Kotleciki z soczewicy i pieczarek
- Soczewica zielona (100 g)
- Pieczarki (200 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (45 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa - 2 łyżki (40 g)
Przepis na kotleciki z soczewicy i pieczarek krok po kroku
Soczewice przepłucz dokładnie, następnie zalej ją wodą i mocz przez 30 minut. Po tym czasie wymień wodę i gotuj ją do miękkości.
Soczewicę zblenduj na bardzo drobną i gęstą masę.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekaną drobno cebulę.
Gdy będzie rumiana dodaj pokrojone w kostkę pieczarki. Całość dodaj do zblendowanej soczewicy.
Masę dokładnie wymieszaj, dopraw solą, pieprzem, papryką i ziołami. Dodaj mąkę i posiekaną pietruszkę.
Jeszcze raz dokładnie wymieszaj i uformuj z masy małe kotleciki.
Balchę piekarnika wyłóż papierem i ustaw na niej małe kotleciki.
Piecz całość w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 minut.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat kotlecików z soczewicy i pieczarek
Kotleciki z soczewicy i pieczarek to naprawdę wspaniała opcja dla wszystkich, którzy kochają ciekawe i świeże kuchenne inspiracje. Ten przepis będzie świetną alternatywą dla mięsnych klasyków, które goszczą w diecie zdecydowanie zbyt często. Te kotleciki są zdrowszą, ale również bardziej kolorową opcją. Świetnie skomponują się zwłaszcza z kaszą, ryżem czy ziemniakami z wody.
Przepis na kotleciki z soczewicy i pieczarek jest świetnym sposobem na przemycenie do menu nieco więcej warzyw, zwłaszcza strączkowych. Mają one bardzo pozytywny wpływ na cały organizm. Dlatego tak ważne jest, by pojawiały się one na co dzień w diecie. Ich przygotowanie może budzić pewne obawy, gdyż zwykle potrzebują dość długiego gotowania. Niektóre osoby nie tolerują ich również zbyt dobrze. Wspaniałym wyjściem jest wypróbowanie w pierwszej kolejności bardziej delikatnych strączków. Jednym z nich jest właśnie soczewica. Do tego dania świetnie nada się zarówno czerwona, jak i zielona. Czerwona będzie lepszym wyborem dla zapracowanych, gdyż jej przygotowanie zabiera maksymalnie 15 minut, w czasie których staje się ona bardzo miękka. Zielona sprawdzi się dla osób, które mogą poświęcić nieco więcej czasu. Soczewica jest delikatna dla całego układu trawiennego, ale wciąż zawiera sporo błonnika. Jest on niezwykle potrzebny. Pozytywnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego, obniża indeks glikemiczny, ale również zmniejsza stężenie złego cholesterolu. Błonnik chroni również przed rakiem jelita grubego, dlatego dobrze pamiętać o jego obecności w codzienny menu. Soczewica zawiera również sporo żelaza, co będzie niezwykle ważne dla osób rezygnujących z mięsa. W tym daniu warzywo to zostało połączone z pieczarkami, które nie tylko dbają o lepszy smak, ale również są źródłem witamin z grupy B i cynku.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kotleciki z soczewicy i pieczarek, by były pełne smaku i niezwykle łatwe w przygotowaniu, ten przepis na pewno się sprawdzi. Całość nie zabiera dużo czasu i można kotlety przygotować w kilka chwil. Te wegetariańskie kotleciki bez mięsa będą świetną opcją na co dzień, ze względu na ciekawy smak i sporą ilość białka. Są tak dobre, że znikają z talerzy w mgnieniu oka.
Alergeny w kotlecikach z soczewicy i pieczarek
Lista alergenów dla kotlecików z soczewicy i pieczarek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kotleciki z soczewicy i pieczarek
Wartości odżywcze kotlecików z soczewicy i pieczarek
To niezwykle zdrowa alternatywa dla klasycznych kotletów, która zawiera dużo białka i więcej błonnika.
Energia i białka
(131g)
Węglowodany
(131g)
Tłuszcze
(131g)
Witaminy
(131g)
Składniki mineralne
(131g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.