Gofry z mąki kukurydzianej
- Mąka kukurydziana (150 g)
- Mąka ryżowa (50 g)
- Jajko - 2 sztuki (110 szt.)
- Maślanka 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Banan - 1 sztuka (120 g)
- Proszek do pieczenia (1 g)
- Erytrol (50 g)
Przepis na gofry z mąki kukurydzianej krok po kroku
W misce umieść mąki, jajka, maślankę, pokrojonego banana i proszek do pieczenia.
Wszystko zblenduj na gładką masę.
Gofrownicę nagrzej.
Nakładaj łyżką masę do nagrzanej gofrownicy.
Piecz ok. 10 minut.
Podawaj gofry z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat gofrów z mąki kukurydzianej
Gofry z mąki kukurydzianej to kolejny udany eksperyment w mojej kuchni. Są w środku mięciutkie a z zewnątrz chrupiące. Są bardzo łatwe i szybkie do przygotowania. Warto w pomoc zaangażować dzieci.
Zazwyczaj w niedziele lub święta staram się zrobić dzieciom coś innego, żeby była odmiana od codziennych kanapek. Najczęściej przygotowuję placuszki, naleśniki czy omlety. Tym razem postawiłam na gofry, żeby nie było nudno.
Domowe gofry to wspaniały pomysł na najlepsze niedzielne śniadanie, kiedy mamy więcej czasu na przygotowanie posiłku. Możemy je również zrobić na deser. Z pewnością zasmakują małym, jak i dużym. Idealnie sprawdzą się także do szkolnego lunchboxa na drugie śniadanie. Po odleżeniu nie zrobią się twarde.
Gofry kukurydziane mają bardziej zwartą konsystencję niż tradycyjne, dlatego ważne jest aby zachować prawidłowe proporcje. Dodatek banana sprawi, że będą bardziej miękkie.
Za sprawą odpowiednio dobranym dodatkom może to być całkiem zdrowy i zbilansowany posiłek. Ja najczęściej gofry jadam z masłem orzechowym, twarogiem i owocami. Dzieci z kolei lubią z domowym dżemem.
Zaletą tych gofrów jest to, że są bezglutenowe, więc mogą je spożywać osoby chorujące na celiakię. Mąka kukurydziana ma charakterystyczny smak, dlatego warto ją zmieszać z mąką ryżową. Aby posiłek był jak najbardziej zdrowy, cukier zamieniłam na erytrol. Możemy również posłodzić ksylitolem lub miodem.
Poniżej przedstawię mój autorski przepis na gofry z mąki kukurydzianej. Jest to prosty i sprawdzony przepis.
Jak zrobić gofry z mąki kukurydzianej?
Będziemy potrzebowali mąki kukurydzianej, mąki ryżowej, jajek, maślanki, banana oraz ewentualnie czegoś do posłodzenia. Banan nada gofrom słodycz, natomiast jeśli uważacie, że są mało słodkie, dodajcie erytrolu lub miodu.
W blenderze umieszczamy wszystkie składniki i blendujemy na gładką masę. Następnie łyżką nalewamy porcję ciasta do nagrzanej gofrownicy i pieczemy ok. 10 minut. Gofrownicę możemy nasmarować olejem, żeby zapobiec przypaleniu. Z podanych ilości powinno wyjść 8 gofrów. Smacznego!
Alergeny w gofrach z mąki kukurydzianej
Lista alergenów dla Gofrów z mąki kukurydzianej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- maślanka 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze gofrów z mąki kukurydzianej
Gofry z mąki kukurydzianej są zdrowe i smaczne.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.