Kluski ziemniaczane z twarogiem
- Ziemniaki późne - 13 średnich sztuk (1300 g)
- Ser twarogowy tłusty - 2 kostki (500 g)
- Jajko (3 szt.)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Mąka ziemniaczana (100 g)
- Śmietana 12% (300 g)
- Dżem truskawkowy niskosłodzony (200 g)
Przepis na kluski ziemniaczane z twarogiem krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki i umieść w garnku.
Wlej wodę, wsyp sól i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut.
Odcedź ziemniaki i wystudź.
Zimne ziemniaki umieść w malakserze i rozdrobnij.
Ziemniaki umieść w misce, dodaj twaróg, jajko, cukier, mąkę ziemniaczaną i wymieszaj dokładnie.
Formuj kluski o dowolnym kształcie.
W garnku zagotuj lekko osoloną wodę i gotuj partiami kluski po około 4-5 minut.
Kluski podawaj na talerzu z dodatkiem śmietany i dżemu truskawkowego.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat klusek ziemniaczanych z twarogiem
Kluski ziemniaczane z twarogiem to bardzo dobry pomysł na szybkie kluseczki twarogowe na słodko. Kluseczki można podać z różnymi dodatkami takimi jak owoce lub domowy dżem. Przepis na kluski ziemniaczane z twarogiem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia klusek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, twaróg, jajka, cukier, mąka ziemniaczana, kwaśna śmietana, dżem truskawkowy.
Jak zrobić kluski ziemniaczane? Ziemniaki obierz ze skórki i umieść w garnku. Wlej wodę, wsyp sól i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Odcedź ziemniaki i wystudź. Zimne ziemniaki umieść w malakserze i rozdrobnij. Ziemniaki umieść w misce, dodaj twaróg, jajko, cukier, mąkę ziemniaczaną i wymieszaj dokładnie. Formuj kluski o dowolnym kształcie. W garnku zagotuj lekko osoloną wodę i gotuj partiami kluski po około 4-5 minut. Kluski podawaj na talerzu z dodatkiem śmietany i dżemu truskawkowego.
Twaróg jest rodzajem sera produkowanym z mleka. Twaróg jest przede wszystkim dobrym źródłem biała. Białko jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym w naszej diecie. Jest składnikiem budulcowym naszego organizmu oraz substratem do produkcji ważnych hormonów takich jak insulina czy prolaktyna. Ser twarogowy zawiera także duże ilości wapnia, czyli podstawowego pierwiastka budującego nasze kości. Niedobór wapnia prowadzi do powstania osteoporozy oraz zaburzeń układu mięśniowo - nerwowego. Jajka są źródłem łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Są bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takich jak witamina A, D, K oraz E. W swoim składzie posiadają cenne minerały, są nimi wapń, sód, potas oraz żelazo i cynk. Pamiętaj, aby wybierać zawsze jajka od kur z wolnego wybiegu.
Podsumowując pyszne kluski to sprawdzony przepis na obiad na słodko. Szybkie do zrobienia kluski można przygotować z ziemniaków z obiadu. Łatwe kluski świetnie smakują także z dodatkiem domowego kremu czekoladowego lub prażonych jabłek z cynamonem. Kluski są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez około 2 dni.
Alergeny w kluskach ziemniaczanych z twarogiem
Lista alergenów dla klusek ziemniaczanych z twarogiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy tłusty
- Śmietana 12%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze klusek ziemniaczanych z twarogiem
Kluski ziemniaczane z twarogiem to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. Kluski są słodkie i zawierają cukier, który zamienić można na ksylitol lub erytrytol. Klusek nie powinny spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Witaminy
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.