Przepis na faworki z mascarpone krok po kroku

Składniki dla 30 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek

Mąkę pszenną przesiej przez sitko, wsyp do miski.

Wbij żółtka, dodaj spirytus i serek mascarpone.

Wymieszaj ciasto, a następnie uformuj kilka razy kulę.

Rozwałkuj ciasto na stolnicy, wytnij romby o długości 3-4 cm i zawiń w charakterystyczne kokardy.

Olej rzepakowy mocno rozgrzej i usmaż faworki na złocisty kolor.

Gdy faworki będą gotowe, posyp je cukrem pudrem.

faworki z mascarpone
Faworki z mascarpone
Koszt przygotowania dania
12.93 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
139 kcal
Liczba alergenów w daniu
3
100

Faworki z mascarpone - cechy przepisu

Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy

Więcej o faworkach z mascarpone

Faworki to tradycyjne polskie, litewskie i niemieckie chrupkie ciastka o delikatnie słodkim smaku. Kształtem przypominają złożone kokardki, są smażone w głębokim tłuszczu. Najczęściej posypywane są cukrem pudrem.

Podstawą pysznych faworków jest ciasto. Dzisiaj przedstawię Ci przepis na faworki z mascarpone. Twoje faworki będą pyszne w smaku, dodatkowo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Chrusty z serkiem mascarpone są nieco inne w smaku ale wciąż pyszne.

Do przygotowania ciasta będziesz potrzebować mąkę pszenną, żółtka, odrobina spirytusu, serek mascarpone, cukier puder i olej do smażenia. W przepisie została użyta mąka pszenna, która naturalnie zawiera gluten w swoim składzie, dlatego, jeśli cierpisz na choroby glutenozależne takie jak celiakia, alergia na pszenicę lub nadwrażliwość na gluten nie powinien ich spożywać.

Nie ma możliwości zamiany mąki na bezglutenową, zazwyczaj faworki nie wychodzą i nie wyglądają tak, jak powinny wyglądać w oryginalnej wersji.

Ciasto na faworki jest bardzo proste w przygotowaniu, wystarczy, że przesianą mąkę przez sitko wsypiesz do miski, dodasz żółtka i resztę składników, a następnie połączysz wszystkie składniki za pomocą rózgi. Następnie przejdź do wyrabiania ciasta w rękach i przełóż je na stolnicę lekko posypaną mąką, rozwałkuj ciasto i wytnij romby o długości 3-4 cm, na środku kształtu wytnij charakterystyczną małą dziurkę i zapleć kokardy. Przełóż jeden koniec przez drugi.

W międzyczasie bardzo mocno rozgrzej olej, zacznij smażyć chrusty. Gdy staną się złociste, przestań i wyciągnij je za pomocą łyżki cedzakowej. Po usmażeniu warto położyć faworki na ręczniku papierowym, dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu.

Gdy chrupkie ciasteczka będą gotowe, posyp je cukrem pudrem, wtedy już będą dobre do spożycia.

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem faworki przygotowuje się na karnawał, a także w Tłusty Czwartek.

Skoro już wiesz, jak zrobić faworki z mascarpone, wykorzystaj mój sprawdzony przepis i przygotuj smaczne, domowe, tradycyjne łakocie nie tylko dla dzieci, ale i dla wszystkich dorosłych. Faworki z mascarpone to dobry pomysł na słodką przekąskę dla całej rodziny lub deser w gronie przyjaciół. Nie pozostało mi nic innego jak życzyć smacznego!

Wartości odżywcze faworków z mascarpone

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(30g)
Energia (kalorie)
463.38 kcal
139.02 kcal
Białko
7.94 g
2.38 g

Węglowodany w faworkach z mascarpone

Na 100g
Na porcję
(30g)
Węglowodany
27.02 g
8.11 g
Węglowodany przyswajalne
27.02 g
8.11 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(30g)
Tłuszcz
35.01 g
10.50 g
Tłuszcze nasycone
16.97 g
5.09 g
Tłuszcze nienasycone
18.04 g
5.41 g

Składniki mineralne w przepisie na faworki z mascarpone

Na 100g
Na porcję
(30g)
Sód
17.97 mg
5.39 mg
Wapń
67.58 mg
20.27 mg
Żelazo
2.25 mg
0.67 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny faworków z mascarpone 100
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w faworkach z mascarpone

Lista alergenów dla faworków z mascarpone przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Mąka pszenna typ 500
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • mascarpone
 • Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Żółtko jajka

Cena przygotowania faworków z mascarpone

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
250 g
1 szklanka
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 250 g
Mascarpone
250 g
1 opakowanie
6.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
6.50
Za 250 g
Spirytus
10 ml
1 łyżka
40.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
0.80
Za 10 ml
Żółtko jajka
4 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
4.00
Za 4 szt.
Olej rzepakowy
125 ml
1/2 szklanki
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.88
Za 125 ml
Koszt składników
62.50
Jak oceniasz przepis na faworki z mascarpone
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób