Budyń czekoladowy
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
- Cukier - 1 łyżka (12 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1/4 szklanki (40 g)
- Czekolada gorzka - 4/5 tabliczki czekolady (80 g)
- Czekolada mleczna - 1/2 tabliczki czekolady (20 g)
Przepis na budyń czekoladowy krok po kroku
Czekoladę gorzką i mleczną pokrój na małe kawałeczki.
W misce bardzo dokładnie wymieszaj 1/2 szklanki mleka (125 ml) ze skrobią ziemniaczaną, z cukrem i cukrem wanilinowym.
Do garnka wlej 2 szklanki mleka. Zagotuj i dodaj obie czekolady. Mieszaj, aż czekolada całkiem się rozpuści. Następnie wlej wymieszane w misce składniki. Cały czas mieszaj, aby nie powstały grudki.
Gotuj na małym ogniu do momentu, aż budyń zgęstnieje.
Budyń rozlej do miseczek i podawaj od razu.
Więcej informacji na temat budyniu czekoladowego
Budyń czekoladowy domowej roboty może być pyszny i zdrowy. Wszystko zależy od składników, na jakie się zdecydujesz. Przygotowanie tego deseru jest łatwe. Wystarczy wiedzieć, jak się za to zabrać. Domowy budyń czekoladowy może zrobić także ten, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z deserami.
Jak zrobić domowy budyń czekoladowy? Wybrane czekolady należy posiekać. W misce trzeba mieć przygotowaną mieszankę z mleka (niewielkiej ilości), cukru i skrobi. W garnku wystarczy zagotować mleko i rozpuścić w nim czekoladę, a gdy te składniki już się dobrze ze sobą połączą, można do nich wlać masę z miski. Pamiętaj o tym, aby cały czas ją mieszać, bo inaczej powstaną grudki. Budyń będzie gotowy, gdy masa zgęstnieje. Należy gotować go na małym ogniu i nie należy go spuszczać z oka nawet na chwilę, bo się przypali.
Ten przepis możesz zmodyfikować. Ilość poszczególnych składników uzależniona jest od tego, jaki smak budyniu chcesz uzyskać. Zamiast czekolady możesz użyć kakao. Wtedy kakao i 1 opakowanie cukier wanilinowy lub 2 łyżki cukru białego trzeba wsypać do zimnego albo lekko ciepłego mleka i wszystko dobrze wymieszać. Możesz też dodać np. 50 g gorzkiej czekolady i 1 czubatą łyżeczkę kakao.
Domowy budyń możesz przygotować bez żółtka, więc nawet osoby z uczuleniem na jajka mogą cieszyć się tym deserem. Skrobię ziemniaczaną możesz wymieszać z mąką pszenną (np. 2 łyżki mąki pszennej i 2 łyżki skrobi ziemniaczanej na 2 szklanki mleka). Budyń możesz przygotować także z dodatkiem skrobi kukurydzianej. Zamiast cukru białego możesz zdecydować się na zdrowszy zamiennik.
Warto pokusić się na budyń czekoladowy z dodatkami. Ten deser będzie dobry z cynamonem. Możesz nim posypać gotowy i lekko ostudzony budyń lub dodać nieco przyprawy do mieszanki z mąką ziemniaczaną. Budyń, który przygotujesz z kakao, możesz ozdobić posiekanymi kawałkami mlecznej czekolady.
Pamiętaj o tym, że jeżeli chcesz podać wystudzony budyń, to wcześniej należy przykryć go folią spożywczą, aby na górze nie zrobiła się skorupa. Folii nie umieszcza się na szklance, a bezpośrednio na budyniu (muszą się stykać).
Alergeny w budyniu czekoladowym
Lista alergenów dla budyniu czekoladowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Czekolada mleczna
Wartości odżywcze budyniu czekoladowego
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.