Żur staropolski
- Boczek wędzony bez kości (300 g)
- Biała kiełbasa - 3 szt (300 g)
- Suszone grzyby - 2 garści (60 g)
- Zakwas żytni (500 g)
- Por - pół szt (70 g)
- Seler korzeniowy - 1 plaster (60 g)
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Chrzan - 2 łyżeczki (20 g)
Przepis na żur staropolski krok po kroku
Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Zalej 1,5 l wody i gotuj przez 20 minut. Następnie włóż do środka grzyby i kiełbasę. Całość gotuj przez 1 godzinę.
Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na patelni, dodaj go do wywaru.
Zakwas wlej do zupy i wymieszaj. Całość dopraw solą, pieprzem i majerankiem.
Dodaj chrzan, całość dobrze wymieszaj.
Więcej informacji na temat żuru staropolskiego
Żur staropolski jest zupą niezwykle pyszną i sycącą. Idealnie sprawdzi się na obiad, czy kolację. Choć do zupy nie dodaje się ziemniaków jest bardzo pożywna. To zasługa dużej ilości mięs. Całość na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych dań.
Przepis na żur staropolski jest niezwykle prosty, dzięki czemu z jego przygotowaniem poradzą sobie nawet osoby początkujące. Całość jest pyszna, a przy tym niezbyt pracochłonna. Dlatego będzie wspaniałym wyborem na obiad dla całej rodziny. W dodatku do jego przygotowania potrzeba tylko kilku produktów. Bulion gotuje się od podstaw, jednak w przypadku braku czasu można spokojnie sięgnąć po gotowy wywar, przez co przygotowanie będzie dużo szybsze. Najlepiej użyć bulionu warzywnego, gdyż w tym przypadku dodaje się również mięsa i grzybów. Całość dzięki dużej ilości różnych składników jest niezwykle aromatyczna. Jednak wywar mięsno grzybowy może nie być odpowiedni dla osób z problemami trawiennymi.
Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić żur staropolski, by był niezwykle smaczny, a przy tym bardzo prosty, ta receptura sprawdzi się idealnie. Powstaje z niej zupa o wyjątkowym smaku. Żurek nie jest zbyt gęsty, dlatego można dodać do niego ziemniaki. Najważniejsze, by ugotować je osobno. To zupa bardzo kwaśna, dlatego przygotowanie ich w zupie może sprawić, że nie zachowają swojej konsystencji.
To idealny przepis dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak ugotować żur staropolski w domowy, ale łatwy sposób. Całość nie zabiera zbyt dużo czasu, a smak tej zupy jest niezwykły. To najlepszy żurek dla wszystkich miłośników tradycyjnych dań, to dlatego, że przepis jest odwzorowaniem klasycznej receptury. W zupie znajduje się boczek, biała kiełbasa i suszone grzyby. Wspaniałego smaku dodaje całości również majeranek. Warto go najpierw rozetrzeć w dłoni, by uwolnić więcej smaku.
To danie, które idealnie sprawdzi się na święta, ze względu na wspaniały aromat. Jest tak pyszny, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie. Ten sprawdzony przepis sprawdzi się dla wszystkich, którzy pragną przygotować w domu dobry żurek bez konserwantów i wzmacniaczy smaku, w zdrowszej, ale równie smacznej opcji.
Alergeny w żurze staropolskim
Lista alergenów dla żuru staropolskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Zakwas żytni
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze żuru staropolskiego
Ta zupa nie powinna gościć w menu zbyt często ze względu na duży udział czerwonego mięsa.
Energia i białka
(233g)
Węglowodany
(233g)
Tłuszcze
(233g)
Witaminy
(233g)
Składniki mineralne
(233g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.