Tarta z boczkiem
- Mąka orkiszowa - 2 szklanki (400 g)
- Masło - 1,5 kostki (300 g)
- Jajko (6 szt.)
- Boczek wędzony bez kości (400 g)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 2 szklanki (500 g)
- Ser parmezan (120 g)
- Pomidory koktajlowe - 15 średnich sztuk (300 g)
Przepis na tarta z boczkiem krok po kroku
Zimne masło pokrój w kostkę.
Umieść je w malakserze, dodaj jajko, sól, mąkę orkiszową.
Rozdrobnij do powstania kruszonki.
Wysyp ciasto na blat i zagnieć gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i umieść w zamrażarce na 30 minut.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Boczek pokrój w kostkę.
Na rozgrzanej patelni umieść boczek i cebulę, podsmaż do momentu, aż boczek będzie złoty.
Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i ubij.
Dodaj boczek z cebulę i wymieszaj.
Zetrzyj parmezan na tarce.
Posiekaj natkę pietruszki i dodaj do farszu, wymieszaj.
Ciasto rozwałkuj i wyklej nim formę do tarty.
Nakłuj widelcem spód ciasta.
Wlej farsz do formy a na wierzch wyłóż pokrojone pomidory koktajlowe.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 55 minut.
Przestudź tarte i pokrój na porcje.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat tarty z boczkiem
Tarta z boczkiem to bardzo dobry pomysł na pyszną tarte na słono, którą przygotować możesz na obiad oraz kolację w gronie znajomych. Tarte można spożywać na ciepło i na zimno. Ciasto kruche jest bardzo uniwersalnym rodzajem ciasta, które można przygotowywać z farszem na słodko i wytrawnie. Przepis na tarte z boczkiem jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją upiec. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: mąka orkiszowa, masło, jajka, boczek wędzony, śmietana kremówka, cebula, natka pietruszki, pomidory koktajlowe, parmezan, gałka muszkatołowa, sól, pieprz.
Jak zrobić tarte z boczkiem? Zimne masło pokrój w kostkę. Umieść je w malakserze, dodaj jajko, mąkę orkiszową. Rozdrobnij do powstania kruszonki. Wysyp ciasto na blat i zagnieć gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i umieść w zamrażarce na 30 minut. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Boczek pokrój w kostkę. Na rozgrzanej patelni umieść boczek i cebulę, podsmaż do momentu, aż boczek będzie złoty. Do miski wbij jajka, wlej śmietanę i ubij. Dodaj boczek z cebulę i wymieszaj. Zetrzyj parmezan na tarce. Posiekaj natkę pietruszki i dodaj do farszu, wymieszaj. Ciasto rozwałkuj i wyklej nim formę do tarty. Nakłuj widelcem spód ciasta. Wlej farsz do formy, na wierzch wyłóż pokrojone na połówki pomidory koktajlowe. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 55 minut. Przestudź tarte i pokrój na porcje.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń.
Podsumowując pyszna tarta świetnie sprawdzi się na obiad dla całej rodziny. Można ją także podać na imprezę w gronie przyjaciół. Tarta świetnie smakuje na ciepło i na zimno. Potrawa jest dobra do spożycia od razu po upieczeniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Tarte można przygotować także z boczkiem surowym, aby dodać nieco aromatu wędzenia warto sięgnąć wówczas po wędzoną paprykę w proszku.
Alergeny w tarcie z boczkiem
Lista alergenów dla tarty z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser parmezan
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tarty z boczkiem
Tarta z boczkiem to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Tarta zawiera także dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest źródłem dużej ilości kalorii, dlatego, jeśli dbasz o linię, zwracaj uwagę na wielkość porcji.
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Witaminy
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.