Kotlet po góralsku
- Schab wieprzowy bez kości (400 g)
- Ser gouda (100 g)
- Boczek wędzony bez kości (100 g)
- Cebula - 1 sztuka (90 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 (30 g)
- Bułka tarta (30 g)
- Olej rzepakowy (15 ml)
Przepis na kotlet po góralsku krok po kroku
Schab umyj, pokrój w plastry i rozbij tłuczkiem.
Z każdej strony oprósz solą i pieprzem.
Cebulę obierz i pokrój w piórka, a boczek pokrój w drobną kostkę.
Rozgrzej patelnię i wrzuć na nią boczek. Gdy lekko wytopi się tłuszcz, dodaj cebulę i łyżeczkę oleju. Smaż aż boczek i cebula się zarumienią, po czym zdejmij z patelni do innego naczynia.
Ser zetrzyj na tarce.
Do głębokiego talerza wbij jajka i roztrzep je widelcem.
Do następnego talerza wsyp bułkę tartą, a do kolejnego mąkę.
Kawałki schabu obtaczaj dokładnie w mące (strzepując nadmiar), po czym w jajku i bułce.
Na wcześniej używaną patelnię wlej resztę oleju i smaż na nim kotlety z obu stron, aż ładnie się przyrumienią.
Gdy je usmażysz, zostaw na patelni na małej mocy palnika i na wierzch połóż boczek z cebulą. Na górę wysyp starty żółty ser i przykryj pokrywką.
Poczekaj, aż ser się rozpuści, od czasu do czasu kontrolując czy kotlet od spodu się nie przypala.
Więcej informacji na temat kotleta po góralsku
Kotlet po góralsku to danie, które możesz przygotować nie tylko na niedzielny obiad. Ten pyszny i soczysty kotlet z serem i boczkiem przygotujesz w zaledwie kilka chwil.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kotlety po góralsku to przychodzimy z pomocą. Pierwszym punktem są oczywiście zakupy. Idąc do sklepu po schab, warto zwrócić uwagę na wybierane mięso, by to danie było jeszcze lepsze. Staraj się nie kupować schabu paczkowanego, szczególnie już pokrojonego w plastry. Producenci często wybierają do paczkowania mięso gorszej jakości. Układają ładniejsze kawałki na wierzchu, a gorsze chowają pod spodem, tak by zachęcić nas do zakupu. Zdarzają się sytuację, że naklejają nalepki z opisem w taki sposób, by zakryć różne mankamenty mięsa. Jak więc rozpoznać dobry schab? Powinien być on lekko wilgotny i błyszczący. Struktura powinna być zwarta i elastyczna i mieć nasycony, różowy kolor. Widoczne powinny być również delikatne, białe żyłki tłuszczu. Warto zwrócić uwagę by miał on też pasek białego tłuszczu po jednej ze stron. I najważniejsze- musi nie mieć wyraźnego zapachu. Tak wybrane mięso sprawi, że kotlet po góralsku będzie naprawdę dobry.
Pora wykonać ten prosty przepis na kotlety po góralsku! Potrzebujesz schabu, boczku, cebuli, żółtego sera, jajek, mąki i bułki tartej. Mięso lekko rozbij, natrzyj pieprzem oraz solą i odstaw na chwilę. W tym czasie obsmaż na patelni cebulę pokrojoną w piórka z boczkiem i łyżeczką oleju, aż ładnie się zarumienią. Tak przygotowane odłóż na bok. Obtocz mięso w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Usmaż na tej samej co wcześniej patelni z dodatkiem oleju z obu stron, po czym na wierzch wyłóż cebulę z boczkiem, a górę posyp startym serem żółtym. Potrzymaj chwilę pod przykryciem, aż ser się rozpuści.
Jak widzisz, schabowy po góralsku jest niezwykle prosty w wykonaniu. Ten sprawdzony przepis na kotlet po góralsku będzie smacznym urozmaiceniem dla standardowych schabowych. Jeśli potrzebny Ci pomysł na wyśmienity obiad, to danie sprawdzi się doskonale.
Alergeny w kotlecie po góralsku
Lista alergenów dla kotleta po góralsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
Wartości odżywcze kotleta po góralsku
Dania mięsne pomimo wielu kontrowersji dostarczają do organizmu niezwykle ważny składnik jakim jest żelazo. To ono odpowiada za zapobieganiu powstawania anemii.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.