Tarta z boczkiem
- Mąka orkiszowa - 2 szklanki (400 g)
- Masło - 1,5 kostki (300 g)
- Jajko (6 szt.)
- Boczek wędzony bez kości (400 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 2 szklanki (500 g)
- Ser parmezan (120 g)
- Pomidory koktajlowe - 15 średnich sztuk (300 g)
Przepis na tarta z boczkiem krok po kroku
Zimne masło pokrój w kostkę.
Umieść je w malakserze, dodaj jajko, sól, mąkę orkiszową.
Rozdrobnij do powstania kruszonki.
Wysyp ciasto na blat i zagnieć gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i umieść w zamrażarce na 30 minut.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Boczek pokrój w kostkę.
Na rozgrzanej patelni umieść boczek i cebulę, podsmaż do momentu, aż boczek będzie złoty.
Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i ubij.
Dodaj boczek z cebulę i wymieszaj.
Zetrzyj parmezan na tarce.
Posiekaj natkę pietruszki i dodaj do farszu, wymieszaj.
Ciasto rozwałkuj i wyklej nim formę do tarty.
Nakłuj widelcem spód ciasta.
Wlej farsz do formy a na wierzch wyłóż pokrojone pomidory koktajlowe.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 55 minut.
Przestudź tarte i pokrój na porcje.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty z boczkiem
Tarta z boczkiem to bardzo dobry pomysł na pyszną tarte na słono, którą przygotować możesz na obiad oraz kolację w gronie znajomych. Tarte można spożywać na ciepło i na zimno. Ciasto kruche jest bardzo uniwersalnym rodzajem ciasta, które można przygotowywać z farszem na słodko i wytrawnie. Przepis na tarte z boczkiem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją upiec. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: mąka orkiszowa, masło, jajka, boczek wędzony, śmietana kremówka, cebula, natka pietruszki, pomidory koktajlowe, parmezan, gałka muszkatołowa, sól, pieprz.
Jak zrobić tarte z boczkiem? Zimne masło pokrój w kostkę. Umieść je w malakserze, dodaj jajko, mąkę orkiszową. Rozdrobnij do powstania kruszonki. Wysyp ciasto na blat i zagnieć gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i umieść w zamrażarce na 30 minut. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Boczek pokrój w kostkę. Na rozgrzanej patelni umieść boczek i cebulę, podsmaż do momentu, aż boczek będzie złoty. Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i ubij. Dodaj boczek z cebulę i wymieszaj. Zetrzyj parmezan na tarce. Posiekaj natkę pietruszki i dodaj do farszu, wymieszaj. Ciasto rozwałkuj i wyklej nim formę do tarty. Nakłuj widelcem spód ciasta. Wlej farsz do formy, na wierzch wyłóż pokrojone na połówki pomidory koktajlowe. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 55 minut. Przestudź tarte i pokrój na porcje.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń.
Podsumowując pyszna tarta świetnie sprawdzi się na obiad dla całej rodziny. Można ją także podać na imprezę w gronie przyjaciół. Tarta świetnie smakuje na ciepło i na zimno. Potrawa jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Tarte można przygotować także z boczkiem surowym, aby dodać nieco aromatu wędzenia warto sięgnąć wówczas po wędzoną paprykę w proszku.
Alergeny w tarcie z boczkiem
Lista alergenów dla tarty z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser parmezan
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty z boczkiem
Tarta z boczkiem to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Tarta zawiera także dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest źródłem dużej ilości kalorii, dlatego, jeśli dbasz o linię, zwracaj uwagę na wielkość porcji.
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Witaminy
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Nie napisane żeby ciasto najpierw upiec samo więc jest spora szansa że śmietana rozpoczyna surowe ciasto.
Po co smażyć ten boczek?
Poza tym śmietana 30 to będzie tłuste i ciężkie. Krem wychodzi ideolo na śmietanie 18 i jajkach wszystko ładnie zetnie. Teraz temperatura jak będziesz to piec 40 min w 180 stopniach to to spalisz. I z takimi teoretykami dietetykami się musiałem użerac i poprawiać ich przepisy żeby się do czegokolwiek nadawały. Dobrze ze nie mówisz ludziom żeby karmelizowali ksylitol...trochę kuchennego ogaru