Rolada z bitą śmietaną
- Jajko (6 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 6 łyżek (80 g)
- Cukier - 6 łyżek (80 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (15 ml)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Galaretka - 1 opakowanie (40 g)
- Śmietanka kremowa 36% - 1 opakowanie (200 ml)
- Żelatyna - 3 łyżeczki (5 g)
- Cukier puder - 2 łyżki (20 g)
Przepis na roladę z bitą śmietaną krok po kroku
Do miski wbij wszystkie jaja. Dodaj cukier. Ubijaj wszystko mikserem na gęstą pianę.
Do miski dodaj olej, mąkę i proszek do pieczenia. Wymieszaj wszystko łyżką.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Na całej długości rozprowadź ciasto i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 25 minut.
Biszkopt po wyciągnięciu z piekarnika zroluj wraz z papierem do pieczenia i odstaw do wystudzenia.
Galaretkę rozrób w szklance gorącej wody i zostaw do ochłodzenia.
W dużej misce ubij śmietanę wraz z cukrem pudrem. Dodaj do niej rozpuszczoną w 5 łyżkach gorącej wody żelatynę. Całość ubijaj przez kolejne 2 minuty.
Schłodzone galaretki pokrój w kostkę i dodaj do masy śmietanowej.
Roladę rozwiń, nałóż do niej krem i ciasno zwiń.
Odstaw roladę na 3 godziny do lodówki.
Więcej informacji na temat rolady z bitą śmietaną
Rolada z bitą śmietaną to pomysł na ciasto bardzo smaczne i niezwykle eleganckie. Prezentuje się naprawdę pięknie, ze względu na niecodzienną formę wykonania, dlatego świetnie sprawdzi się podczas wszelkich uroczystości i spotkań z bliskimi. To ciasto, które choć efektownie wygląda, wcale nie jest skomplikowane czy pracochłonne.
Rolada biszkoptowa z bitą śmietaną świetnie sprawdzi się jako letni deser. To dlatego, że jest niezwykle lekka, delikatna i bardzo smaczna. Dodatek owocowej galaretki świetnie przełamuje słodycz bitej śmietany i wspaniale łączy się z biszkoptowym ciastem.
Nie ma żadnych ograniczeń co do wybory galaretki do ciasta. Jednak najlepiej, by była ona owocowa. Dzięki temu całość nie będzie zbyt przytłaczająca. Świetnie sprawdzą się te w kolorze czerwonym, gdyż pięknie kontrastują z jasnym ciastem i białą masą śmietanową. Lepiej nie wybierać tych przezroczystych, gdyż nie będą się odznaczać na tle ciasta i zabraknie pięknego efektu wizualnego przy prezentacji ciasta.
Ciasto do wykonania rolady jest bardzo ważną częścią. Najważniejszy, by było upieczone w odpowiednim rozmiarze. Jeśli biszkopt będzie zbyt mały, wtedy nie będzie możliwe zwinięcie rolady. Najlepiej posłużyć się dużą blachą, dzięki której ma się możliwość stworzenia odpowiedniej bazy. Należy też pamiętać, by nie nakładać zbyt cienkiej warstwy ciasta, gdyż wtedy może ono pęknąć przy zwijaniu.
Przepis na roladę z bitą śmietaną jest niezwykle prosty i umożliwia stworzenie tego fantastycznego i pięknego ciast w swoim domu w zaledwie kilka chwil. Ciasto wychodzi tak piękne, że prezentuje się jak z najlepszych cukierni. Choć jego wnętrze jest naprawdę proste, to smakuje fantastycznie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić roladę z bitą śmietaną, która będzie niezwykle pyszna i pełna pysznej masy śmietanowej z galaretkami, a przy tym niezbyt skomplikowana, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego rolada piękna i smaczna, a krem ma idealną konsystencję. To dlatego, że bita śmietana została w nim połączona z żelatyną i galaretką.
Alergeny w roladzie z bitą śmietaną
Lista alergenów dla rolady z bitą śmietaną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze rolady z bitą śmietaną
To ciasto nie powinno gościć zbyt często w menu ze względu na duży dodatek cukrów prostych.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.