Faworki z ciasta francuskiego
- Ciasto francuskie (1000 g)
- Jajko (2 szt.)
- Cukier puder - 1 szklanka (200 g)
Przepis na faworki z ciasta francuskiego krok po kroku
Ciasto wyjmij z lodówki na 10-15 minut przed pieczeniem.
Rozwiń płat ciasta i pokrój go na prostokątne kawałki.
Każdy kawałek natnij nożem na środku. Przepleć jeden bok ciasta przez nacięcie.
Faworki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
W misce rozbełtaj jajko z wodą i posmaruj faworki.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 10 minut.
Gotowe faworki posyp cukrem pudrem.
-
Faworki
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Faworki z piekarnika
-
Mrowisko ciasto
-
Faworki Thermomix
-
Faworki z karpia
-
Chrusty drożdżowe
-
Ciasto na faworki
-
Faworki bez śmietany
-
Faworki puszyste
-
Faworki na kefirze
-
Wegańskie faworki
-
Szybkie faworki
-
Faworki z mascarpone
-
Faworki bez bicia
-
Kruche faworki
-
Lane chrusty
-
Faworki
Więcej informacji na temat faworków z ciasta francuskiego
Faworki z ciasta francuskiego to bardzo dobry pomysł na szybkie i smaczne łakocie. Faworki można podać dzieciom na podwieczorek jako dodatek do kakao. Przepis na faworki z ciasta francuskiego jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia faworków potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ciasto francuskie, cukier puder, jajko.
Jak zrobić faworki z ciasta francuskiego? Ciasto wyjmij z lodówki na 10-15 minut przed pieczeniem. Rozwiń płat ciasta i pokrój go na prostokątne kawałki. Każdy kawałek natnij nożem na środku. przepleć jeden bok ciasta przez nacięcie. Faworki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. W misce rozbełtaj jajko z wodą i posmaruj faworki. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 10 minut. Gotowe faworki posyp cukrem pudrem.
Ciasto francuskie jest rodzajem ciasta z mąki pszennej i masła. Ma ono strukturę przypominającą płaty, zawdzięcza ją dużej zawartości masła oraz powstaniu warstw podczas przygotowania ciasta. Przygotowanie ciasta w domu nie należy do zbyt łatwych czynności więc jeśli nie masz zbyt dużo czasu wykorzystaj gotowe ciasto ze sklepu. Ciasto francuskie podczas pieczenia znacznie zwiększa swoją objętość. Po upieczeniu staje się chrupiące i złote. Ciasto francuskie zawiera gluten, jest więc nie wskazane dla osób chorych na celiakię lub mających nietolerancję glutenu. Ciasto francuskie jest bardzo często wykorzystywane w kuchni. Służy ono jako baza deserów oraz dań wytrawnych. Jest bardzo wdzięcznym produktem, a wypieki z niego zawsze się udają.
Podsumowując dobre faworki z ciasta francuskiego to prosty przepis na deser. Faworki można przechowywać pod przykryciem przez 2-3 dni. Faworki z ciasta francuskiego dłużej zachowują świeżość niż drożdżowe wypieki. Faworki można przygotować także w wersji wytrawnej, wystarczy wierzch ciasta posypać startym serem i papryką ostrą. Słone faworki można podać jako dodatek do zupy krem lub sałatki. Świetnie sprawdzą się także jako przekąska z domową pastą warzywną.
Alergeny w faworkach z ciasta francuskiego
Lista alergenów dla faworków z ciasta francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze faworków z ciasta francuskiego
Faworki z ciasta francuskiego to domowy wypiek. Jeśli kupujesz ciasto w sklepie, zwróć uwagę na zawartość konserwantów. Ciasto jest źródłem glutenu i nie powinny go spożywać chorujący na celiakię.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.