Chałwa
- Sezam nasiona (400 g)
- Cukier (40 g)
- Miód (50 g)
Przepis na chałwa krok po kroku
Nasiona sezamu podpraż na suchej patelni. Uważaj, żeby ich nie przypalić, gdyż będą gorzkie.
Zmiel podprażone nasiona w malakserze. Przełóż do miski.
Dodaj miód i cukier oraz aromat waniliowy. Zagnieć aż postawnie jednolita masa.
Uformuj ją dowolnie, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 3 godziny.
-
Kogel mogel
-
Milky way
-
Ciasto z gruszkami
-
Deser chia
-
Lody domowe
-
Budyń jaglany
-
Nutella ze śliwek
-
Pańska skórka
-
Ciasto z mikrofali
-
Gorąca czekolada
-
Owoce pod kruszonką
-
Koktajl bananowy
-
Flan de huevo
-
Galaretka bez cukru
-
Ciepłe lody
-
Wafle przekładane
-
Ciasto jogurtowe z jabłkami
-
Ciasto w kubku
-
Szybkie desery
Więcej informacji na temat chałwy
Chałwa to dobra propozycja na pyszny domowy deser z sezamu. Turecka chałwa to lubiany przez wiele osób słodki dodatek do kawy i herbaty, świetnie sprawdza się także jako dodatek do ciast i deserów. Gotowe wyroby pełne są sztucznych dodatków do żywności dlatego najlepiej przygotować tę domowej roboty. Prosty przepis na chałwę nie wymaga dużo czasu i prawie żadnego doświadczenia kulinarnego od osoby, która go wykonuje. Składniki potrzebne do przygotowania tego słodkiego tureckiego wyrobu to: ziarna sezamu, cukier puder, miód i aromat waniliowy.
Jak zrobić chałwę? Na początek podpraż delikatnie ziarna sezamu, pilnuj żeby się nie spaliły gdyż zrobią się gorzkie i nie będą się nadawały do niczego. Następnie zmiel je w malakserze. Przełóż do dużej miski, dodaj miód, cukier puder i aromat waniliowy. Zagnieć w jednolitą masę. Uformuj w dowolnie wybrany kształt, owiń folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 3 godziny.
Nasiona sezamu są bogate w białko. Są źródłem dobrej jakości tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Sezam ma niski indeks glikemiczny i jest nasionem zawierającym dość sporo błonnika. Jest też dobrym źródłem potasu i fosforu. Pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ma właściwości przeciwzapalne. Miód jest od lat ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Ma działanie bakteriobójcze. Jest cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Pamiętaj jednak aby spożywać go najlepiej na zimno, gdyż wysoka temperatura powoduje rozpad cennych substancji w nim zawartych.
Podsumowując pyszna chałwa jest idealna jako przekąska do kawy i herbaty. Najlepsza jest ta przygotowana w domu. Wartości odżywcze chałwy domowej są inne niż chałwy ze sklepu. Chałwa domowa jest w większej ilości zrobiona z sezamu zawiera więc więcej tłuszczu. W chałwie ze sklepu znajdziemy tylko 40-45 % zawartości nasion jest ona mniej tłusta zawiera jednak większe ilości cukru. Szybka w przygotowaniu chałwa jest dobrym źródłem cennych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowym, które zapobiegają chorobom układu krążenia.
Alergeny w chałwie
Lista alergenów dla chałwy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
Wartości odżywcze chałwy
Domowa chałwa jest zdrowszą alternatywą dla gotowych wyrobów. Wyroby sklepowe zawierają zazwyczaj bardzo dużo cukru w różnej postaci. Mają też dodatki konserwantów. Jest to produkt wysokokaloryczny, pamiętaj aby ograniczać jego spożycie.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.