Sos serowo brokułowy
- Śmietana 12% (125 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (20 g)
- Masło (25 g)
- Serek topiony śmietankowy (35 g)
- Ser gouda (50 g)
- Brokuły (300 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Cebula (100 g)
Przepis na sos serowo brokułowy krok po kroku
Brokuł podziel na różyczki. Włóż do gotującej się w dużym garnku wody na 3 minuty, następnie odcedź i przepłucz zimną wodą.
Na patelni rozgrzej oliwę i masło. Podsmaż na nich pokrojoną drobno cebulę do zarumienienia.
Dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej mleko, śmietanę oraz serek topiony. Całość dokładnie wymieszaj.
Dodaj starty a tarce żółty ser i sól, pieprz oraz gałkę.
Dodaj brokuł i wymieszaj. Podawaj z makaronem.
Więcej informacji na temat sosu serowo brokułowego
Sos serowo brokułowy to doskonała opcja dla wszystkich miłośników prostych dodatków do dań. Jest niezwykle kremowy, prosty w przygotowaniu i bardzo aromatyczny.
Przepis na sos serowo brokułowy to smaczny pomysł na dodatek do obiadu, dla osób, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. Wszystkie składniki są bardzo podstawowe i z łatwością można je znaleźć w każdym sklepie. Przepis na sos serowy do makaronu jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą tylko garnek lub rondelek i kuchenka. Pamiętaj, że sos serowy łatwo jest przypalić. Należy więc zadbać o to, by ciągle go mieszać. Możesz dodawać ser w kawałkach, jednak lepiej zetrzeć go na tarce, wtedy łatwiej się roztopi i nie trzeba będzie poświęcać mu mnóstwo czasu. Bardzo ważnym składnikiem jest w tym daniu brokuł. To warzywo, którego wiele osób unika. W takim wydaniu zyskuje jednak na atrakcyjności. Warto sięgnąć po niego i przekonać się, że brokuł jak najbardziej może smakować dobrze i – co więcej – można uwielbiać dania z jego dodatkiem. Sos możesz zgodnie ze wskazówkami w przepisie lub wybrać własną, ulubioną mieszankę przypraw.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos serowo brokułowy, by był szybki, pyszny i w pełni domowy, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Brokuł idealnie komponuje się z żółtym serem. To połączenie, które doskonale sprawdza się do makaronu, ale również smacznych zapiekanek. Sos serowy wykonywany jest przede wszystkim z sera żółtego, w zależności od użytego gatunku sos będzie charakteryzował się innym smakiem. Przygotowany z sera edamskiego lub goudy będzie charakteryzował się delikatnym i lekko kwaskowym smakiem. Gdy użyjesz sera salami czy tylżyckiego uzyska ostry, aromatyczny smak sosu. Z dodatkiem ementalera sos będzie wyróżniał się delikatnym, orzechowym smakiem, sos będzie miłą także bardzo kremową konsystencję. Nic nie stoi na przeszkodzie, by smaki łączyć i eksperymentować. Tak, by zyskać zupełnie nowe i niezwykle smaczne połączenie.
Alergeny w sosie serowo brokułowym
Lista alergenów dla sosu serowo brokułowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Mleko 2%
- Masło
- serek topiony śmietankowy
- Ser gouda
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze sosu serowo brokułowego
To opcja, która zawiera dość sporo tłuszczu.
Energia i białka
(433g)
Węglowodany
(433g)
Tłuszcze
(433g)
Witaminy
(433g)
Składniki mineralne
(433g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.