Semla
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Cukier (120 g)
- Mleko 3,2% - 1 szklanka (240 ml)
- Drożdże świeże (35 g)
- Jajko (1 szt.)
- Masło (120 g)
- Migdały - blanszowane (180 g)
- Cukier puder (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
Przepis na semla krok po kroku
W 200ml ciepłego mleka rozprowadź drożdże, dodaj łyżkę cukru oraz mąki i wymieszaj.
Odstaw na 15 minut.
Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj rozpuszczone masło i zaczyn drożdżowy.
Zagnieć gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny.
Migdały umieść w malakserze, dodaj cukier puder i cztery łyżki mleka.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Jajko roztrzep w misce.
Ciasto drożdżowe podziel na porcje i formuj okrągłe bułeczki.
Ułóż je na blasze wyłożonej papierem i posmaruj wierzch jajkiem.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 25 minut.
Ubij śmietanę na sztywną pianę. Z wierzchu bułeczek wytnij okrągły otwór i wydrąż środek.
Masę marcepanową przełóż do rękawa cukierniczego i nadziej bułeczki w środku.
Wierzch masy udekoruj ubitą śmietaną.
-
Bułki cynamonowe
-
Jagodzianki
-
Bułeczki bao
-
Drożdżówki z rabarbarem
-
Bułki z jagodami
-
Drożdżówki z serem
-
Drożdżówki z makiem
-
Bułki śniadaniowe
-
Bułki drożdżowe z dżemem
-
Ślimaczki cynamonowe
-
Cynamonki
-
Parowańce
-
Domowe bułki
-
Ślimaki cynamonowe
-
Drożdżówka ze śliwkami
-
Bułeczki drożdżowe z kruszonką
-
Domowe bułeczki
-
Bułki z budyniem
-
Bułki drożdżowe
Więcej informacji na temat semli
Semla to bardzo dobry pomysł na ciastko z bułki pszennej. Deser można przygotować z bułki kupionej w piekarni lub przygotować własnoręcznie w domu. Najlepiej nada się do tego bułka typu brioszka. Skandynawskie ciastko z kremem to sprawdzony przepis na słodkie co nieco podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Przepis na semla jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia deseru potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, mleko, drożdże, jajko, masło, migdały blanszowane, cukier puder, śmietanka kremówka.
Jak zrobić semla? W ciepłym mleku rozprowadź drożdże, dodaj łyżkę cukru oraz mąki i wymieszaj. Odstaw na 15 minut. Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj rozpuszczone masło i zaczyn drożdżowy. Zagnieć gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny. Migdały umieść w malakserze, dodaj cukier puder i cztery łyżki mleka. Rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Jajko roztrzep w misce. Ciasto drożdżowe podziel na porcje i formuj okrągłe bułeczki. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem i posmaruj wierzch jajkiem. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 25 minut. Ubij śmietanę na sztywną pianę. Z wierzchu bułeczek wytnij okrągły otwór i wydrąż środek. Masę marcepanową przełóż do rękawa cukierniczego i nadziej bułeczki w środku. Wierzch masy udekoruj ubitą śmietaną.
Drożdże są doskonałym źródłem witamin z grupy B. Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach pożywienia w energię, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, biorą udział w syntezie krwinek czerwonych, pomagają wzmacniać nasz układ odpornościowy, odpowiadają za dobry stan naszych włosów, paznokci oraz skóry.
Podsumowując sprawdzony przepis na najlepsze ciastko przygotujesz bez większego problemu. Krem idealnie sprawdzi się dodany także do ciasta biszkoptowego lub kruchego. Słodkie nadzienie można przygotować w wersji czekoladowej, wystarczy dodać do niego kawałki czekolady lub kakao. Smaczne tradycyjne ciastko jest najlepsze jako dodatek do kawy czy herbaty. Domowe ciastko jest pyszne i podać je można na wiele różnych okazji.
Alergeny w semli
Lista alergenów dla semli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
Wartości odżywcze semli
Semla to słodki domowy wypiek zawierający dużą ilość cukru oraz węglowodanów prostych. Zawiera on dużą ilość kalorii i nie powinny go spożywać osoby będące na diecie redukcyjnej. Deser zawiera także dużą ilość tłuszczów.
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.