Przepis na tsibriki krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól
To będzie niezbędne
tarka, duża miska, patelnia, metalowe sito

Ziemniaki obierz i umyj. Na misce połóż sitko i zetrzyj ziemniaki na tarce o małych oczkach bezpośrednio na sitko. Wyciśnij ziemniaki, by pozbyć się jak największej ilości płynu.

Ziemniaki pozostaw na sitku. Z miski odlej płyn, na dnie pozostanie skrobia. Dodaj do niej ziemniaki oraz łyżkę soli. Masę wymieszaj.

Rozgrzej smalec na patelni.

Z masy ziemniaczanej rób kulki. Powinny być wielkości orzecha włoskiego.

Mąkę wyłóż na talerz. Każdą kulkę obtocz w mące.

Kulki wykładaj na bardzo gorący olej.

Smaż na złocisty kolor.

Tsibriki
Tsibriki
Koszt przygotowania dania
5.04 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
401 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
90

Tsibriki - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o tsibrikach

Tsibriki (cybriki białoruskie) to pyszne, malutkie, smażone kuleczki ziemniaczane. Przepis jest bardzo prosty, szybki i złożony z trzech składników. Tsibriki są bardzo chrupiące. Zrobienie przepisu nie jest zbyt wymagające ani pod względem czasu, ani pod względem trudności wykonania. Jeśli lubisz placki ziemniaczane, tsibriki są do nich zbliżone smakiem. Powinny Ci posmakować. Są dobre jako samodzielny posiłek. Genialne także jako dodatek do obiadu (w zamian za ziemniaki czy kasze). Zobacz, jak je zrobić – to bardzo łatwe.

Tsibriki są zwane także cybrikami białoruskimi. Jest to potrawa pochodząca z kuchni białoruskiej. Są to niewielkie kuleczki ziemniaczane obtaczane w mące i smażone na smalcu. Tsibriki można podawać ze śmietaną. Zamiast śmietany dobre są różne sosy: czosnkowy, pieczarkowy, pomidorowy, kurkowy. Znakomicie smakują ze skwarkami z boczku, a także z podsmażoną cebulą. To doskonały dodatek do obiadu, ponieważ są fantastyczną alternatywą dla ziemniaków, kaszy, makaronu czy ryżu. Do mięsa i warzyw będą bardzo dobrym dodatkiem. Najlepiej smakują, gdy są gorące. Wtedy są chrupiące i smaczne.

Cybriki białoruskie mają wysoki indeks glikemiczny, nie należą do potraw niskokalorycznych. Smażenie na dużej ilości tłuszczu znacznie podnosi kaloryczność potrawy. Tsibriki możesz smażyć na mniejszej ilości tłuszczu, można je też upiec, jeżeli zależy Ci na obniżeniu wartości kalorycznej. Są złożone głównie z węglowodanów i tłuszczu, brakuje w nich białka.

Tsibriki są pyszne, a w dodatku bardzo proste. Składniki na tsibriki są identyczne jak do placków ziemniaczanych, ale sposób przygotowania trochę się różni. Nie wiesz jak zrobić tsibriki? Na początku obierz ziemniaki. Na misce połóż sitko. Ziemniaki zetrzyj na tarce (najlepiej na małych oczkach). Umieść ziemniaki od razu na sitko, by sok z ziemniaków mógł spadać do miski. Starte ziemniaki dobrze odciśnij. Należy odsączyć je jak najbardziej z soków. Zdejmij ziemniaki razem z sitkiem, z miski odlej zebrany płyn. Skrobia to osad, który powstaje na dnie. Dodaj ziemniaki do skrobi i wymieszaj dokładnie razem z solą. Smalec rozgrzej na patelni. Zrób równe kuleczki, które są wielkości orzecha włoskiego. Każdą kuleczkę obtocz w mące. Kulki smaż na bardzo dobrze rozgrzanym tłuszczu. Powinny mieć złocisty kolor.

*Tsibriki należy smażyć wyłącznie na gorącym tłuszczu. Zbyt niska temperatura sprawi, że kulki nasiąkną tłuszczem.

*Smalec możesz zastąpić olejem roślinnym.

*Usmażone tsibriki układaj na talerzu z ręcznikiem papierowym. Wtedy nadmiar tłuszczu zostanie zebrany.

Wartości odżywcze tsibrików

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(220g)
Energia (kalorie)
182.55 kcal
401.61 kcal
Białko
2.37 g
5.21 g

Węglowodany w tsibrikach

Na 100g
Na porcję
(220g)
Węglowodany
18.02 g
39.64 g
Węglowodany przyswajalne
16.25 g
35.75 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(220g)
Tłuszcz
11.39 g
25.05 g
Tłuszcze nasycone
5.03 g
11.06 g
Tłuszcze nienasycone
6.36 g
13.99 g

Witaminy w przepisie na tsibriki

Na 100g
Na porcję
(220g)
Witamina B6
0.26 mg
0.56 mg
Tiamina
0.11 mg
0.24 mg
Ryboflawina
0.05 mg
0.10 mg
Niacyna
1.19 mg
2.61 mg
Foliany
19.16 µg (mcg)
42.15 µg (mcg)

Składniki mineralne w przepisie na tsibriki

Na 100g
Na porcję
(220g)
Sód
5.19 mg
11.42 mg
Potas
363.85 mg
800.48 mg
Wapń
10.97 mg
24.13 mg
Fosfor
53.61 mg
117.93 mg
Magnez
21.00 mg
46.19 mg
Żelazo
0.93 mg
2.05 mg
Cynk
0.31 mg
0.69 mg
Miedź
0.10 mg
0.22 mg
Mangan
0.16 mg
0.35 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny tsibrików 90
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w tsibrikach

Lista alergenów dla tsibrików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

Cena przygotowania tsibrików

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ziemniaki późne
750 g
1.00
Za 250.0 g
Liczba opakowań 3
3.00
Za 750 g
Mąka pszenna typ 500
40 g
do obtoczenia
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.12
Za 40 g
Smalec
100 g
5.00
Za 260.0 g
Liczba opakowań 1
1.92
Za 100 g
Koszt składników
11.00
Jak oceniasz przepis na tsibriki
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 97.5% osób