Ziemniaki łódeczki
- Ziemniaki średnie (1200 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Koperek ogrodowy świeży (10 g)
Przepis na ziemniaki łódeczki krok po kroku
Ziemniaki obierz. Pokrój na cztery części. Tak aby kształtem przypominały łódeczki.
Do miski dodaj olej i przyprawy. Dodaj ziemniaki. Dokładnie wymieszaj, ziemniaki mają być dokładnie pokryte przyprawami.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 220 stopni przed 30-40 minut.
Podawaj posypane koperkiem.
Więcej informacji na temat ziemniaków łódeczek
Chrupiące ziemniaki łódeczki z piekarnika to doskonała propozycja na ziemniaczany dodatek do obiadu lub zdrową przekąskę. Zrób do nich dip i ciesz się zdrową przekąską. Pieczone łódeczki ziemniaczane są alternatywą dla frytek z mniejszą zawartością tłuszczu. Dodawaj do nich przyprawy jakie tylko lubisz. My proponujemy sól, pieprz, pieprz ziołowy, paprykę słodką i ostrą oraz koperek. Możesz używać gotowych przypraw lub tworzyć własne w domu. Ziemniaki pieczone świetnie komponują się z czosnkiem i rozmarynem. Główka czosnku przekrojona na pół i dodana do pieczenia razem z ziemniakami posłuży Ci po upieczeniu jako baza do sosu czosnkowego. Upieczony czosnek jest delikatniejszy w smaku. Wystarczy tylko, że wyciśniesz go z łupiny do miseczki, rozdrobnisz widelcem, połączysz z jogurtem i doprawisz. W dalszej części dowiesz się jak zrobić łódeczki ziemniaczane.
Przepis na łódeczki ziemniaczane jest dziecinnie prosty, dlatego nie potrzebujesz żadnego doświadczenia kulinarnego, tym bardziej że ziemniaki przygotujesz bez gotowania. Możesz też przygotowanie ziemniaczanych łódeczek zamienić w zabawę z dziećmi, będzie to dla nich frajda i będą chętniej jadły przygotowane przez siebie własnoręcznie potrawy. Warto uczyć dzieci samodzielności w kuchni, wspomaga to ich rozwój manualny, jak również daje możliwość do rozszerzenia diety dzieciom, które jedzą mało różnorodne posiłki.
Ziemniaki są warzywem lekkostrawnym nisko kalorycznym. Owiane złą sławą, obarczone winą za dodatkowe kilogramy. Czas je odczarować. Ziemniaki są cennym źródłem błonnika. Mają wysoki indeks sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Ziemniaki zawierają dużo witaminy C, są też skarbnicą potasu, fosforu i wapnia. Warto włączyć więc ziemniaki do swojego jadłospisu.
Podsumowując ziemniaki łódeczki to świetny pomysł na dodatek do obiadu lub przekąskę. Sprawdzi się jako zamiennik frytek dla dzieci. Możesz podać je z dipem jogurtowym lub domowym ketchupem. Ziemniaki są niskokaloryczne, dlatego możesz jeść je bez obawy o swoją wagę. Możesz zaangażować dzieci do przygotowania chrupiących ziemniaczanych łódeczek.
Alergeny w ziemniakach łódeczkach
Lista alergenów dla ziemniaków łódeczek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze ziemniaków łódeczek
Ziemniaki łódeczki to świetna alternatywa dla smażonych frytek. Przygotowując je w domu mamy kontrolę nad ilością tłuszczu, którą dodajemy do pieczenia. Dodaj do nich sos na bazie jogurtu i ciesz się pyszną przekąską.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.