Kotlety jaglane
- Kasza jaglana (100 g)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (45 g)
- Czosnek (15 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Mąka pszenna typ 500 (30 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na kotlety jaglane krok po kroku
Kaszę ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Pamiętaj o porządnym jej przepłukaniu przed gotowaniem, by pozbawić ją goryczki.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Podsmaż ją na rozgrzanej patelni z 1 łyżką oleju.
Marchewkę i czosnek obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Dodaj na patelnię i lekko podsmaż.
Kaszę wymieszaj z warzywami. Całość ostudź i zblenduj na gładką masę.
Do masy wbij jajko i dodaj mąkę. Wrzuć posiekaną natkę oraz przyprawy.
Na patelni rozgrzej tłuszcz i smaż na nim kotlety, z obu stron, by były rumiane.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat kotletów jaglane
Kotlety jaglane to doskonała opcja dla wszystkich miłośników prostych dań. Ich głównym składnikiem jest kasza jaglana, który jest nie tylko smaczna, ale też odżywcza.
Przepis na kotlety jaglane to doskonały pomysł na obiad. Robi się je bez mięsa, więc są w pełni wegetariańskie. Całość można przygotować bez panierki, w takiej wersji są jeszcze zdrowsze. Jednak miłośnicy panierowanych kotletów, spokojnie mogą każdy kotlet obtoczyć w bułce lub bułce i jajku. Najlepiej podawać je z dużą ilością świeżych warzyw. Kasza jaglana doskonale nadaje się do domowych krupników i warzywnych zup, jako dodatek do dań mięsnych oraz składnik farszów. Można zrobić z niej zapiekanki i sałatki, a nawet smakowite desery, bo świetnie komponuje się z owocami, miodem i orzechami. Ale najlepiej sprawdza się właśnie w kotletach. Te są proste, szybkie, a przy okazji smaczne. Kasza jaglana jest otrzymywana z prosa. To zboże uprawiano już w czasach neolitu. W Polce kasza jaglana była bardzo popularna w minionych wiekach – nazywano ją wtedy jagłami lub krupem. Współcześnie coraz częściej gości na naszych stołach ze względu na znakomity smak i wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Pomimo tego, że kasza jaglana ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych wśród kasz, badania naukowe potwierdzają, że może znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu insuliny. Zawiera niedużo tłuszczu, a mimo to ma wysoką wartość odżywczą. Białko prosa jest bogate także w cenne aminokwasy: metioninę, leucynę i izoleucynę. Kasza jaglana uważana jest za jeden z najzdrowszych produktów zbożowych. Zaleca się ją osobom z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Idealnie sprawdzi się również jako składnik diety lekkostrawnej.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kotlety jaglane, by były pyszne, szybkie i łatwe, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. To danie dobre nawet dla początkujących kucharzy, gdyż całość przygotowuje się bardzo prosto. Są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. To najlepsze rozwiązanie dla osób kochających smaczne dania. Świetnie smakują z warzywami, gęstym sosem, gulaszem lub po prostu aromatyczną oliwą.
Alergeny w kotletach jaglanych
Lista alergenów dla kotletów jaglane przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kotletów jaglane
To zdrowa opcja, pełna białka i witamin.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.