Zupa z batatów
- Bataty - 5 batatów (550 g)
- Cebula - 0,5 dużej (50 g)
- Czosnek - 1 ząbek (6 g)
- Imbir korzeń - 0,5 łyżeczki (3 g)
- Papryczka chili czerwona świeża - 0,5 małej papryczki (2 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (12 ml)
- Bulion warzywny (1250 ml)
- Natka pietruszki - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na zupę z batatów krok po kroku
W garnku rozgrzej olej.
Cebulę drobno pokrój i wrzuć do garnka. Zmniejsz ogień i delikatnie duś cebulę.
Batata obierz i pokrój w kostkę. Dodaj do cebuli.
Do cebuli i batata, dodaj obrany ząbek czosnku, starty imbir oraz pokrojoną papryczkę chili. Podsmaż przez 1 minutę.
Wszystko zalej bulionem warzywnym, dodaj sporą szczyptę soli, pieprzu, papryki słodkiej, kuminu i małą szczyptę kurkumy.
Gotuj 10 minut a następnie zmiksuj na gładko.
Podawaj ze świeżą natką pietruszki.
Więcej informacji na temat zupy z batatów
Kremowa, słodka i pełna aromatycznych przypraw zupa z batatów to smaczny i sycący posiłek. Zupa idealnie sprawdzi się jako lunch, przystawka lub kolacja. Ponieważ zupa jest przyrządzona ze słodkich ziemniaków jest bardzo sycąca.
Przepis na krem z batatów jest bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu. Zupa robi się praktycznie sama a Ty musisz ją jedynie zmiksować. Krem z batatów możesz dowolnie modyfikować pod względem smaku. Możesz przygotować ją z dodatkiem pomidorów, cukinii lub marchwi. W okresie letnim możesz zmniejszyć ilość orientalnych i rozgrzewających przypraw na rzecz świeżych ziół. Bataty do zupy wybierz takie o intensywnym zabarwieniu, dzięki temu zupa będzie mieć niepowtarzalny kolor. Oprócz świetnego smaku, zupa charakteryzuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Bataty są świetnym źródłem węglowodanów złożonych oraz błonnika. Zawierają również dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego bataty mają średni indeks glikemiczny. Dodatkowo aby go obniżyć zupę podawaj z dodatkiem zimno tłoczonego oleju lnianego, oleju z pestek winogron czy oliwy z oliwek. Zupę możesz także posypać orzechami lub pestkami. Ze względu na pomarańczowe zabarwienie, bataty są źródłem beta-karotenu. Czerwona odmiana batatów jest za to źródłem likopenu a fioletowe antocyjanów. W popularnej, pomarańczowej odmianie występuje również luteina, która wzmacnia wzrok. Oprócz tego zawierają sporo związków mineralnych, takich jak fosfor, wapń, potas, magnez, sód, żelazo, chlor, siarka, jod i niewielkich ilości manganu, molibdenu, miedzi i selenu. Poza witaminą A są źródłem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, witaminy C i witaminy E. Bataty wpływają na poprawę pracy trzustki, zwiększają wrażliwość na insulinę i regulują gospodarkę glukozową dlatego powinny znaleźć się w diecie osób chorujących na cukrzycę i insulinooporność. Zmniejszają poziom lipidów czym przyczyniają się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi.
Krem z batatów z imbirem jest odmienną propozycją od dobrze nam znanych i przez wszystkich lubianych zup krem.
Alergeny w zupie z batatów
Lista alergenów dla zupy z batatów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy z batatów
Energia i białka
(267g)
Węglowodany
(267g)
Tłuszcze
(267g)
Witaminy
(267g)
Składniki mineralne
(267g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.