Żur z kiełbasą i jajkiem
- Boczek wędzony bez kości (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 sztuki (90 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (45 g)
- Seler korzeniowy (200 g)
- Biała kiełbasa (500 g)
- Kiełbasa polska (500 g)
- Żur na zakwasie w butelce (1000 ml)
- Śmietana 18% (250 g)
- Chrzan (20 g)
Przepis na żur z kiełbasą i jajkiem krok po kroku
Do dużego garnka wlej ok 3 litrów wody, dodaj boczek i zagotuj.
Dodaj umyte i pokrojone warzywa, dopraw i gotuj pod przykryciem ok. 1 godziny.
Dodaj białą kiełbasę i gotuj ok. 20 minut, następnie dodaj drugą kiełbasę i gotuj kolejne 10-15 minut.
Wlej żurek z butelki, wymieszaj i gotuj całość ok. 10 minut.
Zdejmij z ognia, zabiel zahartowaną śmietaną i dopraw tartym chrzanem.
Więcej informacji na temat żuru z kiełbasą i jajkiem
Żur z kiełbasą i jajkiem to przepyszna, tradycyjna zupa, która zachwyci wszystkich swoim wspaniałym, wyrazistym aromatem i smakiem. Co więcej, jest naprawdę łatwa, prosta i szybka w przygotowaniu. Mimo, że najczęściej przygotowywana jest na Święta Wielkiej Nocy, świetnie sprawdzi się również bez okazji. Koniecznie poznaj nasz najlepszy przepis na żur z kiełbasą i jajkiem, który będzie niezwykle smaczny i pyszny i zadowoli nawet największych krytyków kulinarnych. Jeżeli zastanawiasz się jak ugotować żur z kiełbasą i jajkiem koniecznie poznaj nasz przepis. Dzięki niemu, tradycyjny, wielkanocny, domowy żur zagości na Twoim stole i z pewnością nikt nie zdoła przejść obok niego obojętnie. Żur z jajkiem i kiełbasą to bardzo pożywne i sycące danie, sprawdzi się więc również jako posiłek obiadowy. Do przygotowania żurku z pewnością bedziesz potrzebować zakwasu. Możesz go przygotować samodzielnie, pamiętaj jednak, że musi on odstać ok. 3-5 dni. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wybranie gotowego zakwasu, na przykład żytniego, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na jego samodzielne przygotowanie, a zupa będzie naprawdę przepyszna. To bardzo duże ułatwienie zwłaszcza w okresie świątecznym, który bardzo często wiąże się z wieloma przygotowaniami. Kolejne niezbędne składniki to włoszczyzna, czyli marchew, seler i pietruszka, kiełbasa, jajka, śmietana, przyprawy (sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek). Śmiało możesz dodać też czosnek lub chrzan zwłaszcza jeśli preferujesz ostrzejsze, bardziej wyraziste smaki. Jak ugotować żur z jajkiem i kiełbasą?
Kiełbasę i warzywa wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj do miękkości, dopraw, dodaj zakwas, na koniec zabiel zahartowaną świetaną i podawaj z ugotowanym jajkiem. Dodatkowo, możesz dodać ziemniaki. To wszystko! Proste, prawda? mimo, że jest to zupa świąteczna, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby ugotować ją również bez większej okazji okazji - świetnie sprawdzi się jako pyszny i sycący obiad dla całej rodziny. Koniecznie poznaj nasz przepis na żur z jajkiem i kiełbasą i ciesz się jego smakiem.
Alergeny w żurze z kiełbasą i jajkiem
Lista alergenów dla żuru z kiełbasą i jajkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żur na zakwasie w butelce
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze żuru z kiełbasą i jajkiem
Żur z kiełbasą i jajkiem jest dość ciężkostrawną zupą, dlatego u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym może powodować nasilenie dolegliwości.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.