Ile gotować ziemniaki?

Opublikowano: 15.11.2022 r., 20:15 | Autor: Oliwia Gawron

Długość gotowania ziemniaków powinniśmy dopasować do potrawy, która ma z nich powstać. Kluczowy jet także sezon, z jakiego on pochodzi i rozmiar, w jakim jest.

  1. Ziemniaki przeznaczone na domowe puree, podobnie jak te gotowane w całości obierz ze skóry i włóż do garnka z zimną wodą, gotuj 20 - 25 minut.
  2. Pokrojone w kostkę np. do sałatki lub młode, gotujemy 10-15 minut.

Ile gotować ziemniaki? Co jeszcze warto wiedzieć?

Ziemniaki to najpopularniejsze warzywo w Polsce, które jest powszechnie wykorzystywane nie tylko do obiadu, ale też jako słodka przekąska w postaci placków ziemniaczanych.

Warzywo to, zaraz obok bananów jest głównym źródłem potasu w diecie przeciętnego Polaka.

Jakiś czas temu ziemniaki zostały okrzyknięte złą sławą, ale nadszedł czas, aby je odczarować, wbrew pozorom nie są tylko niepotrzebne kalorie na talerzu. Są one niskokaloryczne i łatwostrawne, zawierają witaminę C, potas i wapń, dodatkowo są powszechnie dostępne i tanie. Ich kaloryczność zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania i obróbki termicznej. Te gotowane na parze będą dietetyczne lub jak niektórzy mówią fit. Te, które pokroimy w słupki i usmażymy jako frytki na głębokim tłuszczu, będą już charakteryzowały się większą kalorycznością, aczkolwiek zostajemy przy naszych gotowanych ziemniakach na parze. Mój sprawdzony przepis znajdziesz w pozostałych propozycjach.

Pomimo tego, że ziemniaki polecane są na diecie lekkostrawnej i charakteryzują się niską kalorycznością w 100 g, warto pamiętać, że nie każdy powinien po nie sięgać w dowolnych ilościach.

Mam tutaj na myśli wszystkie osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czyli z insulinoopornością czy już rozwiniętą cukrzycą typu 2. W diecie cukrzycowej zaleca się spożywanie głównie produktów o niskim indeksie glikemicznym, a ziemniaki mają ten indeks bardzo wysoki, bo, aż 95. Warto wspomnieć, że ziemniaki nie zawierają glutenu w swoim składzie. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.

Dla jednych będą nie wskazane, a dla drugich bardzo dobre np. dla dzieci, które uwielbiają ziemniaki w postaci delikatnego i kremowego puree. Ich forma zależy od tego, ile minut będą się gotować.

Dlatego warto wiedzieć ile gotować ziemniaki, wszystko zależy od tego, jakie danie chcesz z nich przygotować:

  • Ziemniaki przeznaczone na domowe puree, podobnie jak te gotowane w całości gotujemy 20 - 25 minut zaczynając od zimnej wody.
  • Pokrojone w kostkę np. do sałatki lub młode, gotujemy 10-15 minut.

Na pewno zapamiętasz mój prosty sposób.

Nie znacznie od ich przeznaczenia, przeciętnie ziemniaki gotujemy z dodatkiem soli, jeśli już wiesz, ile czasu gotujemy same warzywa, warto wiedzieć, ile soli możemy dodać.

Dzienna zalecana dawka sodu, który znajduje się w soli, dla dorosłego zdrowego człowieka wynosi 2000 mg na dobę. Taką ilość znajdziemy w płaskiej łyżeczce soli (ok. 5-6 g).

Jest to bardzo istotne, ponieważ aż polowa Polaków używa soli w nadmiarze, jest to nawet do 15 g soli dziennie. Co może mieć swoje konsekwencje zdrowotne, w postaci nadciśnienia tętniczego, co zwiększa ryzyko udarów mózgu, może przyczyniać się do demencji, dodatkowo upośledza funkcje poznawcze. Zbyt duże spożycie soli w naszej diecie

zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, kamicy nerek, osteoporozy oraz nowotworów, głównie raka żołądka.

Nasuwa się pytanie ile wody użyć do ich prawidłowego ugotowania. Zatem odpowiedź jest bardzo prosta, woda powinna nakrywać w całości obrane ziemniaki znajdujące się w garnku.

Skoro już wiesz ile muszą się gotować oraz, że czas gotowania należy dopasować do ich późniejszego przeznaczenia, a także wieku i rozmiaru. Wykorzystaj mój sprawdzony przepis i sam sprawdź jak długo gotować idealne ziemniaki.

Zobacz pytania podobne do ile gotować ziemniaki?

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto