Ciasto ze słonecznikiem prażonym
- Mąka pszenna typ 500 (350 g)
- Jajko (4 szt.)
- Olej rzepakowy - niepełne pół szklanki (100 ml)
- Kakao 16% (proszek) - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Proszek do pieczenia - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (200 g)
- Cukier (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Mascarpone (500 g)
- Masło (30 g)
Przepis na ciasto ze słonecznikiem prażonym krok po kroku
Do miski wbij jajka. Dodaj 150 g cukru i ubij do powstania gładkiej puszystej masy.
Dodaj olej rzepakowy i zmiksuj.
Przesiej mąkę pszenną, kakao i proszek do pieczenia.
Zmiksuj do połączenia składników.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 40 minut.
Ciasto wystudź.
Słonecznik upraż na rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu.
Na patelnię wsyp 100 g cukru i podgrzewaj, aż się rozpuści i lekko zbrązowieje.
Zdejmij z ognia i wlej 50 ml śmietanki na patelnię, wymieszaj.
Dodaj słonecznik i masło, wymieszaj.
W misce umieść 250 ml śmietanki i serek mascarpone, dodaj cukier z wanilią i ubij na sztywną pianę.
Ciasto przekrój na dwa blaty.
Przełóż je kremem śmietanowym.
Na wierzch wyłóż słonecznik i schłodź w lodówce przez kilka godzin.
-
Ciasto krówkowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Tort pavlova
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Banoffee
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Ciasto zielony mech
-
Ciasto ambasador
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Boża krówka
-
Ciasto filadelfia
-
Szarlotka królewska
-
Ciasto fale dunaju
-
Ciasto marysieńka
-
Ciasto z kremem
Więcej informacji na temat ciasta ze słonecznikiem prażonym
Ciasto ze słonecznikiem prażonym to bardzo dobry pomysł na smaczny dodatek do kawy i herbaty podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Pyszny placek przełożony kremem z mascarpone jest wilgotny i lekko czekoladowy. Przepis na ciasto ze słonecznikiem prażonym jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jajka, olej rzepakowy, kakao, proszek do pieczenia, nasiona słonecznika, cukier, śmietana kremówka, serek mascarpone, masło, cukier z prawdziwą wanilią.
Jak zrobić ciasto ze słonecznikiem prażonym? Do miski wbij jajka. Dodaj cukier i ubij do powstania gładkiej puszystej masy. Dodaj olej rzepakowy i zmiksuj. Przesiej mąkę pszenną, kakao i proszek do pieczenia. Zmiksuj do połączenia składników. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę na ciasto. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40 minut. Ciasto wystudź. Słonecznik upraż na rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu. Na patelnię wsyp cukier i podgrzewaj, aż się rozpuści i lekko zbrązowieje. Zdejmij z ognia i wlej śmietankę na patelnię, wymieszaj. Dodaj słonecznik i masło, wymieszaj. W misce umieść śmietanę i serek mascarpone, dodaj cukier z wanilią i ubij na sztywną pianę. Ciasto przekrój na pół. Przełóż je kremem śmietanowym. Na wierzch wyłóż słonecznik i schłodź w lodówce przez kilka godzin.
Nasiona słonecznika zawierają bardzo duże ilości witaminy E zwanej witamina młodości. Odpowiada ona między innymi za dobry stan naszej skóry, włosów i paznokci. Jest bardzo silnym naturalnym antyutleniaczem. Pestki zawierają duże dawki fitosteroli, wspomagające obniżać zbyt wysoki poziom cholesterolu w krwi. Pestki słonecznika zawierają także bardzo dużą ilość białka roślinnego. Ponadto są dość wysoko kaloryczne, gdyż bogate są w tłuszcze, przede wszystkim jedno i wielonienasycone.
Podsumowując smaczny placek sprawdzi się podany na wiele różnych okazji. Ciasto jest bardzo szybkie do przygotowania i można je wzbogacić dodatkiem dżemu porzeczkowego. Placek jest dobry do spożycia po schłodzeniu. Można je przechowywać w lodówce przez kilka dni. Zamiast słonecznika, wykorzystać można także siekane orzechy lub nasiona sezamu.
Alergeny w cieście ze słonecznikiem prażonym
Lista alergenów dla ciasta ze słonecznikiem prażonym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- mascarpone
- Masło
Wartości odżywcze ciasta ze słonecznikiem prażonym
Ciasto ze słonecznikiem prażonym to bardzo dobre źródło węglowodanów prostych. Podnoszą one szybko poziom glukozy we krwi, dlatego nie powinny ich spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(195g)
Węglowodany
(195g)
Tłuszcze
(195g)
Składniki mineralne
(195g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.