Sos pomidorowy do gołąbków

Opublikowano: 22.04.2021 r., 23:40 | Autor: Joanna Karyś
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Sos pomidorowy do gołąbków z ugotowanymi gołąbkami i ziemniakami znajduje się na ceramicznym talerzu.
Sos pomidorowy do gołąbków
Sos pomidorowy do gołąbków jest prosty i szybki do wykonania. Niezbędny będzie wywar, jaki powstał w czasie gotowania się gołąbków. Sprawdź, jak zrobić ten pyszny sos!
Przygotowanie 15 min
47 kcal
Kcal w porcji
100 g
Wielkość porcji
63
Indeks glikemiczny
Składniki dla 8 porcji
  • Koncentrat pomidorowy 3 łyżki (75 g)
  • Przecier pomidorowy bez soli 1/2 szklanki (120 g)
  • Śmietana 18% 4 łyżki (100 g)
  • Mąka pszenna typ 500 1 i 1/2 łyżki (22 g)
  • Wywar (z gołąbków) 2 szklanki (500 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, oregano, cukier
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek, miseczka

Przepis na sos pomidorowy do gołąbków krok po kroku

Do garnka wlej 2 szklanki wywaru, który powstał w czasie gotowania gołąbków.

Dodaj przecier i koncentrat pomidorowy, a potem wszystko dobrze wymieszaj.

Następnie dodaj szczyptę mielonego pieprzu, 1/2 łyżeczkę soli, 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżkę oregano.

Sos gotuj na małym ogniu ok. 5-7 min. Przez cały ten czas mieszaj sos.

W miseczce wymieszaj śmietanę i mąkę. Następnie dodaj kilka łyżek gorącego sosu, aby zahartować śmietanę z mąką.

Gdy powstanie gładka masa, wlej ją do gotującego się sosu (cały czas mieszając).

Sos gotuj jeszcze przez 1 min, po czym zdejmij z ognia.

Jak oceniasz przepis na sos pomidorowy do gołąbków
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 83,8% osób

Więcej informacji na temat sosu pomidorowego do gołąbków

Sos pomidorowy do gołąbków jest wręcz obowiązkowym dodatkiem do tej potrawy. Ten domowy sos jest bardzo dobry i smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wykonuje się go bardzo szybko, a gdy przestygnie, można przechowywać go w lodówce.

Jak zrobić sos pomidorowy do gołąbków? Tak naprawdę jest to szybki i prosty przepis. Najlepiej przygotować go na wywarze, który powstał w czasie gotowania gołąbków. Jeżeli gołąbki gotujesz w bulionie z dodatkiem koncentratu pomidorowego, to później możesz dodać go mniej lub zamienić koncentrat na inny pomidorowy produkt.

Możesz dowolnie modyfikować ilość tych składników. Wszystko zależy od tego, jak bardzo pomidorowy i kwaśny ma być sos. Możesz też zdecydować się na wykorzystanie innych składników. Zamiast koncentratu i przecieru pomidorowego możesz przygotować ten sos przy użyciu passaty pomidorowej. Odpowiednie będą również pomidory z puszki, ale je należy zblendować.

Sos pomidorowy do gołąbków wyjdzie dobry również bez mąki pszennej, więc możesz z niej śmiało zrezygnować. Kwaśna śmietana powinna odpowiednio zagęścić sos. Przed jej dodaniem możesz nieco zredukować sos, gotując go na małym ogniu z uchyloną pokrywką. Możesz też zdecydować się na dodanie mniejszej ilość wywaru. Pamiętaj, aby do sosu dodawać wyłącznie zahartowaną śmietanę.

Ten domowy sos możesz też ostatecznie zrobić z bulionu zamiast wywaru z gołąbków. Do bulionu wystarczy dodać koncentrat (np. mały słoiczek) i wybrane przyprawy. Zawsze warto dodać sól, cukier i pieprze. Reszta jest już kwestią bardziej indywidualną. Możesz zdecydować się na majeranek, ale możesz też wybrać bazylię. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą różne zioła (np. oregano i bazylię).

Przepis na sos pomidorowy do gołąbków jest prosty i pyszny. Same gołąbki wykonuje się nieco trudniej. Trzeba dobrze obgotować kapustę i w razie potrzeby wydłużyć czas gotowania. Ryż powinien być jedynie ugotowany al dente, bo w przeciwnym wypadku mocno się rozgotuje. Najlepiej wybrać taki ryż, który jest krótki i lepiący.

Alergeny w sosie pomidorowym do gołąbków

Lista alergenów dla sosu pomidorowego do gołąbków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietana 18%
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

W przepisie na sos pomidorowy do gołąbków nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • wywar (z gołąbków)
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Wartości odżywcze sosu pomidorowego do gołąbków

na 100g gotowej potrawy

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(100g)
Węglowodany przyswajalne (g)
4.93
4.93

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(100g)
Tłuszcze nasycone (g)
1.79
1.79
Tłuszcze nienasycone (g)
0.70
0.70
Szacunkowy indeks glikemiczny sosu pomidorowego do gołąbków 63
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania sosu pomidorowego do gołąbków

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Koncentrat pomidorowy
75 g
3 łyżki
1.50
Za 80,0 g
Liczba opakowań 1
1.41
Za 75 g
Przecier pomidorowy bez soli
120 g
1/2 szklanki
5.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
1.20
Za 120 g
Śmietana 18%
100 g
4 łyżki
2.20
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.10
Za 100 g
Mąka pszenna typ 500
22 g
1 i 1/2 łyżki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.07
Za 22 g
Wywar (z gołąbków)
500 g
2 szklanki