Bigos cygański
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Pieczarki (700 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Papryka czerwona - 2 sztuki (500 g)
- Ogórki kiszone - 2 sztuki (150 g)
- Pomidory w puszce - 2 szklanki (500 g)
Przepis na bigos cygański krok po kroku
Cebulę posiekaj i podsmaż na oleju.
Mielone mięso przełóż do miski, dodaj cebulę, żółtka jaj, dopraw i wymieszaj. Ręcznie uformuj małe klopsiki i usmaż je na patelni.
Pieczarki umyj, obierz, pokrój i podsmaż na tej samej patelni. Paprykę i ogórki kiszone pokrój w plastry., dodaj na patelnię, dopraw i duś ok. 15 minut.
Dodaj klopsiki i duś kolejne 15-20 minut.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos wegański
-
Bigos z grzybami
-
Bigos w słoikach
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu cygańskiego
Bigos cygański to świetna propozycja dla wszystkich miłośników sycących, mięsnych dań szukających alternatywy dla tradycyjnego, polskiego bigosu wigilijnego. Bigos po cygańsku to danie przygotowywane bez kapusty, z mielonym mięsem, z dodatkiem dużej ilości pieczarek, czerwonej papryki, ogórków kiszonych, cebuli oraz pomidorów. Bigos cygański świetnie smakuje z ziemniakami, zarówno pieczonymi jak i gotowanymi. Można podawać go również z kaszą, na przykład jęczmienną, pęczak, gryczaną lub makaronem. Jako dodatek do bigosu sprawdzi się też świeże pieczywo. Przepis na bigos cygański nie jest skomplikowany jednak dość czasochłonny, dlatego warto zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu oraz odrazu, za jednym razem przygotować większą porcję. Danie to najcześciej przygotowuje się z mięsem wieprzowym, z powodzeniem możesz też przygotować bigos cygański z kurczakiem, indykiem lub wołowiną. Smak i aromat bigosu jest bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny, ciężko przejść obok niego obojętnie. Choć bigos najczęściej kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, bigos w wersji po cygańsku możesz przygotować również bez większej okazji, sprawdzi się zarówno na uroczystości, jak i zwykły obiad dla całej rodziny. To danie, które pokochają zarówno dorośli jak i dzieci. Aby ugotować bigos cygański najlepiej zacząć od przygotowania klopsików z mięsa mielonego z dodatkiem drobno posiekanej, podsmażanej na oleju cebuli oraz jajek. Usmażone klopsiki wystarczy następnie dusić na patelni z dodatkiem pokrojonych warzyw (czerwonej papryki i ogorków kiszonych), umytych i obranych pieczarek oraz pomidorów z puszki. Kluczem do sukcesu jest również odpowiedni dobór przypraw. Świetnie sprawdzi się czosnek świeży i suszony mielony, papryka mielona słodka, ostra lub wędzona, ziele angielskie, liść laurowy. Jeśli lubisz bardziej wyraziste i pikantne smaki możesz pokusić się o dodatek odrobiny papryczki chilli. Poznaj przepis na najlepszy bigos cygański z klopsikami, napewno zostanie w Twojej kuchni na długo.
Alergeny w bigosie cygańskim
Lista alergenów dla bigosu cygańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze bigosu cygańskiego
Aby obniżyć kaloryczność dania oraz zawartość w nim nasyconych kwasów tłuszczowych mięso wieprzowe warto zamienić na drobiowe.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.