Ile piec ziemniaki?

Ile piec ziemniaki
Ile piec ziemniaki
ikona podziel się
Opublikowano: 26.02.2023 r., 1:34 | Autor: Patrycja Czerwiak

Czas pieczenia ziemniaków zależy od gatunku, wielkości, czy sposobu przyrządzenia ziemniaków. A więc ile piec ziemniaki?

 1. Ziemniaki późne zawsze piecze się dłużej od młodych ziemniaczków.
 2. Ziemniaki podawane w całości, czyli w tzw "mundurkach" należy piec około 55 do 60 minut w około 200 stopniach C.
 3. Ziemniaki pokrojone w kostkę, talarki lub łódeczki powinny się piec około 35 do 40 minut w 200 stopniach C.

Ile piec ziemniaki? Co jeszcze warto wiedzieć?

Ziemniak z uwagi na swój skład, w tym wysoką zawartość skrobi, zalicza się, podobnie jak kasze, ryż czy makaron, do podstawowych źródeł węglowodanów w diecie człowieka. Ziemniaki z piekarnika to dokonały wybór dla wszystkich miłośników ziemniaków. Najlepsze jest w nich to, że pasują do każdego dania głównego, zarówno tych mięsnych, jak i jarskich. Ziemniaki stanowią dodatek węglowodanowy do obiadu, tak jak produkty zbożowe, dlatego to właśnie z tymi produktami najczęściej je porównujemy. Jednak podobnie jak inne warzywa ma do zaoferowania naprawdę sporo cennych składników. Ziemniaki zwykle goszczą na polskich stołach w formie ugotowanej, jednak ze względu na uniwersalny smak można je wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Ziemniaki można zjadać:

 • ugotowane,
 • usmażone,
 • jako kopytka,
 • ugotowane na parze,
 • w formie farszu,

Ale wiele osób na pewno zgodzi się, że wspaniałym smakiem zachwycają również te pieczone. Z różnymi przyprawami, czy po prostu w mundurkach są nie tylko smaczne, ale również proste w przygotowaniu. W większości wystarczy tylko umyć je, pokroić i dodać ulubionych ziół lub przypraw. Do ziemniaków z piekarnika sprawdzi się zwłaszcza:

 • koperek,
 • tymianek,
 • oregano,
 • słodka papryka,
 • czosnek.

Czas pieczenia ziemniaków zależy od gatunku, wielkości, czy sposobu przyrządzenia ziemniaków. A więc ile piec ziemniaki, by były smaczne?

 1. Ziemniaki późne zawsze piecze się dłużej od młodych ziemniaczków.
 2. Ziemniaki podawane w całości, czyli w tzw. "mundurkach" należy piec około 55 do 60 minut w około 200 stopniach C.
 3. Ziemniaki pokrojone w kostkę lub łódeczki, ale także te w talarkach powinny się piec około 35 do 40 minut w 200 stopniach C.

Oczywiście to ile czasu spędzą ziemniaki w piekarniku, zależy również od sprzętu, jaki posiadamy. Dlatego podczas pieczenia należy sprawdzać, czy już są dobre.

Ziemniaki to zdrowe źródło białka, witamin, składników mineralnych i energii. Prawdziwa skarbnica potasu - w 100 g ziemniaków znajdziemy 443 mg potasu. Potas ma wpływ na poprawę pracy nerek, regulację ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Choć popularne jest przekonanie, że ziemniaki są tuczące, nie jest to prawda. W rzeczywistości ziemniaki wcale nie wpływają negatywnie na sylwetkę. W kwietniu 2012 roku na Uniwersytecie w Waszyngtonie wykazano, że regularne spożycie ziemniaków nie jest powiązane z nadwagą, cukrzycą ani podwyższonym poziomem CRP (marker stanów zapalnych). Wartość kaloryczna ziemniaka jest niska (69–85 kcal) i porównywalna z wartością energetyczną czereśni (61 kcal/100 g) lub winogron (69 kcal/100 g), a przy tym jest 4–5-krotnie niższa niż wartość energetyczna ryżu i kasz (średnio ok. 340 kcal).

Teraz gdy już wiesz, jak długo i w ilu stopniach należy piec ziemniaki, możesz sięgać po nie każdego dnia. Idealnie sprawdzą się ziemniaki w plastrach, czy pokrojone w paski, ich wykonanie jest proste, a są smaczne. Ziemniaki pieczone w piekarniku sprawdzą się jako świetny dodatek do obiadu. Możesz wykorzystać mnóstwo przepisów na to ciekawe warzywo. Jeśli brakuje Ci pomysłu, skorzystaj z propozycji przedstawionych w tym wpisie.

Zobacz pytania podobne do ile piec ziemniaki?

Polecane przepisy

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto