Zupa z młodej kapusty
- Kapusta biała - 3/4 główki (1500 g)
- Ziemniaki młode - 5 sztuk (400 g)
- Marchewka - 3 sztuki (150 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Kiełbasa domowa (150 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na zupę z młodej kapusty krok po kroku
Kapustę umyj i pokrój w mniejsze cząstki.
Ziemniaki i marchew obierz i pokrój w kostkę.
Cebulę drobno posiekaj i podsmaż na dnie garnka na rozgrzanej oliwie.
Kiełbasę pokrój w paski i podsmaż z cebulą.
Dodaj pozostałe warzywa.
Zalej bulionem i doprowadź do wrzenia.
Dopraw, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem ok. 20 min, aż warzywa zmiękną.
Podawaj z posiekanym koperkiem.
Więcej informacji na temat zupy z młodej kapusty
Zupa z młodej kapusty, inaczej określana jako kapuśniak z młodej kapusty, to przepyszna, niezwykle pożywna i sycąca zupa, która sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny, również dla dzieci. To tradycyjna wiosenna zupa, bardzo lekka i niskokaloryczna, zwłaszcza jeśli zostanie przygotowana w wersji bez mięsa. Przepis na zupę z młodej kapusty z koperkiem powinien znać każdy, ponieważ to jedna z najprostszych w przygotowaniu, najsmaczniejszych i bardzo zdrowych zup. Kapusta to jedno z najlepszych źródeł witaminy C oraz K, które są niezbędne do prawidłowego działania całego organizmu i wspierają wiele jego funkcji. Jak ugotować zupę z młodej kapusty? Do jej przygotowania niezbędna będzie oczywiście świeża, młoda kapusta, marchewka, ziemniaki, cebula, a także bulion warzywny lub warzywno-mięsny. Bardzo często zupa z młodej kapusty z ziemniakami przygotowywana jest z dodatkiem kiełbasy lub boczku, które nadają jej bardziej wyrazistego smaku. Możesz jednak pominąć ten dodatek, jeśli stosujesz dietę wegetariańską, wegańską, lub poprostu ograniczasz mięso, czy nie masz na nie danego dnia ochoty. Bez mięsa, kapuśniak z młodej kapusty również smakuje wyśmienicie.
Ugotowanie zupy z młodej kapusty z ziemniakami i koperkiem jest prostsze niż mogłoby się to wydawać. Najlepiej zacząć od podsmażenia drobno posiekanej cebulki na oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym, następnie dodać mięso, jeśli zdecydujesz się na wersję tradycyjną oraz drobno pokrojone warzywa (w plastry lub kostkę) - ziemniaki, marchew i podzielone na mniejsze części liście kapusty. Całość wystarczy zalać bulionem, doprawić i gotować na wolnym ogniu do miękkości warzyw. Jako przyprawy świetnie sprawdzają się ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, lubczyk oraz duże ilości drobno posiekanego koperku, który idealnie komponuje się smakowo z młodą kapustą. Kapuśniak możesz zaprawić mąką lub śmietaną, jednak pamiętaj, że zwiększy to kaloryczność posiłku, a zupa i tak będzie świetnie smakować bez jakiegokolwiek zaprawiania.
Alergeny w zupie z młodej kapusty
Lista alergenów dla zupy z młodej kapusty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy z młodej kapusty
Osoby z chorobami tarczycy powinny unikać nadmiernych ilości warzyw kapustnych, ponieważ może to zaburzać funkcjonowanie tego narządu. Na dietach redukcyjnych wskazane może być ograniczenie dodatku mięsa.
Energia i białka
(700g)
Węglowodany
(700g)
Tłuszcze
(700g)
Witaminy
(700g)
Składniki mineralne
(700g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.