Gołąbki z kaszą pęczak
- Kapusta biała - 10 większych liści (700 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (500 g)
- Kasza jęczmienna pęczak (200 g)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
- Jajko (2 szt.)
Przepis na gołąbki z kaszą pęczak krok po kroku
Kaszę opłukaj pod bieżącą wodą na sitku.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Mięso mielone wymieszaj z nieugotowaną kaszą pęczak, posiekaną cebulą, jajkami, solą oraz pieprzem. Farsz odstaw do lodówki.
Z główki kapusty zdejmij delikatnie 10 większych liści. Następnie podgotuj je chwilę w osolonej, wrzącej wodzie.
Sparzone liście kapusty dokładnie osusz. Następnie z każdego z nich obetnij twardy rdzeń.
Na tak przygotowane liście rozłóż farszu następnie zwiń gołąbki (niezbyt ściśle, ponieważ kasza pod wpływem gotowania zwiększy swoją objętość).
W garnku ułóż kilka liści kapusty, dodaj kilka liści laurowych oraz ziarenek ziela angielskiego. Następnie ułóż gołąbki i zalej je wrzącą wodą.
Gołąbki duś na małym ogniu przez około 80 minut.
Gotowe gołąbki możesz podawać z sosem pomidorowym i ugotowanymi ziemniakami.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków z kaszą pęczak
Poznaj przepis na gołąbki z kaszą pęczak i mięsem mielonym. Z tego przepisu mogą skorzystać osoby, które są na diecie o niskim indeksie glikemicznym, diecie bezmlecznej oraz niskotłuszczowej. Gołąbki z kaszą pęczak i warzywami są pieczone, dzięki temu możemy je spożywać będąc na diecie redukcyjnej. Gołąbki z pęczakiem nie są trudne w przygotowaniu. Produkty potrzebne do wykonania gołąbków to biała kapusta, mięso mielone, kasz jęczmienna, jajka, cebula, sól, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy.
Jak wykonać gołąbki? Kaszę opłucz pod wodą na sitku. Cebule obierz i pokrój w kostkę. Mięso mielone wymieszaj z nieugotowaną kaszą, posiekaną cebula, jajkami, solą oraz pieprzem. Farsz odstaw do lodówki. Sparzone liście kapusty dokładnie osusz i odetnij z nich twardy rdzeń. Na liście nałóż farsz, następnie zwiń gołąbki. W garnku ułóż kilka liści kapusty, dodaj liść laurowy i ziarenka ziela angielskiego. Ułóż gołąbki i zalej wrzątkiem. Gołąbki duś na małym ogniu przez około 80 minut. Po tym czasie gotowe gołąbki podawaj na ciepło z dodatkiem ziemniaków i sosu pomidorowego.
Kasza jęczmienna to doskonałe źródło wielu witamin z grupy B - szczególnie tych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Kasza zawiera spore ilości witaminy B3, która uczestniczy w przemianach węglowodanów i bierze udział w produkcji krwinek czerwonych. Dodatkowo produkt ten dostarcza witaminy A, E i K oraz manganu, selenu, magnezu, żelaza, cynku czy miedzi. Kasza dostarcza również sporych ilości błonnika, który poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Podsumowując gotowe gołąbki możesz podawać z sosem pomidorowym, ugotowanymi ziemniaczkami i surówką ze świeżych warzyw. Jeżeli gołąbki mają być wersja mniej kaloryczną podawaj je bez sosu. To danie pasować będzie na obiad z rodziną. Na pewno kojarzycie gołąbki z kaszą pęczak jako potrawa wigilijna. Na wigilii podawane są bez mięsa, jako gołąbki wigilijne z kaszą pęczak i z grzybami. Gołąbki to fajny przepis, który możemy dostosowywać do swoich potrzeb kulinarnych. Do gołąbków możemy robić farsze bez mięsne oraz w wersji z mięsem.
Alergeny w gołąbkach z kaszą pęczak
Lista alergenów dla gołąbków z kaszą pęczak przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna pęczak
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze gołąbków z kaszą pęczak
Gołąbki z kaszą pęczak to doskonała propozycja na smaczny obiad lda osób na diecie z niskim indeksem glikemicznym. Użycie kaszy pęczak (zamiast ryżu) znacząco obniża indeks glikemiczny potrawy.
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Witaminy
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.