Ile gotować gołąbki?

Ile gotować gołąbki
Ile gotować gołąbki
ikona podziel się
Opublikowano: 09.03.2023 r., 1:45 | Autor: Patrycja Czerwiak

Gołąbki to tradycyjne danie na bazie kapusty i mięsno - ryżowego farszu, które często goszczą na polskich stołach. Najdłuższą częścią ich przygotowania jest gotowanie. A więc ile gotować gołąbki?

Oczywiście czas gotowania jest zależny od posiadanego garnka, wielkości gołąbków, czy ich ilości. Zwykle jednak przyjmuj się:

  1. Gołąbki w zwykłym garnku powinny gotować się od 45 do 60 minut.
  2. W szybkowarze potrzebują około 25 - 30 minut.

Ile gotować gołąbki? Co jeszcze warto wiedzieć?

Gołąbki to tradycyjne danie na bazie kapusty i mięsno - ryżowego farszu, które często goszczą na polskich stołach. Najdłuższą częścią ich przygotowania jest gotowanie. A więc ile gotować gołąbki?

Oczywiście czas gotowania jest zależny od posiadanego garnka, wielkości gołąbków, czy ich ilości. Dlatego to ile czasu spędzą w garnku, jest sprawą bardzo indywidualną. Zwykle jednak przyjmuj się:

  1. Gołąbki w zwykłym garnku powinny gotować się od 45 do 60 minut.
  2. W szybkowarze potrzebują około 25 - 30 minut.

Gołąbki to potrawa przygotowywana z mielonego mięsa z ryżem, zawijanego w liście młodej kapusty (np. włoskiej lub pekińskiej) i podawana z sosem pomidorowym. Gołąbki można przyrządzić także bez zawijania i zjeść jako samodzielne danie lub z ziemniakami, ryżem czy kaszą. Nie do końca wiadomo, skąd konkretnie wzięły się gołąbki. Ich pochodzenie zwykle wiąże się z Turcją, Grecją, a nawet Rzymem. Choć początki tej potrawy nie są znane, to jednak samo danie ma naprawdę wielu zwolenników. Za potrawę narodową jest uważane w wielu krajach, nie tylko Polsce, ale również na Ukrainie, Egipcie, a także Szwecji. Co ciekawe, w każdym z tych krajów wnętrze nieco się różni. Gołąbki cieszyły się ogromną popularnością w Europie Środkowej głównie ze względu na rozpowszechnioną uprawę białej kapusty. Początkowo farsz zawijany w liście tego warzywa składał się z kaszy gryczanej i ziemniaków, stanowiąc główne danie uboższych warstw społeczeństwa. Do tej pory można znaleźć wiele przepisów na farsz z kaszy. Jednak zwykle w takiej formie zjadane są w Wigilię, jako danie typowo postne. Warto też wiedzieć, że w niektórych krajach, zwłaszcza śródziemnomorskich, zamiast kapusty, do zawijania stosuje się liście winorośli. W Polsce są one mniej dostępne, dlatego prym wciąż wiodą gołąbki w kapuście.

Tradycyjne gołąbki, pomimo swojej złożoności, nie są jednak dobrym źródłem składników mineralnych i witamin. Są natomiast bogate w tłuszcze nasycone i jednonienasycone oraz witaminę C, lecz tylko z powodu dodawanego do nich zazwyczaj sosu pomidorowego. Wartości odżywcze gołąbków zależą w dużej mierze od tego, z czego i w jaki sposób je przygotujemy, dlatego niekiedy można sobie pozwolić na eksperymenty. Jeśli chce się nieco wzbogacić gołąbki, dobrze jest użyć do nich mięsa drobiowego, które zawiera mniej nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto też postawić na brązowy ryż, który jest bardziej odżywczy, a przy tym dostarcza sporo błonnika.

Teraz gdy już wiesz, ile trzeba gotować klasyczne gołąbki, możesz przygotować je samodzielnie w domu. Przepis na gołąbki znajdziesz również w tym wpisie. Koniecznie zajrzyj do przygotowanych propozycji i wybierz najlepsze dla siebie gołąbki. Nie tylko te tradycyjne, ale również pyszne opcje z kaszą, czy grzybami. Pamiętaj, że dobre gołąbki powinny być miękkie, jednak nie rozgotowane, dlatego gotując je, koniecznie sprawdzaj ich miękkość w trakcie gotowania. Uważaj również, by nie przypalić garnka, jest to bardzo łatwe, gdy gotujemy je przez tak długi czas. Możesz użyć liści kapusty, najlepiej tych nieco porozrywanych, by nieco zabezpieczyć spód.

Zobacz pytania podobne do ile gotować gołąbki?

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto