garnka z gotującą wodą, tak aby było w niej całkowicie zanurzone. Zmniejszamy ogień i parzymy, pilnując aby woda nie zaczęła wrzeć. Optymalna temperatura parzenia to około 70 - 80 stopni. Długość parzenia zależy od wielkości mięsa. Przyjmuje się, że odparzania 1 kg mięsa powinno trwać 40 - 60 minut.

W domowych warunkach parzenie możmy wykonać także w szynkowarze. Szynkowar to urządzenie w kształcie walca, które pozwoli na samodzielne przygotowanie wędlin na stół. Peklowane mięso wkładamy do specjalnej siatki, która znajduje się w szynkowarze i zamykamy szynkowar, który posiada sprężynę przyciskającą mięso. Szynkowar umieszczamy w garnku z gorącą wodą. Gotujemy około 2 godziny, dbając o to, aby temperatura w garnku nie przekroczyła 80 stopni. Następnie wyjmujemy szynkowar, odstawiamy do wystygnięcia, a potem wkładamy na 1 - 2 dni do lodówki.

Parzenie mięsa po wędzeniu

Nieco inaczej powinno odbywać się odparzanie szynki wędzonej. Mięso wędzone parzymy w wodzie w celu jego dobrego zakonserwowania i uzyskania właściwej soczystości. Po wędzeniu wkładamy mięso do garnka z wodą. W tym przypadku bardzo ważna jest temperatura, tak aby szynki wędzonej nie ugotować. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 80 stopni. Najlepiej sprawdzić temperaturę mięsa w środku przy pomocy termometru kuchennego. Proces jest najbardziej skuteczny jeśli temperatura wewnątrz mięsa dochodzi do niecałych 70 stopni.

Po parzeniu mięso należy zahartować. W tym celu mięso zanurzamy na kilka minut w zimnej wodzie lub pluczemy zimną wodą. Dobrym rozwiązaniem jest odstawienie mięsa do chłodnego pomieszczenia, aby tam ostygło.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto