Kompot z dyni
- Dynia - 1 średnia sztuka (1000 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Imbir korzeń (100 g)
- Cytryna - 2 małe sztuki (200 g)
- Miód (100 g)
Przepis na kompot z dyni krok po kroku
Dynie obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
Imbir pokrój w plastry.
Cytrynę sparz wrzątkiem i pokrój w plastry.
Umieść składniki w garnku.
Dodaj do nich cukier i wlej wodę (około 2 litrów).
Dodaj goździki i gotuj przez 30 minut na wolnym ogniu.
Odcedź kompot na sicie i dodaj do niego miód.
Wymieszaj i wlej do dzbanka.
Więcej informacji na temat kompotu z dyni
Kompot z dyni to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do obiadu. Pewnie zastanawiasz się, jak się robi kompot z dyni? Odpowiedź jest bardzo prosta. Identycznie jak wszystkie kompoty owocowe. Smaczny kompot z dyni jest bardzo aromatyczny i świetnie sprawdzi się podany na ciepło. Przepis na kompot z dyni jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia napoju potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: dynia, cukier, imbir, cytryna, miód, goździki.
Jak zrobić kompot z dyni? Dynie obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Imbir pokrój w plastry. Cytrynę sparz wrzątkiem i pokrój w plastry. Umieść składniki w garnku. Dodaj do nich cukier i wlej wodę. Dodaj goździki i gotuj przez 30 minut na wolnym ogniu. Odcedź kompot na sicie i dodaj do niego miód. Wymieszaj i wlej do dzbanka.
Dynia to warzywo sezonowe uprawiane w największej części w Stanach Zjednoczonych. Jest ona warzywem o wielu zastosowaniach, nadaje się do przygotowywania ciast, sosów, makaronu, a także do marynowania. Dynia jest nisko kaloryczny warzywem, zawiera sporo witaminy C, naturalnego przeciwutleniacza, który wzmacnia naszą odporność oraz poprawia stan naczyń krwionośnych. Ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest wskazana osobom chorującym na cukrzycę. Miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go bowiem pszczoły. Prawdziwy miód nie powinien zawierać dodatku cukru. Miód naturalnie ulega krystalizacji, tylko świeży miód ma płynną konsystencję. Miodu od setek lat używa się w celach leczniczych, ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.
Podsumowując pyszny kompot to najlepszy dodatek do obiadu. To, ile cukru dodać zależy od Twoich preferencji smakowych. Jeśli lubisz kwaśne smaki, możesz przygotować kompot z octem jabłkowym lub winnym. Kompot jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Kompoty można przygotować także w słoiku. Najlepszy kompot przygotowany w domu podaj podczas spotkania ze znajomymi.
Alergeny w kompocie z dyni
Lista alergenów dla kompotu z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z dyni
Wartości odżywcze kompotu z dyni
Kompot z dyni to bardzo dobre źródło naturalnych przeciwutleniaczy oraz składników mineralnych. Kompot z dyni jest źródłem cukrów prostych, dlatego nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.